Takýto konflikt svedčí o hrubej netolerancii v spoločnosti alebo prinajmenšom o výskyte tohto či iného mimoriadne nežiaduceho javu v nejakej oblasti.
Je poučné, že kým týždenník The Slovak Spectator si od svojho vzniku všímal príklady intolerancie v slovenskej spoločnosti, ostatné slovenské médiá sa začali nedostatkom tolerancie v slovenskej spoločnosti zaoberať až krátko pred slovenským vstupom do Európskej únie, keď vznikol zahraničný tlak v tomto smere, alebo iba pri niektorých extrémnych prípadoch rasového či etnického násilia.
Medzi miestne udalosti celoštátneho významu však celkom určite nepatrí správa typu, že bezdomovec v Bratislave dlhodobejšie bez príčiny zastavuje autá, močí do trávy a spí na lavičke, pričom mestská polícia ho nemôže potrestať, lebo ho údajne nikdy nepristihne pri robení priestupku. Alebo správa typu, že v Prešove sa zhoršili podmienky používania dopravy pre telesne postihnutých. Aj toto bývajú víkendové spravodajské "hity" hlavného večerného spravodajstva STV.
Ak si tieto správy našli cestu do hlavného večerného spravodajstva, môžu to byť nádejné znaky, že našu spoločnosť netrápia skutočne závažné problémy. To, samozrejme, nie je pravda. Preto je to skôr príznak, že redaktori nevedia oddeliť regionálne témy od celoštátnych tém, a najmä podstatné od nepodstatného.
Samozrejme, niektoré vysielané príspevky slúžia ako "vata" na vyplnenie vysielacieho priestoru, keď sa nič závažné nedeje alebo sa v celoštátnom vysielaní využijú nevyužité príspevky z regionálneho spravodajstva.
Aj regionálna či miestna téma vrátane niektorej z vyššie spomenutých tém sa môže použiť v celoštátnom spravodajstve. V takýchto prípadoch by však redaktori museli vedieť na jednom partikulárnom príklade spravodajsky rozvinúť širší celospoločenský problém. A to si už vyžaduje isté majstrovstvo.
Autor: ANDREJ ŠKOLKAY, analytik médií