Na príbehu z druhej svetovej vojny pracovali mladí filmári. Teraz finišujú s postprodukčnými prácami a popritom nadobúdajú dojem, že u nás sa filmy predsa len dajú robiť, a ani nie tak ťažko. Aj keď ministerstvo kultúry nepomôže.
„My sme na to išli opačne. Najprv sme získali peniaze zo súkromných zdrojov, nakrútili film a potom sa začali obzerať po mediálnych a zahraničných partneroch,“ hovorí producent filmu Marek Veselický. „Najdôležitejšia je komunikácia. Sme taká mala krajina, že mi tie všetky žabomyšie hádky medzi filmármi pripadajú neuveriteľne smiešne. My sme nijaké nemali.“
Bez štátnej pomoci však mladý štáb nezostal. Na film sa rýchlo chytilo ministerstvo obrany, poskytlo napríklad archívne zábery. Pôvodné predstavy sa teda pomaly napĺňali, hoci sa hovorí, že dobové projekty sa u nás realizujú veľmi ťažko.
„Sme spokojní na dvesto percent. Z vysnívaného komorného filmu sa nakoniec stalo veľké kino,“ hodnotí s úsmevom Veselický. Od českých postprodukčných spolupracovníkov má zatiaľ dobré ohlasy. „Vraj sme urobili profesionálnu, čistú filmarinu, dobre zahranú aj zrežírovanú.“ Pritom Patrik Lančarič je divadelným režisérom a s filmom debutuje.
Druhou vecou budú ohlasy kritikov a divákov, veľmi prísne naladených pri každom našom novom filme. „S tým, samozrejme, rátame,“ vraví Veselický, „kritiky však pre nás nebudú zásadné. Zvedaví sme na ohlasy divákov. Myslíme si, že po dlhom čase bude v kine film plný emócií, poetiky a napätia. Vladimír Martinka skomponoval krásnu hudbu.“
Film Rozhovor s nepriateľom smeruje na festival do Berlína, súťaž už nestihol, bude však na filmovom trhu. Koncom marca vstúpi do českých kín a potom by sa mal dostať aj do iných krajín.
Tu by sa nádejné správy ešte skončiť nemali. Ak sa plány naplnia aj iným, tento rok by ešte malo byť v kinách viac ako desať celovečerných hraných filmov. Naozaj. Samozrejme, najmä koprodukčných. A okrem toho, opäť budú aj nové animované a dokumentárne filmy. Najdrahším projektom je Jakubiskova Bathory (stála desať miliónov eur), mediálne najpropagovanejšia asi Menzlova adaptácia Hrabalovho románu Obsluhoval som anglického kráľa.
Aj slovenský spisovatelia prispeli: Viliam Klimáček napísal film Polčas rozpadu a scenár k filmu Čas grimás napísal spolu s Petrom Dimitrovom Dušan Mitana. Že by bol rok 2007 jedna báseň?
Autor: kk