SME

Na tom príbehu som sa musel hlasno smiať

Medzi filmami, ktoré sa tento rok dostali do prehliadky Projekt 100, je jeden veľký národný hit. Je to film The Commitments, režisér ALAN PARKER ho nakrútil v roku 1991. Nedávno Íri hlasovali vo veľkej ankete a Commitments zvolili za najlepší národný film

Alan Parker je aj režisérom filmu Pink Floyd: The Wall. Ten je u nás vo filmových kluboch mimoriadne navštevovaný. Parker sa z toho teší: „To je výborné. Som rád, že Slováci majú možnosť vidieť moje filmy. Dúfam, že sa im budú páčiť!“Alan Parker je aj režisérom filmu Pink Floyd: The Wall. Ten je u nás vo filmových kluboch mimoriadne navštevovaný. Parker sa z toho teší: „To je výborné. Som rád, že Slováci majú možnosť vidieť moje filmy. Dúfam, že sa im budú páčiť!“ (Zdroj: FOTO – REUTERS)

storočia.

Je to príbeh o mladých deckách zo severu Dublinu. Pochádzajú z robotníckej triedy, sú nezamestnané a dostanú nápad. Aby konečne zarobili, založia si soulovú kapelu. Parker film nakrútil podľa knihy Dublinčana Roddyho Doyla z roku 1987.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Raz za mnou prišli kamaráti Dick Clement a Ian La Frenais. Sú to scenáristi, bývali sme spolu, keď som žil v L. A. A doniesli mi túto knihu. Zamiloval som si ju. Mala len niekoľko stránok, ale pri každej jednej som sa musel nahlas smiať,“ hovorí Alan Parker v rozhovore pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Keď dočítal, dal sa do práce. Prípravné práce robil v Dubline a jeho meno projektu veľmi pomohlo. Už predtým boli pokusy, aby sa takýto film nakrútil - podľa scenára, ktorý napísal sám Roddy Doyle, ale nikto ho nechcel financovať.

Nový scenár napísali Parkerovi kamaráti Clement a La Frenais. Keď bol hotový, bolo treba spraviť konkurz. Hľadali sa ľudia, ktorí by členov nezvyčajnej kapely zahrali. „Videl som niekoľko tisíc ľudí, najmä v Dubline. Chcel som autentických muzikantov, pre ktorých by bolo ľahšie hrať, ako by bolo pre hercov fingovať, že hrajú na hudobnom nástroji a spievajú. Napríklad Maria Doyle a Glen Hansard už hrali v celkom úspešnej kapele. Bronagh Gallager bol síce herec, ale všetci ostatní mali nejakú skupinu - väčšinou neúspešnú. Pesničky som nacvičil so session band, zloženej z profesionálov. Všetko to boli soulové klasiky,“ hovorí Parker.

SkryťVypnúť reklamu

Maria, Glen a Bronagh prišli minulý rok na Letnú filmovú školu do Uherského Hradišťa. Tam sme mohli vidieť, že sú to skvelí ľudia.

Okolo filmu boli dohady, či sa v ňom objaví aj autor hudby, soulová legenda Wilson Pickett. Parker o tom neuvažoval: „Vždy sa počítalo len s tým, že bude iba záhadne prítomný. Keď sme film premiérovali v New Yorku, Chicagu a Los Angeles, vždy prišiel na večernú párty a s mladými zaspieval Midnight Hour. To bol pre každého vzrušujúci okamih.“

Zvláštnou postavou je Andrew Strong. Vo filme vyzerá ako Meat Piaf, štylizuje sa do polohy Joea Cockera a má neuveriteľný drive a charizmu. Skvelo napĺňa predstavu o mužovi, čo sa správa ako prasa s hlasom padlého anjela.

Parker o Strongovom osude hovorí: „Mal len pätnásť, keď som ho stretol na skúškach. Jeho otec Rob bol známym spevákom v Írsku, mal teda hudobný back­ground. Jeho hlas bol naozaj výnimočný. Zohnal som mu dobrú zmluvu, mohol v Amerike nahrať sólový album. Lenže, príliš sa podobal na postavu, ktorú hral v našom filme. Nechcel, aby sme sa mu motali do života. Myslím si, že prepásol veľkú príležitosť. Bol mladý a dal si zle poradiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Okolo filmu Commitments sa však krúti ešte iný príbeh iného chlapca. Poznáme ho z obálok albumov U2 Boy a War. Vo filme sa mihne v prvej časti, na skateboarde. Bola to len náhoda alebo je to odkaz na úspech U2, Sinéad O’ Connor či Van Morisona, ktorý bol motiváciou pre mnohých nezamestnaných mladých ľudí?

„Áno, je to tak. Nemyslel som si, že si to ľudia všimnú, ale stalo sa to presne takým drobným detailom, aké majú ľudia radi. Ú­primne, zistil som to až vtedy, keď som s ním nakrúcal a cez prestávku som si s ním dal kávu. Na castingu som to nevedel,“ hovorí Parker.

Mali dušu a soulovú slávu

The Commitments Írsko, VB, USA 1991 Scenár: Dick Clement, Ian La Frenais, Roddy Doyle Réžia: Alan Parker Hudba: Wilson Pickett Kamera: Gale Tattersall Hrajú: Robert Arkins, Michael Aherne, Angelina Ball Premiéra v SR: 15. septembra

SkryťVypnúť reklamu

Byť mladý v chudobnej robotníckej štvrti, nie je med lízať. Vyhliadky do budúcnosti mizivé. Mladí v Dubline majú len dve možnosti: buď budú nezamestnaní ako ich rodičia, alebo pracovať vo fabrike a mať nejakú monotónnu prácu. Samozrejme, nič z toho ich neláka. Zato však majú sny. Z toho vychádza aj film Alana Parkera.

V štvrti sa rýchlo rozšíri správa, keď sa nezamestnaný Jimmy Rabbitte rozhodne založiť soulovú skupinu The Commitments. Na chvíľu sa zdá, že sny tínedžerov nie sú úplnou utópiou. Prečo chcú byť títo mladí ľudia v hudobnej skupine, sami dosť dobre nevedia. Hra na nástrojoch im príliš nejde, ale stať sa slávnym, to neznie zle.

Skupinu The Commitments tvoria ľudia, ktorí by sa za normál­nych okolností asi dobrovoľne nestretávali, a keby sa stretli, asi by si najradšej dali po papuli. Násilník, animálny spevák, komplikované speváčky a ďalšie trocha zvláštne, drsné indivíduá – to je ich skupina. Život sa s nimi nemaznal a v každodennom správaní to dávajú značne najavo.

SkryťVypnúť reklamu

Parker ukazuje zrod a zánik hudobnej skupiny so všetkým, čo k tomu patrí: založenie kapely, počiatočný entuziazmus, postupné vytriezvenie, konflikty, ktoré sa vyhrotia natoľko, až sa stanú neriešiteľnými. Rozdiely, ktoré kapelu obohacovali, sa zrazu stali neznesiteľnou záťažou.

Táto zvláštna skúsenosť je vo filme výborne zachytená. Navyše, Parker vytvoril hodnoverné postavy, s ktorými sa dokázal identifikovať nejeden mladý človek nielen v Írsku. Na strane druhej dokázal plne využiť hudbu na dokreslenie atmosféry. Aj preto sa jeho film dodnes ocitá v rebríčkoch o najlepšom filme všetkých čias na vrcholných priečkach, a to nielen v kategórii hudobný film.

Po skončení nakrúcania nahrala kapela (ktorá bola vytvorená pôvodne len na účely filmu) nahrala dve platne. A potom sa, celkom logicky tak ako vo filme, rozpadla.

SkryťVypnúť reklamu

ILDIKÓ PONGÓ (Autorka je filmová publicistka)

Autor: MIRO ULMAN (Autor je filmový publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 857
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 985
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 455
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 217
  5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 305
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 298
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 000
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 24 135
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 662
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 15 627
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 5 923
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 799
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 385
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 246
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 059
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťZatvoriť reklamu