SME

Prodigy - z undergroundu až na vrchol

BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Skupina The Prodigy by nikdy nevznikla nebyť Liama Howletta. Neskorší producent skupiny pochádza z mestečka Braintree v Essexe. Na pole vzrušujúcej raveovej scény prišiel ...

BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Skupina The Prodigy by nikdy nevznikla nebyť Liama Howletta. Neskorší producent skupiny pochádza z mestečka Braintree v Essexe. Na pole vzrušujúcej raveovej scény prišiel so svojským hip-hopom. Opustil vtedy hip-hopovú kapelu Cut To Kill, s ktorou vystupoval v polovici 80-tych rokov. Oslovila ho totiž hard dance music, ktorej sa chcel venovať. Onedlho vytvoril niekoľko surových skladieb, inšpirovala ho predovšetkým odnož undergroundovej tanečnej scény. Tvrdé zvuky začal kombinovať s rýchlym hip-hopom a breakbeatmi. Pôvodne hral na klavír, no v roku 1990 navštívil vydavateľstvo XL Recordings so svojou domácou demo nahrávkou. Howlett sa v tom čase stretol s Keithom Flintom a Leeroyom Thornhillom a vytvorili formáciu The Prodigy. Z pôvodne domácej demo kazety sa na prvý album Prodigy s názvom What Evil Lurks dostali štyri skladby. Vyšiel vo februári 1991 vo vinylovej podobe. Howlettov neskorší úspech predznamenal fakt, že hneď z prvého albumu sa predalo sedem tisíc kópií. V tom čase boli už The Prodigy pojmom undergroundovej rave scény. Ďalší singel - Charly z roku 1991 vyniesol skupinu do výšin. Dostal sa do trojky najpredávanejších singlov vo Veľkej Británii. Nový hudobný štýl zabezpečil členom skupiny slávu a rozprávkové príjmy. Pre mnohých sa stali božstvom, iní ich začali napodobňovať. Ich skladby boli čoraz energickejšie a zábavnejšie. Vďaka The Prodigy vznikol unikátny rave - štýl, ktorý ovplyvnil nielen britskú hudobnú scénu. Skupinu v tom čase tvorili Leeroy Thornhill, Maxim a Keith Flint a Liam Howlett. The Prodigy mali v tom čase veľa kritikov, no v každom prípade sa im podarilo byť komerčne úspešnými. Obrovský úspech zaznamenali vďaka nahrávkam Fire, Out of Space, Fire/Jericho, Wind It Up, či Everybody In The Place. Po vydaní albumu Experience v roku 1992 sa skladby z neho udržali v štyridsiatke najhranejších skladieb na Britských ostrovoch celých dvadsaťpäť týždňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skupina potrebovala novú výzvu. Hudbu začali zrýchľovať a stala sa temnejšou. Liam začal byť so svojou pozíciou nespokojný a tvrdil, že ak nezmenia žáner, na The Prodigy sa veľmi rýchlo zabudne. Unavovala ho neustála hranosť v rádiách a popredné umiestnenia vo všetkých hudobných hitparádach. V tom čase ho ovplyvnila legendárna formácia zo Seattlu - Nirvana, The Red Hot Chilli Peppers či Smashing Pumpkins, ktorých vtedy počúval. Na neskoršej tvorbe The Prodigy možno pozorovať aj vplyv Biohazardu a Rage Against The Machine, ktorých Liam pozorne sledoval na festivaloch.

Zlom spôsobila nahrávka One Love, ktorú uviedli v rámci anonymného white labelu Earthbound. Nahrávka mala úspech, aj keď nikto netušil, kto je jej skutočným autorom. V lete roku 1993 potom vyšla pod hlavičkou The Prodigy a dostala sa medzi najhranejšie skladby. V skutočnosti chceli členovia kapely zistiť, ako bude publikum a kritici reagovať v prípade, že nepoznajú autora. Skupine tento krok pomohol a stala sa oveľa žiadanejšou, ako kedykoľvek predtým. Dvanásť mesiacov po vydaní One Love nastalo rozlievajúce sa ticho. Liam sa zavrel do štúdia a začal pracovať na novom albume - Music For The Jilted Generation. Ticho predznamenalo búrku na hudobnej scéne, ktorú spustil singel No Good (Start The Dance). Singel určil, akým smerom sa bude album, z roku 1994 uberať. Vďaka nemu ich nominovali na zisk prestížneho ocenenia Mercury Music Prize. Onedlho vyšiel mix singlu Voodoo People, na ktorom spolupracovali so skupinou Dust Brothers (neskôr Chemical Brothers) a singel Poison. Extravagantný Keith s vyholenou hlavou a mnohými piercingmi pútal pozornosť médií, rovnako ako Maxim s mačacími kontaktnými šošovkami, väčšinou odetý v sukni. Skupina absolvovala niekoľko turné po Európe. Navštívili však aj Japonsko, USA, Austráliu, Island a v roku 1995 sa objavili aj na festivale v Glastonbury. V marci 1996 sa ich singel Firestarter, vôbec ako prvý z dielne The Prodigy, vyšplhal na prvú priečku britskej hudobnej hitparády. V tom istom roku sa k skupine pripojil aj gitarista Giz Butt. Na prvú priečku sa dostali opäť v novembri vďaka singlu Breathe. V predajnosti predstihol aj Firestarter, predalo sa z neho 750 tisíc kusov. Na celom svete sa ho predalo vyše jeden a pol milióna kópií. Vtedy si The Prodigy dovolili odmietnuť spoluprácu s takými hudobníkmi, ako je napríklad David Bowie, skupina U2, či Madonna.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom roku 1997 skupina dokončila tretí album - The Fat Of The Land. Obsahoval skladbu Narayan, ktorá vznikla v spolupráci s Crispianom Millsom či Kulou Shaker.

V roku 1999 vyšiel album Prodigy Present: The Dirtchamber Sessions Volume One, ktorý pripomína mixový dídžejský album. Aj keď vyšiel pod hlavičkou The Prodigy, jeho autorom je Liam Howlett. V máji 2000 kapelu opustil Leeroy, ktorý mal v zásuvkách veľké množstvo osobného hudobného materiálu. Vydal sa preto na sólovú dráhu. V roku 2001 vyšiel nanovo s niekoľkými zmenami ich album The Prodigy Experience Expanded. V roku 2002 nasledoval singel Baby's Got a Temper. V auguste 2004 vydala skupina svoj ďalší album - Always Outnumbered Never Outgunned. Maxim a Keith sa však na ňom nepodieľali. Howletta nepodporili ani v rámci propagácie albumu, na ktorom s ním spolupracoval Liam Gallagher, Kool Keith, Twista a herečka Juliette Lewis. Naposledy vyšla špeciálna edícia ich singlov z rokov 1990 až 2005 pod názvom Their Law - The Singles 1990 - 2005.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku skupina vystúpila v rámci hudobného festivalu Bažant Pohoda 2005. Už čoskoro sa jej fanúšikovia môžu tešiť na hudobný festival electronic beats Live Special v Bratislave, kde vystúpia 27. októbra.


SPRACOVANÉ PODĽA: theprodigy.com, en.wikipedia.org, http://www.theprodigy.info/discography/official/.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 462
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 569
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 712
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 634
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 576
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 257
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 661
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 171
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 150
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 733
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 928
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu