Hudba s obrazom je spojenie, ktoré spoločne vytvára silný emotívny zážitok. Už druhýkrát v rámci Mesiaca fotografie budú môcť diváci vidieť obohatenie fotografie o hudobný rozmer. Fotografie premietané na plátno b
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Dátum a miesto konania
3. 11. 2006, 19.00 Štúdio L+S Námestie 1. mája 5, Bratislava
> tvorba Vojta Slámu (CZ), hudba Jozef Vlk a Peter Krajniak
> tvorba Alberta Zawadu (PL), hudba Ľubomír Burgr a Marek Piaček
> tvorba Gábora Kerekesa (HU), hudba Peter Zagar
FOTOGRAFI
Vojtěch V. Sláma(Česká republika) (narodený 1974, Brno)
Brnenský rodák, doterajším životom spätý s Brnom a Jevišovicami. Absolvent Strednej školy umeleckých remesiel v Brne, člen skupiny Česká Paralaxa. Fotograf na voľnej nohe. Štúdium na Inštitúte tvorivej fotografie Filozoficko-prírodovedeckej fakulty Slezkej univerzity v Opave. Na škole bol spoluzakladateľom fotoskupiny Česká Paralaxa (1995) a dvojoká zrkadlovka formátu 6 x 6 cm, spojená s tvorivou filozofiou Českej Paralaxy, zostala pre jeho voľnú tvorbu výsostným aparátom až dodnes.
Albert Zawada(Poľsko / Poland) (narodený 1973, Warszawa)
Štúdium fotografie v inštitúte Fotograficzne Technikum vo Varšave. Absolvent filozofie na Univerzite Kardinála Štefana Wyszynského v roku1999, kameraman televízie TVN, od roku 2000 fotoreportér Gazety Wyborczej. Účasť na výstavách Súťaž poľskej novinárskej fotografie2001-2004.
Gábor Kerekes (Maďarsko / Hungary) (narodený 1945) Samouk, aktívny vo fotografii už viac ako tridsať rokov. Pôvodne sa zaoberal technickou fotografiou, neskôr sa šesť rokov venoval novinárskej fotografii. V priebehu posledného desaťročia sa venoval tematike metaforického vyjadrenia vzťahu medzi „umením a vedou". Spektrum techník, ktoré pri svojej tvorbe využíva, siaha od camery obscury cez historické techniky až po profesionálne veľkoformátové metódy. Držiteľ Ceny Bélu Balázsa. Žije v Budapešti.
Double affair/ Jozef Vlk vs Peter Krajniak Projekt pochádzajúci z dielne Jozefa Vlka, kombinujúci sónické a technologické možnosti elektroniky a akustických nástrojov. Po rokoch spolupráce s rôznymi formáciami orientovanými na súčasnú hudbu, réžie divadelnej skupiny Debris Company, produkovania scénickej hudby pre rôzne divadelné a tanečné skupiny doma i v zahraničí sa rozhodol pre sformovanie skupiny holdujúcej estetike loopu, odľahčenému chilloutu a generovaným melódiám. Excentricky štruktúrované skladby sú pri použití recyklovaného samplingu, minimalistických fragmentov, intuitívnej práce s akýmkoľvek zvukovým vstupom a akustickou interakciou prezentované za účasti rôznych hudobníkov ako hudobný rozhovor, zvuková plocha, etuda alebo pesnička. Permanentné hľadanie formy a rovnováhy, experiment na hranici tónu a kriticky koktajúcich šumov v procesore laptopu. Peter Krajniak - hráč na husle a violu, ktorý sa pohybuje na hranici klasickej, súčasnej novej hudby a elektroniky. Spolupracuje s viacerými hudobnými telesami doma aj v zahraničí. V súčasnosti pracuje ako riaditeľ Janáčkovej filharmónie v Ostrave.
Ľubomír Burgr (narodený 1964, Prešov) 1979 - 1985 študoval hru na husliach u Štefana Demetera na košickom konzervatóriu. 1985 - 1990 pôsobil v orchestri Divadla Jonáša Záborského v Prešove. 1990 sa presťahoval do Bratislavy. 1991 vstúpil do divadelného združenia Stoka, kde pôsobí ako hudobník, skladateľ a herec. Od 1995 je členom súboru Požoň sentimentál. 1996 - 1999 študoval na VŠMU skladbu u prof. Ivana Paríka. 1999 spolu s Martinom Burlasom, Zuzanou Piussi a Danielom Salontayom zakladajúci člen skupiny dogma. 2000 zakladá Združenie pre súčasnú operu, 2003 A4 - Nultý priestor.
Marek Piaček (narodený 1972) Skladateľ, interpret (flauta, laptop, elektronika). Vrokoch1983-1986 študoval hru na flaute u Vladislava Brunnerast., neskôr na Konzervatóriu v Bratislave u Dagmar Zsapkovej 1986 - 1992. Popri tom sa venoval štúdiu kompozície najskôr súkromne u Ladislava Burlasa (1986 - 1989), od 1989 u Ilju Zeljenku u ktorého pokračoval v štúdiu na HTF VŠMU v Bratislave (1990 - 1995). V rokoch 1990 - 1993 študoval elektroakustickú hudbu súkromne v Experimentálnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave u Juraja Ďuriša. Zúčastnil sa štipendijných pobytov v Nadácii Künstlerhaus Boswil vo Švajčiarsku (1990, 1991), na Nottingham Trent University, Veľká Británia, (Kevin Jones, 1993), 4. internationale Akademie für neue Musik, Schwaz/Tirol, Rakúsko, (Bogusław Schaeffer, MarekChołoniewski, 1996). V rokoch 1996 - 1999 absolvoval doktorandské štúdium kompozície na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave u prof. Vladimír Bokesa. Je spoluzakladateľom Malomestského komorného orchestra Požoň sentimentál a súboru pre experimentálnu hudbu VAPORI del CUORE, účinkoval vo VENI ensemble, v súbore Tuleň, v improvizačnom zoskupení Upokojenci, v súčasnosti pôsobí aktívne vo viacerých súboroch - don@u.com, SonDrian (improvizačné duo s Ronaldom Šebestom), Pink Big Pig (improvizačné laptopové duo s Ľubom Burgrom). V súčasnosti pripravuje nové hudobno-tanečné predstavenie Zlet (premiéra plánovaná na 1. 12. 2006), inšpirované Sokolským hnutím, hudobno-tanečné predstavenie Tiaže / Poids spolu s Jean Marc Monterom (premiéra 16. 10. 2006), cyklus tanečných predstavení so súborom Gourounaki, novú operu Mednyánszky (plánovaná premiéra v druhej polovici 2007).
Peter Zagar (narodený 1961) Absolvent odboru skladba (1986) na VŠMU v Bratislave (u prof. Ivana Hrušovského). Po skončení štúdia pracoval ako hudobný režisér v Slovenskom rozhlase, potom ako redaktor v Slovenskej filharmónii. Vrokoch1994-1997 bol v slobodnom povolaní, venoval sa vlastnej tvorbe, písaniu hudby pre domáce i zahraničné telesá (Slovenská filharmónia, Komorní sólisti Bratislava, Arcana Ensemble - Toronto), spolupracoval s tanečnými a divadelnými súbormi, pôsobil ako interpret (VENI ensemble, Požoň sentimentál, divadlo STOKA), prekladal odbornú muzikologickú literatúru. V súčasnosti vedie edičné oddelenie Hudobného centra v Bratislave. Absolvoval umelecké študijné pobyty v Lyone vo Francúzsku (1993) a vo FiladelfiivUSA(1999-2000).Je držiteľom niekoľkých ocenení - Ceny Slovenskej muzikologickej asociácie, Ceny Dosky '98 a Ceny Jána Levoslava Bellu. Jeho skladby uviedli na prestížnych domácich festivaloch aj v zahraničí - v Prahe, Viedni, Krakove, Londýne, Paríži, Amsterdame, New Yorku, Sankt Peterburgu a inde.