sti už vyše tridsať rokov, určite zaslúžia. Gilbert a George sa stretli na University of Arts v Londýne a ako hovoria, bola to „láska na prvý pohľad“. Odvtedy spolu žijú a tvoria. Preslávili ich pestrofarebné veľkorozmerné fotomontáže.
Čo však vzbudzuje rozruch, je ich nový cyklus nazvaný Šesť bombových obrazov. Nesie sa v línii ich filozofie - všetko v živote môže byť umením a umenie musí byť o živote. Bombovými obrazmi si chcú pripomenúť pamiatku bombového atentátu v londýnskom metre v júli 2005, pri ktorom zomrelo 52 ľudí. Názvy jednotlivých diel sú príznačné - Bomba, Bomby, Bombový útočník, Bomboví útočníci, Bombardovanie a Teror. Nositelia Turnerovej ceny hovoria o cykle ako o „najhrôzostrašnejších obrazoch, aké kedy vytvorili.“
Z Los Angeles do Bratislavy
Na Slovensku má Slovenská národná galéria v programe dve veľké mená svetovej maľby: Davida Hockneyho a Egona Schieleho. Ťažko povedať, ktoré je príťažlivejšie. „Schiele je istota, zrejme bude pre ľudí atraktívnejší,“ uvažuje kurátorka oboch výstav Beáta Jablonská. „Hockney je žijúca hviezda súčasného svetového umenia, no zároveň ho veľmi nepoznáme.“
Preslávili ho bazény, ktoré maľoval v preslnenej Kalifornii. Tie, rovnako ako ani ďalšie jeho maľby v Bratislave, zrejme neuvidíme. Sú pre SNG finančne nedostupné, i keď galéria sa pokúsi priniesť aspoň zopár farebných diel.
Hlavnú časť Hockneyho prehliadky tvoria grafiky zo 60. a 70. rokov, ktoré sú paralelou k jeho maliarskej tvorbe. „Sú to osobné príbehy, kde odkrýva svoju homosexualitu.“ Jeden z najznámejších britských umelcov sa tento rok dožije 70 rokov a výstava je tak príspevkom k jeho výročiu. Vynikajúcou správou je, že SNG sa snaží pozvať slávneho maliara na prednášku do Bratislavy.
Z Prahy a Brna
Aj priaznivci fotografie si prídu na svoje. Iné výročie, šesťdesiatročné, totiž oslavuje tento rok fotografická agentúra Magnum. Počas Mesiaca fotografie v novembri sa v Bratislave otvorí prehliadka snímok z dielne Magnum. Založili ju dva roky po skončení druhej svetovej vojny fotografovia David „Chim“ Seymour, Robert Capa, Henri Cartier-Bresson a ďalší s víziou zvedavo objavovať dianie vo svete a pritom neskĺznuť do manierizmu ani do obyčajnej reportáže. V rámci Mesiaca fotografie tiež dostane priestor kontroverzná filmárka a fotografka Leni Riefenstahlová.
V Galérii mesta Bratislava bude počas leta projekt o rockovej a beatovej hudbe a o jej vplyve na grafický dizajn v rokoch 1962 - 1972. Prehliadka Pápež kouřil trávu, ktorá predstavuje takzvaný psychedelický štýl, bola minulý rok v Moravskej galérii v Brne. Aj Považská galéria umenia v Žiline prichádza s výstavou, ktorá sa objavila v Českej republike. Czechpoint tam rozpútal podnetnú diskusiu na tému politické umenie. Prospeli by podobné ohlasy u nás.
Po tejto prehliadke sa v PGU ku konca roka uskutoční ešte jedna lahôdka – výstava pod názvom Skupina Mikuláša Galandu. „Je to veľkolepo pripravovaná výstava, pokúsime sa zohnať aj neznáme diela. Táto výstava mala premiéru pred päťdesiatimi rokmi v Žiline,“ vysvetľuje kurátorka PGU Mira Putišová.