ich však pod zámkou, aj keď v minulosti sa stávalo, že na verejnosť sa dostali v rôznych pirátskych verziách.
Najviac pirátov, presnejšie bootlegov, majú Bob Dylan, The Beatles, Rolling Stones, Led Zeppelin alebo Frank Zappa. Ale ani jeden z nich nepristúpil k svojmu archívu tak systematicky ako kanadský rokový pesničkár Neil Young.
Jeho aktuálny album Live At The Fillmore East z roku 1970 predznamenáva sériu troch boxetov, ktoré by sa v najbližších rokoch mali objaviť na trhu. A teraz pozor! Každý z nich bude obsahovať až osem diskov v podobe CD a DVD. Ak nerátame Dylanovu Bootleg Series, doteraz sa k podobnému kroku nikto z muzikantov neodhodlal.
Young sa nikdy netajil svojím bohatým archívom, obsahujúcim dokonca celé nevydané albumy, ktoré na poslednú chvíľu stornoval on alebo samotná firma, ako napríklad nedokončený epický album Homegrown z polovice sedemdesiatych rokov. Pesničky z neho sa napokon objavili roztrúsené na niekoľkých albumoch z tej éry.
Live At Fillmore East je cenný vďaka tomu, že ide o prvé koncerty, ktoré Young urobil so svojou vtedy novou sprievodnou kapelou Crazy Horse. S týmito pánmi vydržal hrať až dodnes – dôkazom toho je napríklad skvelý dokument Jima Jarmuscha Rok koňa (1997), ktorému sa podarilo zachytiť magické vystúpenia neobyčajnej skupiny.
Young má mnoho tvárí. Občas znie ako country spevák, občas ako zvukový experimentátor, ale jeho fanúšikovia majú najviac radi albumy s Crazy Horse.
Koncert z roku 1970 je o to cennejší, že máme možnosť počuť prvú verziu tejto kapely aj s Danny Wittenom, skvelým gitaristom, ktorého o dva roky neskôr zabil heroín, ako aj s klaviristom Jackom Nitzschem, známym autorom filmovej hudby, ktorý produkoval prvé Youngove nahrávky po odchode z kalifornskej bandy Buffalo Springfield. Zvyšok tvorí stabilná dlhoročná rytmická sekcia: basák Billy Talbot a bubeník Ralph Molina. Základ nahrávky tvoria dva eposy, ktoré hrá Young dodnes – Cowgirl in The Sand a Down by The River, kde na rozľahlých plochách zvádza s Wittenom svoje gitarové duely. Nie sú exhibíciou virtuozity, skôr živelnými improvizáciami, do ktorých sa stačí ponoriť a nechať unášať prúdom vášne.
Preto je smutné, že Wittenov život zhasol tak skoro. Jeho trápenie Young zaznamenal v slávnej piesni The Needle and The Damage Done (Ihla a poškodenie, ktorá spôsobila).
Historici pripomínajú, že záznam nie je kompletný. Chýba celý Youngov akustický blok a niektoré elektrické piesne, ktoré sa sem nedostali, pretože archívne pásy nahlodal čas. Napriek tomu tam nájdeme dve raritné skladby Wonderin’ a Winterlong. O druhej z nich Frank Black z Pixies povedal, že je najlepšou skladbou v dejinách rokenrolovej hudby.