SME

Hudobník s dušou mustanga - Bryan Adam

BRATISLAVA 3. novembra (SITA) - Spevák, gitarista a textár Bryan Adams sa narodil 5. novembra 1959 v Kingstone v kanadskej provincii Ontário. Vďaka povolaniu svojich rodičov, ktorí pracovali v diplomatických ...

BRATISLAVA 3. novembra (SITA) - Spevák, gitarista a textár Bryan Adams sa narodil 5. novembra 1959 v Kingstone v kanadskej provincii Ontário. Vďaka povolaniu svojich rodičov, ktorí pracovali v diplomatických službách, precestoval Európu a Blízky Východ. Rodina cestovala až do roku 1973, kedy sa nanovo usídlila v Kanade. Adams odštartoval svoju hudobnú kariéru veľmi skoro, už vo veku 15 rokov, teda v čase, kedy ho vyhodili zo školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Adamsova sólová kariéra začala vydaním albumu s názvom Bryan Adams vo februári 1980. Už roky predtým však nahrával demo nahrávky a pracoval ako štúdiový hudobník. Skutočne známym sa stal až po roku 1980, kedy vzniklo medzi ním a bubeníkom Jimom Vallancom hudobné partnerstvo. Prvý Adamsov album nevyšiel v USA, aj keď skladba Hiding from Love vyšla ako singel a ocitla sa na 43 mieste tanečnej hitparády. Adams preto vytvoril vlastnú skupinu, s ktorou sa vydal na turné po rodnej Kanade. Celé štyri mesiace koncertoval v hudobných kluboch a na akademickej pôde. Peniaze, ktoré zarobil, použil na vydanie druhého albumu You Want It, You Got It, ktorý nahral za dva týždne na jar roku 1981. Pôvodný názov albumu bol Bryan Adams Hasn't Heard Of You Either ale vydavateľstvo ho zamietlo, lebo ho považovalo za príliš veľkú provokáciu. Tento album však na rozdiel od jeho prvotiny vyšiel aj v USA. V Amerike koncertoval ďalších šesť mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Adamsov tretí album Cuts Like a Knife vyšiel v januári 1983. Jeho predajnosť stúpla vďaka hitu Straight from the Heart. Bol to práve tento album, ktorý otvoril Adamsovi cestu k hviezdnej kariére. Úspech albumu potvrdili aj davy fanúšikov na Adamsovom turné po Kanade a USA. Odtiaľ sa hudobník vydal na cestu po Európe a do Japonska.

Na štvrtý album nenechal svojich fanúšikov dlho čakať. Reckless totiž vyšiel v deň jeho 25 narodenín, 5. novembra 1984. Jeho neskoršiu predajnosť predznamenal úspech piesne Run to You. V najlepšej dvadsiatke amerických a kanadských hitparád bodovali aj hity Somebody, Heaven, Summer of '69, One Night Love Affair a duet s Tinou Turner It's Only Love. Z albumu sa len v USA predalo päť miliónov kusov, v ostatnom svete asi tri milióny. Adamsa si všimli kritici a čoskoro tak jeho meno figurovalo na zozname nominovaných na cenu Grammy. Bryanovo svetové koncertné turné World Wide in '85 začalo v decembri 1984 a skončilo v novembri 1985. V tom istom roku vystúpil aj ako jedna z hlavných hviezd Live Aid Boba Geldofa vo Filadelfii.

SkryťVypnúť reklamu

Adams si ani po tomto turné nevydýchol a neodložil gitaru. Ďalší album Into the Fire mu vyšiel už v marci 1987. Repertoár svojich hitov vtedy obohatil skladbami Hearts on Fire a Victim of Love. Album sa dostal do prvej americkej päťky. Koncertná šnúra, na ktorej prezentoval svoj album, trvala takmer celý ďalší rok.

V roku 1988 zazneli v rádiách skladby z jeho prvého koncertného albumu Live! Live! Live!. Na rozdiel od predošlých rokov, po vydaní tohto albumu nenasledovalo veľké svetové turné. Miesto toho odišiel do Anglicka, kde v spolupráci so spisovateľom a producentom Robertom Johnom "Muttom" Langeom začal pripravovať ďalší album. Waking Up the Neighbours vyšiel v septembri 1991 a Adams sa opakovane dostal do čela rebríčkov. Z albumu vzišli dva veľké hity - Can't Stop This Thing We Started a (Everything I Do) I Do It for You, ale aj ďalšie ako There Will Never Be Another Tonight, Do I Have to Say the Words? a Thought I'd Died and Gone to Heaven. Z albumu sa predali štyri milióny kusov v USA a šesť miliónov nosičov vo svete. Bryan Adams potvrdil svoju pozíciu aj týmto, v poradí siedmym albumom. Okrem toho bol znova nominovaný na Grammy a po prvý raz mal na dosah aj Oscara.

SkryťVypnúť reklamu

Ani po tomto úspechu sa nezastavil a začal pracovať na ďalšom štúdiovom albume. Medzičasom ale vyšla v roku 1993 jeho prvá výberovka So Far So Good. Okrem toho bodoval aj skladbou do filmu Traja mušketieri (1993) All for Love, ktorá vznikla v spolupráci s Rodom Stewartom a Stingom. V januári 1994 vycestoval na turné na Ďaleký východ.

Začiatkom roku 1996 predstavil album 18 'Til I Die. Skladba z neho Have You Ever Really Loved a Woman? sa stala ústrednou piesňou filmu Don Juan DeMarco z roku 1995 s Johnnym Deppom a Marlonom Brandom. Stal sa z nej hit číslo jeden a Adams získal ďalšiu nomináciu na Grammy a druhú nomináciu na Oscara v kategórii Najlepšia pieseň k filmu. Fanúšikom sa za priazeň odvďačil 18-mesačným turné. Album charakterizujú hity ako Lets Make A Night To Remember či The Only Thing That Looks Good On Me Is You.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom roku 1997 vyšiel jeho ďalší album MTV Unplugged, ktorý vznikol v spolupráci s hudobnou stanicou MTV. Ani nie o rok neskôr, v októbri 1998, už znel jeho hlas z albumu On a Day Like Today. V novembri 1999 zaujal v Európe a Kanade kompiláciou hitov The Best of Me, v USA však vydavateľstvo A&M/Interscope odmietlo album vydať.

Na hudobnú scénu sa po štvorročnej odmlke Adams vrátil na jar 2002. S Hansom Zimmerom vytvoril skladbu pre animovaný film o divokom žrebcovi Spirit: Stallion of the Cimarron (2002). Dvojicu ocenila aj kritika, za čo získali nomináciu na Zlatý glóbus. V septembri 2004 sa do predaja v Kanade a Európe dostal album Room Service. V USA si ho mohli Adamsovi fanúšikovia kúpiť až v januári 2005.

Štvrťstoročie na hudobnej scéne oslávil Adams vydaním kolekcie dvoch CD pod názvom Anthology. Ide zatiaľ o najväčšiu retrospektívu jeho kariéry.

SkryťVypnúť reklamu

Adams je držiteľom Kanadského rádu a Rádu Britskej Kolumbie a to nielen za jeho úspechy v oblasti populárnej hudby ale aj filantropickú činnosť. V súčasnosti žije vo Veľkej Británii a je fanúšikom futbalového klubu FC Chelsea. Vie sa o ňom, že je vegán. V minulosti sa stretával s dánskou herečkou a modelkou Cecilie Thomsen.

Na Slovensku ho fanúšikovia uvidia 22. novembra v košickej Steel Arene.


SPRACOVANÉ PODĽA: http://www.bryanadams.com/onlineshop/library/biography.htm, http://en.wikipedia.org/wiki/Bryan_Adams.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 931
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 340
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 753
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 074
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 166
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 064
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 871
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


Elisabeth Moss ako June v záverečnej sérii seriálu Príbeh služobníčky.

Nový seriál o Gileáde vychádza z knihy Margaret Atwoodovej The Testaments.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 922
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 063
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 36 054
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 32 363
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 437
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 812
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 980
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu