SME

Keď zomrel, svet sa na chvíľu zastavil - John Lennon

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - John Winston Lennon sa narodil 9. októbra 1940. Svet ho poznal najmä ako vynikajúceho speváka, textára, gitaristu skupiny The Beatles a básnika. Lennon však pôsobil aj ...

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - John Winston Lennon sa narodil 9. októbra 1940. Svet ho poznal najmä ako vynikajúceho speváka, textára, gitaristu skupiny The Beatles a básnika. Lennon však pôsobil aj ako sólový hudobník, politický aktivista, spisovateľ a herec. Spolu s Paulom McCartneyim vytvorili dvojicu, ktorá navždy zmenila rockovú tvár sveta. Britská verejnosť si ho v roku 2002 zvolila za ôsmeho najobľúbenejšieho krajana všetkých čias.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lennon sa narodil v Liverpoole v čase, keď bola Veľká Británia vo vojnovom konflikte. Druhá svetová vojna skončila, keď mal iba päť rokov. Jeho rodina žila v Liverpoole, kým ju Lennonov otec Alfred neopustil. Lennonova Matka Julia sa nevedela o syna postarať a tak sa chlapec dostal do opatery svojej tety Mimi a jej manžela Georgea. Aj keď sa Lennon vždy považoval za Brita, jeho starý otec James Lennon pochádza z Írska. Ako John rástol, lekári u neho potvrdili krátkozrakosť a veľmi skoro začal nosiť okuliare. Na začiatku kariéry so skupinou Beatles svoj hendikep skrýval a uprednostňoval kontaktné šošovky. Okuliare, ktoré dnes nikto nenazve ináč ako "lennonky" sa neskôr stali súčasťou jeho imidžu. Za prvý kontakt s hudbou vďačil matke, ktorá ho naučila hrať na bendžo. V júli 1958 ale Julia po dopravnej nehode zomrela. Zabil ju podnapitý bývalý policajt a 17-ročného Johna zavolali, aby prišiel matku identifikovať. Tragédia upevnila jeho vzťah s Paulom McCartneyim, ktorého matka podľahla rakovine prsníka v roku 1956. Lennon neskôr napísal skladby Julia, Mother a My Mummy's Dead. Svojmu prvému synovi vybral na jej pamiatku meno Julian.

SkryťVypnúť reklamu

Lennon nebol veľmi úspešný študent. Aj napriek tomu, že prepadol na gymnáziu, neskôr ho prijali na Liverpoolskú vysokú školu umení. Práve na College of Art stretol svoju prvú manželku Cynthiu Powell. V škole nenávidel úzkoprsý prístup a konformnosť pedagógov a napokon ho odtiaľ vyhodili. V tom čase ho začal inšpirovať americký rock 'n' roll a speváci ako Elvis Presley, Chuck Berry a Buddy Holly. Ešte počas štúdia na gymnáziu založil skupinu Quarry Men. V kapele s ním hrali aj Paul McCartney a George Harrison. Neskôr sa nazývali ako Johnny and the Moondogs a začali hrať čistý rock 'n' roll. Spoločne potom vytvorili formáciu známu ako The Silver Beetles. Keď k sebe pribrali bubeníka Ringa Starra, sformoval sa The Beatles. V roku 1962 sa Lennon oženil so Cynthiou, ktorá bola v tom čase tehotná.

SkryťVypnúť reklamu

Lennonove texty boli vždy osobnejšie ako tie od McCartneyho. Najsurrealistickejšími dodnes ostali Strawberry Fields Forever a I Am the Walrus. McCartney bol pre neho veľkou výzvou a ich vzťah podčiarkovala rivalita. Lennon sa vždy vyznačoval priamočiarosťou. "Neviem, čo je dôležitejšie, či rock and roll, alebo kresťanstvo, ale práve teraz sme populárnejší ako Ježiš," povedal v jednom z rozhovorov. Protesty proti jeho osobe spustili konzervatívci z americkej kresťanskej únie. Pálili vtedy všetko, čo akokoľvek súviselo s Beatlesom. Rádia dostali zákaz púšťať ich hudbu a v USA sa rušil jeden koncert za druhým. Na Lennonove vyjadrenia vtedy reagovali aj predstavitelia Vatikánu. Hudobník neskôr na tlačovej konferencii novinárom vysvetlil, čo konkrétne myslel. Beatles mal podľa neho oveľa väčší vplyv na deti, ako čokoľvek iné vrátane Ježiša. Lennon sa napokon za svoje nepresné vyjadrenia ospravedlnil. Vatikán jeho ospravedlnenie akceptoval. Beatlemánia ale pokračovala aj v čase, keď ich hudba dostala v rádiách červenú. Beatles sa po čase rozhodli, že prestanú koncertovať a nikdy viac už spoločný koncert neodohrali. Od tohto momentu sa stali štúdiovou kapelou. Začiatkom novembra 1966, práve v čase, keď skončili svoje posledné turné a Lennon prijal vedľajšiu úlohu vo filme Ako som vyhral vojnu (1967), zúčastnil sa výstavy japonskej umelkyne Yoko Ono. O dva roky neskôr sa zblížili a Lennon sa zachoval presne ako kedysi jeho otec. Odišiel do Indie a po návrate Cynthiu so synom opustil. Sklamaná Cynthia podala ešte v ten rok žiadosť o rozvod. John a Yoko sa od tej chvíle stali nerozlučnou dvojicou.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpad skupiny spôsobila smrť manažéra Briana Epsteina. Ten nenarábal obratne iba s peniazmi, ale bol aj priateľom a terapeutom členov skupiny. Lennonov život poznačila vojna vo Vietname, proti ktorej sústavne protestoval. Čestný titul udelený kráľovnou Alžbetou II. poslal naspäť, čím vyjadril svoj názor na účasť Veľkej Británie vo vojne. John a Yoko sa zosobášili 20. marca 1969 na Gibraltáre a svoje medové týždne strávili v Amsterdame takzvanou Bed-In kampaňou. Onedlho odcestovali do kanadského Montrealu, kde v rámci Bed-In 2 natočili pieseň Give Peace a Chance. Skladba sa neskôr stala medzinárodnou hymnou mierového hnutia. Krátko po tom, ako si Lennon zmenil stredné meno z Winston na Ono, napísal skladbu The Ballad of John and Yoko. Vzťah s Yoko bol harmonický, no v kapele sa schyľovalo ku kolapsu. V roku 1969 sa John a Yoko zranili pri automobilovej nehode v Škótsku. Lennon sa odvtedy o manželku prehnane bál a zariadil, aby s ním mohla byť počas natáčania stále v štúdiu. Beatles vtedy pripravovali ich posledný album Abbey Road (1969). Lennon onedlho kapelu opustil.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ bol jej súčasťou, s Yoko vyprodukovali tri sólové albumy. Prvý nazval Live Peace in Toronto (1969). V roku 1971 sa zrodil jeho najúspešnejší album Imagine (1971) a napokon Some Time in New York City (1972). Lennona preslávil aj jeho zakázaný antisexistický song Woman Is the Nigger of the World a album Mind Games (1973). Tehotná Yoko mu potom porodila druhého syna Seana. Lennon sa začal správať konečne ako otec. O rok neskôr získal americké občianstvo. Gitaru vzal do rúk znova až po piatich rokoch. Vytvoril veľké množstvo pôsobivých skladieb, zbavil sa rôznych závislostí a začal znova žiť. Spolu s Yoko Ono vytvorili ešte album Double Fantasy (1980).

Deviateho decembra 1980 John Lennon zomrel. Deň predtým na neho v New Yorku vystrelil nepríčetný fanúšik Mark David Chapman, keď práve vychádzal z nahrávacieho štúdia. Chapman mal so sebou kópiu jeho posledného albumu, ktorú mu Lennon ešte ochotne podpísal. Podvečer sa Yoko a John vracali do svojho apartmánu z nahrávacieho štúdia, kde vznikala jej skladba Walking on Thin Ice. Päťdesiat minút po desiatej hodine večer vystúpila Yoko z limuzíny, za ňou išiel John. Lennon prešiel okolo Chapmana, ktorý ho oslovil menom a keď sa k nemu otočil, zakričal na neho: "Combat!" ("Boj!") a päťkrát vystrelil. Jedna z guliek mu preťala aortu, na následky čoho potom skonal. Polícia prišla na miesto činu po desiatich minútach. Chapman tam ticho čakal a čítal román Jeroma Davida Salingera Kto chytá v žite.

SkryťVypnúť reklamu

SPRACOVANÉ PODĽA: johnlenon.com, wikipedia.org, lennon.net.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 227
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 926
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 942
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 780
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 546
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 747
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 3
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


35
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 117
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 038
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 49 631
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 40 773
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 073
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 255
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 039
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 618
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu