BRATISLAVA – Občianske združenie Človek v ohrození už po siedmy raz v Bratislave organizuje medzinárodný filmový festival dokumentárnych filmov Jeden svet (One World). Tento rok sa bude konať od 25. do 29. októbra.
Festival prináša 62 filmov prevažne zahraničnej produkcie rozdelených do ôsmich filmových sekcií – Globálny juh, Konflikty a stretnutia kultúr, Čečenská retrospektíva, Odysea migrantov, Ženy dnes, Jeden svet deťom, Na večné časy a Máte právo vedieť. Sekciu Čečenská retrospektíva špeciálne venovali nedávno zavraždenej ruskej novinárke Anne Politkovskej.
Filmy sa budú premietať v piatich kinosálach – v Charlie Centre, Kinosála Slovenskej národnej galérie, Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu, A4 – Nultom priestore a Kinosále VŠMU.
Niektoré filmové projekcie obohatia diskusie s domácimi a zahraničnými hosťami, medzi inými s režisérkou filmu Všetko o Dárfúre Taghreed Elsanhouri, protagonistkou filmu Milý Moslim Sacitou Chumaidovou, senátorom Parlamentu Českej republiky a bývalým žurnalistom Jaromírom Štětinom.
Festival dotvárajú sprievodné podujatia. Návštevníci si budú môcť pozrieť napríklad výstavu fotiek Jindřicha Štreita z Čečenska a Ingušska, zažiť Barmský a Africký večer s hudbou a ochutnávkou tradičného jedla, takisto podporiť ženy a ich rodiny v Afganistane a Indonézii kúpou ručne vyrobených tradičných výrobkov.
Užší výber filmov sa bude v nasledujúcich mesiacoch premietať i v ďalších mestách. Záujemcovia si ich budú môcť vidieť v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Žiline, Brezne, vo Svidníku, v Čadci, Poprade, Leviciach, Trnave, Pezinku a Modre. Bližšie informácie nájdete na stránke www.jedensvet.sk.