Guatemala 7. decembra (TASR) - Podobne ako v prípade krvavej snímky Umučenie Krista o smrti Ježiša Krista, aj nový film Mela Gibsona vyvolal pobúrenie skôr, než sa dostal na plátna kín. Tentoraz herec a režisér v jednej osobe rozhneval potomkov Mayov žijúcich v Guatemale, ktorí považujú jeho nový film Apocalypto za rasistický.
Predchádzajúca kontroverzná snímka Umučenie Krista rozvírila hladinu náboženského cítenia kresťanov i židov, a niektorí ju dokonca označili za antisemitskú. Neskôr sa Gibson, i keď ako súkromná osoba, dostal do nemilej pozornosti verejnosti vďaka svojim nepatričným poznámkam a rasistickým narážkam na adresu židovského policajta.
Zdá sa, že novým filmom Apocalypto, ktorý rozpráva príbeh o zániku mayskej civilizácie, pokračuje Gibson v nastúpenom kontroverznom kurze. Potomkov Mayov žijúcich v Guatemale hlboko rozhorčilo, že ich vo svojej snímke vykreslil ako surových divochov, a zhodne označili film za rasistický.
Na dnešnom území Guatemaly sa pred stáročiami rozprestierala veľká časť ríše Mayov, známych vyspelou znalosťou prírodných vied a výstavbou veľkolepých miest a pyramíd v Mexiku a strednej Amerike.
Keď pôvodní obyvatelia tejto krajiny zhliadli už len upútavky na film Apocalypto, zhrozili sa. Scény divo vyzerajúcich Mayov s kosťami v nose, vrhajúcich oštepy a obetujúcich ľudí podľa nich len podporujú zaužívané stereotypy o ich kultúre, no nemajú nič spoločné so skutočnosťou.
"Gibson znovu prehráva, vo veľkolepom a nákladnom veľkofilme, urážlivý a rasistický obraz, že Mayovia boli k sebe brutálni dávno pred príchodom Európanov, a tak si zaslúžili, ba vlastne potrebovali byť zachránení," hovorí Ignácio Ochoa, riaditeľ Nadácie Nahual, ktorá podporuje mayskú kultúru.
V období svojho najväčšieho rozkvetu Mayovia vybudovali monumentálne mestá v guatemalskom regióne Peten, no po 8. storočí začala ich vyspelá civilizácia z neznámych príčin upadať. Niektorí to pripisujú nadmernému využívaniu prírodných zdrojov.
Mayovia nie sú považovaní za tak brutálnych a krvilačných ako boli neskôr susední Aztékovia, no podľa niektorých archeológov boli aj medzi nimi bežné ľudské obete, a to najmä v posledných rokoch, pred dobytím Španielmi.
Viac než polovica obyvateľov Guatemaly sú priamymi potomkami pôvodných Mayov. Väčšina z nich žije v biede, nemajú prístup k vzdelávaniu a sociálnym službám a často sú terčom diskriminácie.
Počas 36-ročnej občianskej vojny v Guatemale, ktorá skončila pred 10 rokmi, bolo zabitých vyše 200.000 ľudí, väčšinou Mayov. Podľa tvrdení aktivistov za ľudské práva sa armáda snažila Mayov vyhladiť.
Lucio Yaxon, 23-ročný mayský aktivista za ľudské práva, považuje bombastické upútavky na film Apocalypto za nerealistické. "Režisér v podstate hovorí, že Mayovia boli divosi," myslí si mladý muž, ktorý hovorí jedným z 22 jazykov guatemalských Mayov.
Archeológ Richard Hansen, s ktorým Gibson pri výrobe filmu konzultoval historické fakty, však naopak tvrdí, že režisér si dal maximálne záležať, aby vo filme zachoval autenticitu a historickú presnosť.
Celý film je v mayskom jazyku Yucatec a hlavným predstaviteľom je indiánsky tanečník Rudy Youngblood. Za obsadenie indiánskych hercov si Gibson vyslúžil uznanie od skupín pôvodných obyvateľov Ameriky v USA.
"Trochu ma znepokojuje, ako to budú vnímať samotní Mayovia," priznal sa Hansen, ktorý vedie archeologický projekt v povodí rieky Mirador v severnej Guatemale, "no Gibson sa týmto filmom snažil podať sociálnu výpoveď".