BRATISLAVA 18. októbra (SITA) - Skupina The Prodigy by nikdy nevznikla nebyť Liama Howletta. Neskorší producent skupiny pochádza z mestečka Braintree v Essexe. Na pole vzrušujúcej raveovej scény prišiel so svojským hip-hopom. Opustil vtedy hip-hopovú kapelu Cut To Kill, s ktorou vystupoval v polovici 80-tych rokov. Oslovila ho totiž hard dance music, ktorej sa chcel venovať. Onedlho vytvoril niekoľko surových skladieb, inšpirovala ho predovšetkým odnož undergroundovej tanečnej scény. Tvrdé zvuky začal kombinovať s rýchlym hip-hopom a breakbeatmi. Pôvodne hral na klavír, no v roku 1990 navštívil vydavateľstvo XL Recordings so svojou domácou demo nahrávkou. Howlett sa v tom čase stretol s Keithom Flintom a Leeroyom Thornhillom a vytvorili formáciu The Prodigy. Z pôvodne domácej demo kazety sa na prvý album Prodigy s názvom What Evil Lurks dostali štyri skladby. Vyšiel vo februári 1991 vo vinylovej podobe. Howlettov neskorší úspech predznamenal fakt, že hneď z prvého albumu sa predalo sedem tisíc kópií. V tom čase boli už The Prodigy pojmom undergroundovej rave scény. Ďalší singel - Charly z roku 1991 vyniesol skupinu do výšin. Dostal sa do trojky najpredávanejších singlov vo Veľkej Británii. Nový hudobný štýl zabezpečil členom skupiny slávu a rozprávkové príjmy. Pre mnohých sa stali božstvom, iní ich začali napodobňovať. Ich skladby boli čoraz energickejšie a zábavnejšie. Vďaka The Prodigy vznikol unikátny rave - štýl, ktorý ovplyvnil nielen britskú hudobnú scénu. Skupinu v tom čase tvorili Leeroy Thornhill, Maxim a Keith Flint a Liam Howlett. The Prodigy mali v tom čase veľa kritikov, no v každom prípade sa im podarilo byť komerčne úspešnými. Obrovský úspech zaznamenali vďaka nahrávkam Fire, Out of Space, Fire/Jericho, Wind It Up, či Everybody In The Place. Po vydaní albumu Experience v roku 1992 sa skladby z neho udržali v štyridsiatke najhranejších skladieb na Britských ostrovoch celých dvadsaťpäť týždňov.
Skupina potrebovala novú výzvu. Hudbu začali zrýchľovať a stala sa temnejšou. Liam začal byť so svojou pozíciou nespokojný a tvrdil, že ak nezmenia žáner, na The Prodigy sa veľmi rýchlo zabudne. Unavovala ho neustála hranosť v rádiách a popredné umiestnenia vo všetkých hudobných hitparádach. V tom čase ho ovplyvnila legendárna formácia zo Seattlu - Nirvana, The Red Hot Chilli Peppers či Smashing Pumpkins, ktorých vtedy počúval. Na neskoršej tvorbe The Prodigy možno pozorovať aj vplyv Biohazardu a Rage Against The Machine, ktorých Liam pozorne sledoval na festivaloch.
Zlom spôsobila nahrávka One Love, ktorú uviedli v rámci anonymného white labelu Earthbound. Nahrávka mala úspech, aj keď nikto netušil, kto je jej skutočným autorom. V lete roku 1993 potom vyšla pod hlavičkou The Prodigy a dostala sa medzi najhranejšie skladby. V skutočnosti chceli členovia kapely zistiť, ako bude publikum a kritici reagovať v prípade, že nepoznajú autora. Skupine tento krok pomohol a stala sa oveľa žiadanejšou, ako kedykoľvek predtým. Dvanásť mesiacov po vydaní One Love nastalo rozlievajúce sa ticho. Liam sa zavrel do štúdia a začal pracovať na novom albume - Music For The Jilted Generation. Ticho predznamenalo búrku na hudobnej scéne, ktorú spustil singel No Good (Start The Dance). Singel určil, akým smerom sa bude album, z roku 1994 uberať. Vďaka nemu ich nominovali na zisk prestížneho ocenenia Mercury Music Prize. Onedlho vyšiel mix singlu Voodoo People, na ktorom spolupracovali so skupinou Dust Brothers (neskôr Chemical Brothers) a singel Poison. Extravagantný Keith s vyholenou hlavou a mnohými piercingmi pútal pozornosť médií, rovnako ako Maxim s mačacími kontaktnými šošovkami, väčšinou odetý v sukni. Skupina absolvovala niekoľko turné po Európe. Navštívili však aj Japonsko, USA, Austráliu, Island a v roku 1995 sa objavili aj na festivale v Glastonbury. V marci 1996 sa ich singel Firestarter, vôbec ako prvý z dielne The Prodigy, vyšplhal na prvú priečku britskej hudobnej hitparády. V tom istom roku sa k skupine pripojil aj gitarista Giz Butt. Na prvú priečku sa dostali opäť v novembri vďaka singlu Breathe. V predajnosti predstihol aj Firestarter, predalo sa z neho 750 tisíc kusov. Na celom svete sa ho predalo vyše jeden a pol milióna kópií. Vtedy si The Prodigy dovolili odmietnuť spoluprácu s takými hudobníkmi, ako je napríklad David Bowie, skupina U2, či Madonna.
Začiatkom roku 1997 skupina dokončila tretí album - The Fat Of The Land. Obsahoval skladbu Narayan, ktorá vznikla v spolupráci s Crispianom Millsom či Kulou Shaker.
V roku 1999 vyšiel album Prodigy Present: The Dirtchamber Sessions Volume One, ktorý pripomína mixový dídžejský album. Aj keď vyšiel pod hlavičkou The Prodigy, jeho autorom je Liam Howlett. V máji 2000 kapelu opustil Leeroy, ktorý mal v zásuvkách veľké množstvo osobného hudobného materiálu. Vydal sa preto na sólovú dráhu. V roku 2001 vyšiel nanovo s niekoľkými zmenami ich album The Prodigy Experience Expanded. V roku 2002 nasledoval singel Baby's Got a Temper. V auguste 2004 vydala skupina svoj ďalší album - Always Outnumbered Never Outgunned. Maxim a Keith sa však na ňom nepodieľali. Howletta nepodporili ani v rámci propagácie albumu, na ktorom s ním spolupracoval Liam Gallagher, Kool Keith, Twista a herečka Juliette Lewis. Naposledy vyšla špeciálna edícia ich singlov z rokov 1990 až 2005 pod názvom Their Law - The Singles 1990 - 2005.
Na Slovensku skupina vystúpila v rámci hudobného festivalu Bažant Pohoda 2005. Už čoskoro sa jej fanúšikovia môžu tešiť na hudobný festival electronic beats Live Special v Bratislave, kde vystúpia 27. októbra.
SPRACOVANÉ PODĽA: theprodigy.com, en.wikipedia.org, http://www.theprodigy.info/discography/official/.