Každý trik má tri časti: prísľub, ktorým diváka zaujmeme a navnadíme; zvrat, keď ho prekvapíme po tom, ako sme odviedli jeho pozornosť inam; a vrchol („prestige“), ktorý efektne zakončí prekvapenie.
Po Iluzionistoch v krátkom čase druhý film o kúzelníkoch z konca 19. storočia je štruktúrovaný ako trik zručného kúzelníka. Predvedie nám najprv romantickú tragédiu, rozpad priateľstva a začiatok nenávisti dvojice profesionálnych kúzelníkov.
Potom nás začne miasť mnohými retrospektívami v retrospektívach, zradami predstieraných zrád, čítaním denníkových zápiskov o čítaní denníkových zápiskov, maskami, prezlekmi, falošnými fúzmi aj identitami.
Napokon sa pokúsi prekvapiť náhlym zvratom...
Škoda, že mu, podobne ako trikom filmového kúzelníka Alfreda, chýba vycibrený vrchol. Vnímavejší divák totiž už dlho pred koncom zistí, o aký trik ide. Christopher Nolan sám akoby žil profesionálny život naruby: uviedol sa ambicióznou drámou Memento, odohrávajúcou sa od konca po začiatok.
Pokračoval miernejšou temnou kriminálkou Insomnia, po ktorej nasledoval zaujímavý, ale čisto komerčný Batman začína.
Fakt, že Nolan mäkne, dokazuje aj pripravované pokračovanie Batmana The Dark Knight.
A tiež Dokonalý trik. S obsadením si hlavu nelámal: Christian Bale a Michael Caine hrajú v Batmanoch hlavné roly. Do jednej z vedľajších postáv obsadil Andyho Serkisa, do ďalšej Davida Bowieho.
K paralelám medzi Iluzionistami a Dokonalým trikom patrí i manipulácia s reáliami a historickými postavami, tu s vynálezcom Nicolom Teslom a jeho rivalitou s Edisonom.
Christopher Nolan ovláda filmové eskamotérstvo, vie aj kultivovaného diváka upútať, pobaviť, zmanipulovať. No, žiaľ, prísľub jeho nového filmu je oveľa silnejší a lákavejší ako zvrat a vrchol.