Na britskej hudobnej scéne asi momentálne neexistuje pracovitejší človek ako Damon Albarn. Okrem toho, že tento spevák a skladateľ je šéfom britpopovej stálice Blur, vedie ešte virtuálnu skupinu Gorillaz. A nedávno vymyslel ďalší projekt – nadžánrovú skupinu The Good, The Bad and The Queen, ktorej v polovici januára vyšiel debutový album.
„Je to pohľadnica zo západného Londýna,“ charakterizujú túto nahrávku členovia novej superskupiny. Albarn sa v nej stretol s pozoruhodnými hudobníkmi - niekdajším basgitaristom The Clash Paulom Simononom, bývalým gitaristom The Verve Simonom Tongom a veteránom afrobeatu Tonym Allenom.
Západný Londýn je miesto, kde sa mieša domáce obyvateľstvo s prisťahovalcami. Podobne znie aj táto nahrávka – anglické pesničkárstvo sa kríži so všetkými možnými vplyvmi od reggae až po afrobeaty. Začiatky The Good, Bad and The Queen siahajú do roku 2004, keď sa Albarn, Tong a Allen vybrali do štúdií v nigérijskom Lagose na hudobný výlet, počas ktorého sa zrodil základ albumu. Po návrate do Londýna Albarn dokončil Demon Days, album Gorillaz. Keď humbug okolo tejto virtuálnej skupiny utíchol, vrátil sa k lagoským nahrávkam a rozmýšľal, čo s nimi. Spomenul si na svojho suseda Paula Simonona, ktorý po rozpad The Clash v polovici osemdesiatych rokov zavesil basgitaru na klinec a dal prednosť maľovaniu.
Práve jeho basa s nádychom reggae a dubu dala celému projektu ďalší rozmer. The Good, The Bad and The Queen symbolizuje podľa Albarna všetko, čo dnešný západný Londýn znamená. V dobrom a aj zlom. Je to štvrť s upršaným počasím, nonstopbarmi, pozoruhodnou architektúrou, ale aj s pouličnými násilím.
„Album je vlastne sériou listov a historických príbehov. Nie je v tom nijaká nostalgická hra na to, čo je anglické, skôr to, znamená byť Angličanom v súčanosti,“ povedal Albarn v tlačovej správe o dvanásťpesničkovom albume. Podľa Simonona je zasa nahrávka rovnako pestrá ako miestny trh Portobello: „Je to stred komunity, ktorá tu žije, chudobných, bohatých, rôznych odlišných kultúr. My sme jeho produktmi so všetkými zážitkami a našimi výzormi. Sme otvorení ľudia.“