Filmové kluby čaká zmena. Tak ako ich poznáme dnes, pravdepodobne dlho nevydržia. Budú sa musieť prispôsobiť dobe. Hovorí to Peter Dubecký z Asociácie slovenských filmových klubov.
„Musia sa pripraviť na digitalizáciu, tak ako sa tomuto trendu prispôsobujú kiná, aj filmové kluby budú musieť podstúpiť túto cestu,“ povedal.
Chýba propagácia
Podľa dramaturga a zakladateľa filmového klubu Nostalgia Petra Gavaliera chodí do filmových klubov menej ľudí. Problémom môže byť podľa neho aj to, že nových divákov pribúda menej ako kedysi a na staršie a už premietané filmy nemajú ľudia dôvod chodiť častejšie. „Ľudia uprednostňujú pohodlnejšie sledovanie filmov doma.“
Ako hovorí, dnes už nestačí pripraviť dramaturgicky pestrý a kvalitný výber filmov ako kedysi. „Snažíme sa stále uvádzať výnimočné diela, ale ľudia o nich na rozdiel od minulosti mnoho nevedia. V súčasnej konkurencii nám chýba efektívnejšia propagácia nadčasových umeleckých snímok.“
Gavalier si však pokles vysvetľuje aj niečím iným – z bezstarostných návštevníkov klubov sa postupne stávajú ľudia, ktorí si budujú kariéru a zakladajú rodiny. „Na návštevu filmového klubu im ostáva menej času,“ myslí si.
Zvažujú, čo bude ďalej
Gavalier momentálne zvažuje, čo s Nostalgiou bude ďalej, nevylučuje ani zavretie. Úbytok návštevníkov je dramatický. Obáva sa, že ľudia stratia chuť chodiť do filmových klubov. „Návštevníci kín by v každom prípade nemali prísť o právo na výber z viacerých možností. Bolo by nešťastné, keby táto voľba mala byť iba výsledkom konkurenčného boja, naše možnosti sú dosť obmedzené.“
O všetkom má rozhodnúť divácka návštevnosť počas prvého polroku tohto roka.
„Vznikli sme iba z nadšenia a najväčšou odmenou bol pre nás vždy záujem divákov. Naša ďalšia existencia bude jednoznačne závisieť od nich. Pokiaľ by sme neoslovili dostatočný počet návštevníkov, budeme ťažko hľadať motiváciu pokračovať ďalej.“
Výbojky, plyn, elektrina
Zmenu oproti situácii spred desiatich rokov cíti Ernest Húska zo spoločnosti Bioscop, ktorá prevádzkuje filmové kluby Múzeum a Mladosť. „Nie je to optimistické, ale zatiaľ zavretie našich klubov nehrozí. Múzeum funguje aj vďaka spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy, Mladosť stavia aj na svojej 90-ročnej tradícii a na svojej profilácii – základňou sú prehliadky národných kinematografií, “ hovorí.
„Dnes musíme oveľa viac pracovať s médiami, rozosielať pozvánky ľuďom, aby prišli, spolupracujem so strednými školami, ponúkame im filmy, ktoré majú súvislosť s učivom histórie, literatúry.“ Mesačne rozosiela stovky e-mailov s programom. Ako hovorí, stále je to však akurát len na prežitie, skôr koníček ako podnikanie.
Filmové kluby a kiná nie sú lacná záležitosť – napríklad len jedna premietacia výbojka stojí 15-tisíc korún. „Kino potrebuje tiež robiť aj revíziu hasiacich prístrojov a kotolní a to niečo stojí, platiť nájom, plyn, elektrinu,“ vymenúva Húska.
V Čechách už podľa Húsku viaceré obce a mestá prišli na to, že mať filmový klub je dobrá vec. „Tieto osvietené magistráty už začali prispievať na činnosti klubov. Buď im platia kúrenie, alebo je nájom iba symbolický,“ hovorí. Podobne to funguje už aj vo viacerých mestských častiach Prahy.
V Bratislave ide príkladom mestská časť Dúbravka, ktorá prevádzkuje filmový klub Igric.
Nevieme sa dívať
Húska si myslí, že jednoduchá a masová zábava je pre ľudí atraktívnejšia. „Alebo sa zmenila aj móda, ktorá podporovala trendy klubov a možno sa súčasná generácia už jednoducho nevie dívať, ale ani nevie, načo by sa mala.“ Hovorí o paradoxe – žijeme vo vizuálnom storočí, no výchova k filmovému umeniu a audiovizuálnej estetike vôbec neexistuje.
Zoznam klubov
l Klub Za zrkadlom - DK Zrkadlový háj, Rovniankova 3
FK Dom kultúry Lúky - Vígľašská 1
FK ic.sk - Špitálska 4
FK Lumiere – Špitálska 4
FK Igric - Dom kultúry Dúbravka, Saratovská 2/A
FK Mladosť - Hviezdoslavovo námestie 17
FK Múzeum - Stará radnica
FK Nostalgia - Ulica Imricha Karvaša 2
Filmový klub Mladosť.
FOTO SITA