Československu diváci nepoznajú. Kedysi to možno platilo, ale úlohami komisára Dreyfusa v sérii o Ružovom panterovi a zlosyna Brinkleyho v Poklade na striebornom jazere sa Herbert Lom nesmrteľne preslávil aj u nás. Dnes oslávi 90. narodeniny.
Za hereckú dráhu Lom nepriamo vďačí svojmu otcovi. Ten chcel mať zo syna doktora filozofie, ale bral ho občas do vlastnej tlačiarne, v ktorej sa tlačila väčšina divadelných programov. Mladý Lom pričuchol k divadlu a prvú epizódnu úlohu dostal vo filme Žena pod krížom. Na prvé filmy si však už vraj príliš nespomína. No dobre si pamätá, že vtedy začal používať meno Lom. V skutočnosti sa totiž volá Herbert Charles Angelo Kuchacevich zo Schluderpacheru. „Bolo to najkratšie typické české meno, ktoré som našiel v zozname,“ vysvetlil pôvod nového mena tento potomok starého šľachtického rodu, ktorého korene siahajú až do čias vládnutia Rudolfa II.
V Česku si ešte zahral vo filme Božie mlyny, a tým sa jeho česká filmografia skončila. Schyľovalo sa k vojne a rodičia poslali Loma v roku 1939 radšej k priateľom do Anglicka. Lom neskôr spomínal, že do Londýna odchádzal skôr „za filmom“ ako v zlej predtuche. Začiatky v cudzej krajine neboli ľahké, i keď „v Anglicku bol na začiatku vojny nedostatok hercov, pretože odišli bojovať“. Lom navštevoval herecké kurzy, napríklad v škole pri slávnom divadle Old Vic. Pracoval aj v rozhlasovej stanici BBC. Pre prízvuk ho spočiatku obsadzovali do úloh cudzincov a zločincov.
Prvou slávnejšou úlohou bol Napoleon vo filme Mladý pan Pitt (1942) a začali prichádzať ďalšie ponuky. Zahral si vo filmoch Siedmy závoj (1945), Päť lupičov a stará dáma (1955), Spartakus (1960), Cid (1961) alebo Fantóm opery (1962). V slávnej hollywoodskej adaptácii románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier (1956) sa opäť stal Napoleonom. Zahral si v stovke filmov a okrem toho je autorom divadelnej hry a dvoch historických noviel. Stretol sa s najslávnejšími filmovými kráskami a v ich hodnotení má jasno. Zamilovaný bol do Grety Garbo, najkrajšia bola Audrey Hepburnová.
Najúspešnejší bol ako komisár Dreyfus, ktorého privádza k šialenstvu roztomilo natvrdnutý inšpektor Clouseau v podaní Petra Sellersa v sérii o Ružovom panterovi. „So Sellersom sme si báječne rozumeli, pretože on bol blázon len v súkromí,“ spomína na svojho priateľa. Úlohu Dreyfusa mal rád, ale občas mu prekáža, že od neho chcú len to, aby zamrkal. Nás divák pozná Loma najmä ako podliaka Brinkleyho v Poklade na striebornom jazere (1962). Film videl prvý raz až 40 rokov po nakrúcaní a vraj sa mu páčil. Dovtedy sa hanbil za to, že „robil western s Nemcami a v Juhoslávii“.
Na svoju vlasť Lom nedá dopustiť a do Česka cestuje niekoľkokrát za rok. Hovorí niekoľkými jazykmi a vynikajúcu češtinu si udržal vďaka tomu, že mal v Londýne rodičov. Po česky hovorí aj so sestrou a s príbuznými zo Šumavy, kde trávil v detstve prázdniny a kam sa stále rád vracia.
Autor: DAVID PREISLER, čtk