
do nového šatu . Výsledkom a dôkazom toho, že sa to podarilo je vydarený album Bingriwingri. Na jeho nahrávanie dotiahli väčšie množstvo hostí a kamarátov ako je celkový počet pesničiek na ňom-prispel Filip Míšek z Khoiby, Dano Salontay, Marián Jaslovský, Floexí band a mnohí iní.
Viac prezradil v exkluzívnom rozhovore pre Nu Jazz Dayz_FM jeden z „Orffov“, Ivan Gajdoš.
Nika_FM: Začínali ste vraj s neurčitou predstavou „folku 21.storočia“, nemali ste obavy, predsa len Slovensko a Česko pojem folktronika veľmi nepozná a nad folkom ohŕňa nosom.
Ivánek: My sme si len tak nahrávali pesničky, ktoré boli prirodzene folkové, pretože pôvodne sme ich hrávali s mojou kapelou U Hřebičku, ktorá už dnes neexistuje. Lukáš Novotný, tie pesničky miloval a nechcel sa ich vzdať. Keďže mali ten folkový nádych, tak nás novinári zaradili medzi folk. My to ale až takto nevnímame, len si robíme pesničky, ktoré sú oblečené do rôznych kabátov. Pre nás je to skôr taký crossover.
Nika_FM: Viem si predstaviť, že s vašou hudbou dieru do playlistov rádií neurobíte, teda predpokladám, že ste tá kapela čo sa vyžíva skôr na pódiu ako v štúdiu. Netrpeli ste veľmi pri nahrávaní albumu a hlavne niekoľko mesiacov trvajúcom mixovaní?
Ivánek: Na albume sme robili vždy počas letných prázdnin od roku 2002- alebo vždy keď bol čas. Nahrávanie sme si vychutnávali a bavili sme sa pri ňom, dokonca občas sme nahrávali na chatách a podobne. Mixoval to celé tretí „Orff“, Matouš Godík a pri tom sme už my neboli, takže sme sa tomu vyhli- odniesol si to len on. Čiže pre nás ostatných to tým pádom vôbec nebolo nejaké otravné.
Nika_FM: Ak niekto na album dotiahne taký počet hostí, live to potom celé musí znieť úplne inak. Teda v prípade, že hostí so sebou nemáte aj na koncertoch.
Ivánek: Nemyslím si, že live je to diametrálne odlišné ako album, ale pochopiteľne isté zmeny tam sú. Tým, že na albume spolupracovalo veľa ľudí, napríklad aj zo Slovenska-Dano Salontay a 25 rôznych hudobníkov, musí to pochopiteľne znieť inak, keďže týchto hostí na koncertoch so sebou nemáme.
Koncertujeme len v sedemčlennej zostave, čiže niektoré nástroje sme museli úplne vynechať. Napríklad sme mali flautu, a tú všade nahradila už len trúbka nášho skvelého trumpetistu...takže live vystúpenia majú príchuť jazzu.