Petr Váša v akcii.
FOTO – ČTK
Jej zakladateľ a dominantný člen, osobitý gitarista s nenapodobniteľným vokálnym prejavom Petr Váša, tak logicky pokračoval vo svojich projektoch Sdružení folkových hudebníků pro rockovou operu a písal skvostné pesničky bez toho, aby sa prispôsoboval hudobným klišé a textovej cenzúre. Napriek všetkým príkoriam získal postupne prestížne ocenenia na pražských Rockfestoch 1986 a 1987.
Oškliví lidé
Neskôr, pod tlakom okolností a stíhania kultúrnymi komisiami, Petr Váša prišiel s novým variantom kapely pod názvom Ošklid (skratka názvu Oškliví lidé) a prekvapil Rockfest 1988.
To bol už však väčší formát. Deväťčlenné zoskupenie s vokalistkami a ťažko definovateľný repertoár bolo možné prirovnávať k tvorbe Franka Zappu strihnutej minimalistickými kúskami Steve Reicha a Philipa Glassa. Vokalisti Ošklidu sa v textoch často striedali po jednotlivých slovách a niekedy i slabikách, ktoré sa prelínali, prekrývali a umocňovali tak napätie prezentovaného textu.
Hudobné experimentovanie viedlo niekedy aj k skladbám bez sprievodu nástrojov s úsečnými, nacvičenými robotickými gestami. Scénické stvárnenie vyjadrovalo studenú odosobnenú mašinériu spoločnosti, kde sa človek bezmyšlienkovite správa ako súčiastka celého režimového stroja. Tu kdesi sa zrodili zárodky originálneho žánru Vášovho fyzického básnictva, v ktorom prezentuje osobitú syntézu hudby, divadla, tanca, literatúry a výtvarného umenia v podobe inteligentnej smršte – originálneho prejavu bez bľabotania a haravary, vždy s konkrétnou scénickou a textovou myšlienkou, vstupom do nových súvislostí.
Po desiatich rokoch prezentácií svojich nevšedných hlasových i pohybových dispozícií, keď sa od češtinárskej jazykovej ekvilibristiky prepracovával až k umelej reči (CD Cirkus Chaos – Minaret z roku 1998 je dokonalou zvukovo-obrazovou definíciou žánru fyzického básnictva), sa Petr Váša vrátil od individuálnych projektov opäť k skupinovejším prejavom. V hudobnom zoskupení Ty Syčáci prezentuje hru vo veršoch – punkovú „voperu“ v štyroch dejstvách S-S-S-S (Samota Sláva Smrt a Spása).
Bizarná pamäť vo veršoch
Veľmi podstatné sú vo Vášovej tvorbe zvláštne zbierky slov a obrazov. A tak po zborníku Texty, básně, poemes physiques visuels (1994) vydáva opäť knižku textov, básní a kresieb vizuálnej poézie nazvanú Návrat Plavce Jindřicha (Petrov, Brno 2006). Podľa jeho slov ide o „sbírku básní určených mimo jiné ke zhudebnění, případně scénickému zpracování“.
Váša je mimoriadne znepokojujúci a neobvyklý autor so značným intelektuálnym potenciálom a kybernetickou i dadaistickou schopnosťou skladania. Nachádzame návrat k tradičným básnickým formám a štýlom, pri ktorých autor využíva menej obvyklé techniky práce so slovom, ktoré pre seba objavil.
Môžeme hovoriť o bizarnej „pamäti vo veršoch“, obsahujúcej prepracované verzie starších textov, ktoré humorne aktualizoval alebo parafrázoval. Je to akýsi pokus o znovu uverenie v silu českého slova a veršov, schopnosť poézie ovplyvňovať intímny život.Váša je skrátka človek, ktorý neustále prekvapuje a hľadá.
Autor: Pavel Malovič (Autor je publicista a pesničkár)