M. Titchner.
FOTO –TATE BRITAIN
Turner Prize pozná finalistov
Predstavte si výstavu, na ktorú príde okolo 100 000 divákov. To sa vo Veľkej Británii opakuje každý rok, keď sprístupnia v galérii Tate Britain diela finalistov Turner Prize.
Aj diela tohtoročných finalistov už okupujú priestory galérie. A znova sú tu diela, ktoré, ako to už pri Turner Prize býva, niekedy originálne, ale aj trochu provokujúce či škandalózne.
Takéto prívlastky tento rok patria najmä Philovi Collinsovi. Pod názvom shady lane productions vystavuje produkčné štúdio, ktoré sa obracia na účastníkov reality šou či talk šou. Pri vstupe do štúdia vítajú návštevníka otázky: „Cítiš, že tvoja účasť v televízii zruinovala tvoj život? Naplnili sa sľuby? “
Collins pripomína, že televízia má nielen príťažlivú silu, ale aj manipulatívnu. Shady lane productions je pokračovaním Collinsovho videa s Turkami, ktorí hovoria o negatívnom vplyve reality šou na ich životy po tom, čo sa v nich objavili. „Je to prvýkrát, že živé dielo je súčasťou výstavy,“ cituje BBC kurátorku výstavy.
Ďalšími finalistami je Tomma Abts, ktorá sa narodila aj študovala v Nemecku, no v súčasnosti žije v Londýne. Jej maľby sú hrou medzi intuitívnym a racionálnym. Mark Titchner tu vystavuje inštalácie, kde dáva do protikladu staré aj nové technológie a súčasne zobrazuje protichodné ideológie.
Ďalšia finalistka Rebecca Warren prináša do Tate Britain hlinené pokrútené sochy, ale aj smeti, ktoré pozbierala v blízkosti okolia svojho štúdia.
Turner Prize má už 22–ročnú históriu. Udeľuje sa britským umelcom, ktorých vek nepresahuje 50 rokov, „za výnimočnú výstavu alebo inú prezentáciu počas predchádzajúcich deviatich mesiacov“. V roku 1990 cenu umelcom neudelili, v roku 1995 získal cenu autor kráv vo formaldehyde Damien Hirst, pred dvoma rokmi sa medzi finalistami objavila videohra od umeleckej dvojice Langlands & Bell, ktorá divákom umožňovala spoznávať izby domu Usámu bin Ládina. Namiesto nej zvíťazilo dielo Jeremyho Dellera, ktoré tiež zahŕňalo video - ale domovského mestečka Georgea Busha.
Minuloročná cena išla Simonovi Starlingovi za dielo, v ktorom chatrč prerobil na loď, na ktorej splavoval Rýn, a tú zas pre výstavu spojenú s Turnerovou cenou prestaval naspäť na chatrč - teda za koncept recyklácie.
Tohtoročný ocenený si s prestížnym ocenením odnesie aj sumu 25 000 libier a ostatní finalisti 5 000. Výsledky sa dozvieme 4. decembra.
Autor: jak