SME

Hej Bill, pomôž mi hore na palubu!

Ani jednu zo 43 piesní nebudete počuť v Pirátoch z Karibiku. Možno aj preto, že témy viacerých pesničiek by sa skôr hodili do krvavého hororu než do filmovej rozprávky.

Herec Johnny Depp sa kedysi pokúšal o hudobnú kariéru, Nick Cave& spol. (dole) to však predsa len vedia lepšie.Herec Johnny Depp sa kedysi pokúšal o hudobnú kariéru, Nick Cave& spol. (dole) to však predsa len vedia lepšie. (Zdroj: REUTERS)

Ako ďaleko môže zájsť šialenstvo okolo filmovej trilógie Piráti z Karibiku potvrdzuje dvojalbum Rogue’s Gallery. Je zložený zo starých námorníckych odrhovačiek a nahralo ho mnoho hviezd svetovej popmusic od Lou Reeda, cez Bona z U2, Stinga, Lucindu Williamsovú, Billa Frisella až po Jarvisa Cockera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S nápadom oprášiť staré popevky prišli herec Johnny Depp a režiser Gore Verbinski. Dvojica, ktorá stojí za superúspechom pirátskej série, poverila hudobného producenta Hala Willnera, aby spravil kolekciu piesní s rôznymi hudobníkmi. Tento muž mal s podobnými projektmi už svoje skúsenosti – v roku 1985 produkoval vydarenú poctu Kurtovi Weillovi a dal dohromady aj nekonvenčný „disneyovský“ soundtrack.

SkryťVypnúť reklamu

Rogue’s Gallery je možno jeho najväčším dobrodružstvom. Willner zozbieral až 400 rôznych piesní a vydal sa hľadať správnych interpretov. Vždy, keď prišiel do mesta, zostavil štúdiovú kapelu a oprášil svoje staré kontakty na osvedčené mená. Väčšinou sa nahrávalo okamžite, niektorí hudobníci sa učili svoje party priamo na mieste.

Ani jednu zo 43 piesní nebudete počuť v Pirátoch z Karibiku možno aj preto, že témy viacerých pesničiek by sa skôr hodili do krvavého hororu, ako do filmovej rozprávky. Rogue’s Gallery totiž nie je soundtrackom, ale nezávislým dielom, ktorý na film len voľne nadväzuje.

Jarvis Cocker, niekdajší frontman britpopových Pulp, si vybral pieseň A Drop of Nelson’s Blood. Legenda hovorí, že po admirálovej smrti v bitke pri Trafalgare naložili jeho telo do rakvy plnej rumu. Keď po príchode na súš truhlu otvorili, telo zostalo, ale alkohol zmizol.

SkryťVypnúť reklamu

Bonov príspevok A Daying Sailor to His Shipmates je nárek umierajúceho námorníka veľrybárskej lode. Z tohto prostredia je aj pieseň Greenland Whaling Fisheries, ktorá existuje v dvoch verziách. V jednej kapitán smúti za svojimi ľuďmi, čo zahynuli počas lovu. V druhej, ktorá sa objavila na albume v podaní Van Dyke Parksa, je mu viac ľúto stratenej veľryby ako nešťastníkov z paluby.

Dvojdisk má aj úsmevné momenty. Bully in the Alley je prosbou námorníka, ktorý sa opil v meste a nie je schopný trafiť na loď. V piesňach sa objavujú narážky na krutých kapitánov, barbarských pirátov zo severnej Afriky, prítulné španielske slečny a baltimorské prostitútky (jemne napísané). Najdojemnejším miestom je keltský lament v podaní Lucindy Williamsovej nad starým írskym lesom, ktorý vyrúbali Angličania na budovanie svojho loďstva.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdete tu aj podobnosť s tohtoročným albumom Seeger Sessions, na ktorý Bruce Springsteen nahral baladu Mrs. Magrath. Ide o príbeh vojaka, čo hľadal na mori slávu, ale delová guľa ho pripravila o nohy. Iná verzia piesne s názvom My Son John je práve na Rogue’s Gallery.

Najbrutálnejšia je Little Boy Billie o námorníkoch, čo zjedli plavčíka tesne pred záchranou, lebo im to umožňovalo takzvané „lodné právo“. Až v roku 1885 krvavú tradíciu zrušil anglický súd a vinníkov odsúdil za vraždu.

Dnes sa podobné piesne vôbec nespievajú. Moderné obdobie nepozná situácie, keď ľudia pracujú v jednom rytme ako kedysi, píše na stránke firmy Anti producent albumu. Nevie sa, prečo nezohnal na projekt aj Keitha Richardsa, ktorý by sa mal objaviť v tretej časti Pirátov z Karibiku. Aj bez neho je však Rogue’s Gallery skvelý výlet, čo veľa povie o tom, ako to fungovalo na mori, kde sa žilo inak než na súši.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO – REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu