SME

Muž z lona Hollywoodu - Leonardo DiCaprio

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) - Americký herec Leonardo Wilhelm DiCaprio sa narodil 11. novembra 1974 priamo v srdci filmového priemyslu - Hollywoode. DiCaprio tu navštevoval základnú školu, absolvoval ...

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) - Americký herec Leonardo Wilhelm DiCaprio sa narodil 11. novembra 1974 priamo v srdci filmového priemyslu - Hollywoode. DiCaprio tu navštevoval základnú školu, absolvoval dokonca aj letnú školu herectva, neskôr zmaturoval na Strednej škole Johna Marshalla v Los Feliz neďaleko Los Angeles. Leonardo bol odmala kreatívny a kreativitu celkovo vnímal ako nevyhnutnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď sa DiCaprio narodil doslova v lone Hollywoodu, ani jeho cesta za slávou nebola ľahká. Hrať začal v roku 1984, keď sa na televíznej obrazovke objavil vďaka dráme Santa Barbara. Jeho začiatky sa viažu aj s menšou rolou v komédii Growing Pains z roku 1985, kde stvárnil problémového chlapca bez domova. Ako 14-ročný hral v reklamách a vzdelávacích televíznych filmoch. Nasledovali menšie úlohy v telenovelách. Na reklamu však nezanevrel a objavil sa napríklad v televíznom spote na žuvačky. Prvú stálejšiu rolu získal v seriáli Parenthood (1988-1990). Už čoskoro, v roku 1991, mal možnosť prejaviť sa v sci-fi horore Critters III, no snímka sa napokon zaradila medzi podpriemerné. O rok neskôr sa už preháňal na pľaci pri natáčaní filmu Jedovatý brečtan. Prvá skutočná šanca, v ktorej mohol zažiariť, sa mu ponúkla v podobe filmu Zo života chlapca (1993) režiséra Michaela Caton-Jonesa, v ktorom sa stretol s famóznym Robertom DeNirom a herečkou Ellen Barkin. V roku 1993 mal premiéru aj ďalší z filmov, v ktorom mohol sledovať umenie známych hercov. Pri natáčaní snímky Čo žerie Gilberta Grapea/Čo trápi Gilberta Grapea? sa totiž stretol s Johnnym Deppom. Práve v úlohe Arnieho sa mu podarilo dostal sa do širokého povedomia, na čo kritici reagovali nomináciou na Oscara v kategórii Najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Po krátkometrážnej snímke The Foot Shooting Party z roku 1994, ho zaplavila ponuka režisérov, ktorí chceli do svojich filmov mladú sviežu a hlavne novú tvár. Vďaka tejto devíze sa v roku 1995 objavil vo filmoch Total Eclipse, Basketbalistov denník, dokumentárnej komédii Les Cent et une nuits a snímke Rýchly a mŕtvy/Rýchlejší ako smrť. Práve v poslednom z nich si zahral bok po boku so Sharon Stone, Geneom Hackmanom, Russellom Croweom a inými.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia veľká výzva sa mu naskytla, keď ho oslovil austrálsky režisér filmu Rómeo a Júlia Baz Luhrmann. Film, v ktorom jeho hereckú partnerku stvárnila Claire Danes, mal premiéru v roku 1996 a bodoval nielen v USA, ale aj Európe. Filmové stvárnenie najslávnejšieho Shakespeareovho príbehu lásky bolo veľkým štartovacím mostíkom pre ďalšiu DiCapriovu kariéru. V tom istom roku ho mohli fanúšikovia po prvý raz vidieť aj po boku Maryl Streep a Diane Keaton v komédii Marvinova izba. Okrem toho mal vďaka filmu znova možnosť spolupracovať s DeNirom, ktorého poznal zo začiatku kariéry a ktorého spoločnosť TriBeca Films film produkovala.

Keď DiCaprio zažiaril v romantickej dráme Rómeo a Júlia, zdalo sa, že je to vrchol čistej a nezištnej lásky, ktorý mohol pred kamerami predviesť. V roku 1997 sa mu však v 194-minútovej snímke Jamesa Camerona Titanic podarilo postavu Rómea niekoľkonásobne prevýšiť. S Kate Winslet vtedy prežili príbeh, ktorý neskôr Americká filmová akadémia ocenila 14 nomináciami, z ktorých 12 premenili na Oscara.

SkryťVypnúť reklamu

Už v roku 1998 si DiCaprio siahol na ďalšiu zo zaujímavých rolí. V historickej dráme Muž so železnou maskou stvárnil ústrednú postavu. Odvrhnutého kráľovského syna, ktorého život zatienila samota, vtedy hľadali a vyslobodili traja mušketieri. DiCapria z rúk neprajného osudu vytrhol Jeremy Irons, John Malkovich a Gérard Depardieu. V tom istom roku mu ponúkol spoluprácu Woody Allen. Komédiu Celebrity s prehľadom zvládol, za čo si vyslúžil aj pochvalu filmových recenzentov.

V roku 1999 sa síce v kinách nepremietal žiadny jeho nový film, no súviselo to s prípravami a natáčaním thrilleru Pláž. V tom čase sa začal čoraz viac angažovať aj v otázke ochrany životného prostredia. Uvedomujúc si svoju pozíciu a vplyv, využil svoje možnosti a v médiách začal upozorňovať na potrebu ochrany prírody a prírodných zdrojov. V súvislosti s rozširovaním sa ozónovej vrstvy sa rozprával aj s bývalým americkým prezidentom Billom Clintonom. DiCaprio vytvoril organizáciu na podporu životného prostredia, ktorá svojimi aktivitami podporuje zachovanie aspoň súčasného stavu modrej planéty.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2001 vznikol menej známy americko-dánsko-švédsky koprodukčný film Don's Plum Bar, ktorý zostal v porovnaní s predošlými snímkami v úzadí. Krátko na to však Leo prijal ponuku Stevena Spielberga účinkovať vo filme Chyť ma, ak to dokážeš (2002). Vo filme sa okrem neho predviedli Tom Hanks, Jennifer Garner, Christopher Walken či Martin Sheen. Leov úspech neutíchol ani po premiére filmu Gangy New Yorku

z roku 2002 režiséra Martina Scorseseho. DiCapriovi vo filme sekundovali Cameron Diaz, Henry Thomas, Gary Lewis, Martin Scorsese a iní. Režisérovi Scorsesemu sa spolupráca s DiCapriom osvedčila a pozval ho aj do oscarového filmu Letec (2004). DiCaprio ako Howard Hughes zaň získal nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, no na cennú sošku si nesiahol. Popri ňom v Letcovi žiarili aj Cate Blanchett, Kate Beckinsale, Gwen Stefani, Alan Alda, Alec Baldwin, Jude Law a iní a celkovo získal päť Oscarov. S rovnakým režisérom a hereckým kolektívom v zložení Matt Damon, Jack Nicholson, Martin Sheen, Alec Baldwin sa znova stretol na natáčaní filmu Na druhej strane (2006).

SkryťVypnúť reklamu

Na budúci rok uvidia fanúšikovia Leonarda DiCapria vo filme Blood Diamond a v roku 2008 v pripravovanom Scorseceho dokumente The Rise of Theodore Roosevelt.

SPRACOVANÉ PODĽA: http://www.leonardodicaprio.com/, imdb.com, csfd.cz.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 368
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 872
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 653
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 500
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 255
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 653
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 821
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 623
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 36 372
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 25 126
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 548
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 023
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 958
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 10 190
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu