SME

Nie v každej fantasy je aj fantázia

Eragon • USA/ UK • 2006, 104 min • Námet: Cristopher Paolini • Scenár: Peter Buchman • Réžia: Stefen Fangmeier • Kamera: Hugh Johnson • Hudba: Patrick Doyle • Hrajú: Edward Speleers, Jeremy Irons, Sienna Guillory, Robert Carlyle, John Malkovich

(Zdroj: 20TH CENTURY FOX)

Eragon USA/ UK 2006, 104 min Námet: Cristopher Paolini Scenár: Peter Buchman Réžia: Stefen Fangmeier Kamera: Hugh Johnson Hudba: Patrick Doyle Hrajú: Edward Speleers, Jeremy Irons, Sienna Guillory, Robert Carlyle, John Malkovich Premiéra v SR: 14. decembra

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Vybrať si za námet populárnu knihu ešte nemusí byť zárukou úspešného filmu. To, že predloha snímky Eragon sa stala bestsellerom, síce značí, že sa knižky zázračného pätnásťročného dieťaťa Christophera Paoliniho dobre predávala, ale nič to nehovorí o jej prijatí čitateľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí z nich priznávajú, že naleteli, podľahli reklame a kúpili si neveľmi nápaditú zlátaninu, bezostyšne ťažiacu zo všetkého možného, čo košatý žáner fantasy počas desaťročí svojej existencie priniesol. Od Tolkienovho Pána prsteňov cez Lucasove Hviezdne vojny až po Szapkowského príbehy o Zaklínačovi.

Prehnané? Porátajte, koľko ton mletého biologického odpadu sa vďaka reklame denne predá v podnikoch rýchleho stravovania ako „hamburger“ !

Už to, že sa štúdiá 20th Century Fox rozhodli sfilmovať túto a nie najkvalitnejšiu predlohu zo sféry fantasy, napovedá, že nikto nechcel vytvoriť niečo nové, ale len zarobiť. S trilógiami a sériami filmov sa roztrhlo vrece a začínajú byť otravné. No máloktorá z nich útočí na peňaženky divákov tak otvorene.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinou (s výnimkou druhej a tretej časti Matrixu) sú jednotlivé filmy aspoň formálne ako-tak uzavreté. Eragon nie. Film je vlastne len úvodom, spoznáme prostredie, hrdinov, hlavný konflikt sa len rozhára – a sú tu záverečné titulky.

Nečudo, že ho odmietli zhodne takmer všetci. Diváci i kritici, fanúšikovia žánru i zapálení obdivovatelia knižnej predlohy. Možno by sa niečo dalo zachrániť, ak by štúdiá najali na adaptáciu skutočných filmárov.

No scenárista Peter Buchman sa predlohou pre Jurský Park 3 prejavil len ako zručný kompilátor a Stefen Fangmeier je vychýrený autor filmových trikov. Vôbec netají, že hlavnú rolu nehrajú ľudia, ale vizuálne zázraky.

Tomu zodpovedá i obsadenie hlavnej postavy neznámym a načisto nevýrazným Edwardom Speleersom, ktorý predtým neuspel v kastingu do Letopisov Narnie. Pud sebazáchovy prinútil tvorcov obsadiť aspoň vedľajšie postavy známymi hercami, ktorí si tak iba bez akéhokoľvek nasadenia zarábajú na svoj chlebík. Práve Jeremy Irons či John Malkovich odlišujú snímku od podpriemernej masovej televíznej produkcie.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér svoj debut poskladal z prvkov, ktoré odpozoroval, keď vyrábal triky na rôzne úspešnejšie snímky sci-fi a fantasy. Eragon možno je svetový, ale takému poľskému televíznemu spracovaniu Zaklínača nesiaha ani po ostrohy!

To, že je detinský, by ani neprekážalo. Je však zlé a neodpustiteľné, keď filmu o čarodejníkoch chýba čaro, keď v príbehu žánru fantasy niet ani štipky filmárskej fantázie. Ostali len triky, ktoré však dnes zaujmú menej, ako ťahanie králikov z klobúka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 837
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 831
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 443
  4. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 3 668
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 203
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 563
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 811
  8. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu 1 544
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 22 510
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 163
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 14 459
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 6 758
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 669
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 268
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 044
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 3 877
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťZatvoriť reklamu