BRATISLAVA 18. januára (SITA) - Diela Matúša Lányiho pod názvom Premenenie vína na krv si návštevníci bratislavskej Galérii Space budú môcť pozrieť na vernisáži, ktorá sa uskutoční dnes o 18:00. Prezentovaná tvorba predstavuje originálnu maliarsku transformáciu a manipuláciu diel slovenského moderného umenia, sakrálnych a popových ikon a užívateľského prostredia Windows. Agentúru SITA o podujatí informoval kurátor výstavy Juraj Čarný.
Politicky najradikálnejším dielom je známka Martina Benku z obdobia Slovenského štátu, ktorú Lányi výrazne ale zároveň citlivo interpretoval. Postava slovenského junáka má na hlave kuklu. Nadväznosti na slovenské moderné umenie sa dajú nájsť aj v ďalších dielach. Portrét krojovanej devy od Ľudovíta Fullu zmenený na ufonku, prelet vojenských stíhačiek nad dievčatami z Lúčnice, tancujúcimi pod Benkovymi Tatrami, či romantizujúci obrázok Ježiša, ktorý odhaľuje symbol Supermana na mieste svojho nepoškvrneného srdca.
Konfrontácia so sakrálnou tematikou predstavuje aj nosnú tému cyklu transformovaných okien z produkcie Amerického Microsoftu. Okná hlásiace priebeh operácii vykonávaných v najrozšírenejšom užívateľskom prostredí - Windows, nás zrazu neinformujú o procese napaľovania CD, ale o vzkriesení Lazara, namiesto chybového hlásenia sa dozvedáme že Peter zapiera Ježiša a namiesto preformátovania súboru sa nám v počítači zrazu mení krv na víno. A to všetko v médiu maľby, dôsledne kopírujúcej grafický vizuál počítačového prostredia.
Matúš Lányi pochádza zo Spišského podhradia a je diplomantom profesora Rudolfa Sikoru na Fakulte Umenia Technickej Univerzity v Košiciach. Výber zo svojej tvorby mal zatiaľ možnosť predstaviť v IC Culture Train a Lofflerovom múzeu v Košiciach, aktuálna výstava je ale jeho prvou samostatnou výstavou.
Výstava potrvá do 11. februára.