SME

Muž, ktorý sa chcel stať hercom, nie hviezdou - Gene Hackman

BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Americký herec Gene Hackman sa narodil 30. januára 1930 v mestečku San Bernardino v americkom štáte Kalifornia. V rodnom liste má uvedené celé meno Eugene Allen Hackman.

Vyrastal v štáte Illinois, kde jeho otec pôsobil ako novinár.

Hackman opustil domov už 16-ročný. Rozhodol sa totiž vstúpiť do služieb amerického námorníctva kde zostal tri roky, kým ho nevylúčili pre zlomeniny oboch dolných končatín. V rokoch 1947 až 1952 teda ako námorník spoznával Havaj, Čínu a Japonsko. Normálne by sa do armády v jeho veku nedostal, no pri vstupe podvádzal a nikto si to nevšimol. Po vylúčení sa presťahoval do New Yorku, kde pracoval ako nekvalifikovaná pracovná sila na menej platených pozíciach. Čoskoro sa rozhodol pre štúdium žurnalistiky a televíznej produkcie na Illinoiskej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svoju hereckú šancu chytil za pačesy až po tridsiatke, keď začal študovať na Pasadenskej akadémii v Kalifornii. Vydržal tam však iba tri mesiace, potom odišiel do New Yorku. Práve v škole sa spoznal s Dustinom Hoffmanom, ktorý za ním neskôr pricestoval. Bývali spolu v Hackmanovom jednoizbovom byte na druhom poschodí 26. ulice. Hoffman, hoci mal ostať iba zopár nocí, sa u kolegu napokon zabýval a neprekážalo mu ani to, že musí spávať na kuchynskej podlahe. Susedia z nich nadšení neboli, Hoffman hrával na bongo, Hackman zasa na perkusie. Spoločné mali aj to, že obdivovali Marlona Branda.

V roku 1964 získal Hackman rolu na Broadway v hre Any Wednesday. Vďaka nej dostal neskôr menšiu úlohu vo filmovej dráme Lilith (1964), kde si zahral po boku Warrena Beattyho. Na televíznej obrazovke však debutoval už jedenásť rokov predtým v seriáli The United States Steel Hour. Keď Beattyho obsadil režisér Arthur Penn v roku 1967 do filmu Bonnie a Clyde, na pľaci nesmel chýbať už ani Hackman. V úlohe Clydeovho brata - Bucka Barrowa získal nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Na zisk Oscara bol v rovnakej kategórii nominovaný aj za snímku I Never Sang for My Father (1970). O dva roky neskôr si už Oscara skutočne odniesol. Filmovú akadémiu definitívne presvedčil o svojich kvalitách ako Jimmy "Popeye" Doyle vo filme Francúzska spojka (1971) režiséra Williama Friedkina, za ktorý získal prvého Oscara, konečne za stvárnenie hlavnej postavy. V roku 1972 ho mohli fanúšikovia zahliadnuť na filmovom plátne v spoločnosti Reda Buttonsa, Carol Lynley, Roddyho McDowalla, Shelley Winters, Jacka Albertsona, Arthura O'Connella, Leslieho Nielsena a iných v Dobrodružstve Poseidona.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojej štyridsiatke bol Hackman nefalšovanou hviezdou Hollywoodu, ktorá nežiarila iba počas jednej či dvoch sezón. Dokázal to aj svojimi výkonmi vo filme Night Moves (1975) Arthura Penna a vo westerne 700 míľ v sedle (1975) Richarda Brooksa. V 70. rokoch sa zviditeľnil aj vďaka snímkam Vzdialený most (1977), Domino/Princíp domina (1977) a March or Die (1977). V roku 1978 ho svet videl v akčnej snímke Richarda Donnera - Superman, kde účinkoval spolu s Marlonom Brandom, Christopherom Reeveom, či Larrym Hagmanom. O dva roky ho Donner pozval, už v spolupráci s režisérom Richardom Lesterom, na nakrúcanie pokračovania pod názvom Superman II. V roku 1981 navyše hral v snímke Červení pod režisérskou taktovkou Warrena Beattyho, ktorý si vo filme aj zahral. Okrem neho sa na natáčaní stretol s Diane Keaton, Jackom Nicholsonom, Nicolasom Costerom, ale napríklad aj Janom Třískom. Následne v roku 1983 spolupracoval na filmoch Uncommon Valor, Under Fire a Nebeský pár. Rok 1984 odštartoval snímkou Misunderstood a nasledovala Eureka (1984). Hackman neskôr prijal ponuky účinkovať aj vo filmoch Target a Twice in a Lifetime z roku 1985, a aj Power a Hráči z Indiany z roku 1986. O rok neskôr, keď vznikal film Superman IV: The Quest for Peace, stretol sa znova s Reeveom, tentoraz pod vedením režiséra Sidneyho J. Furieho. S ďalšou hviezdou - Kevinom Costnerom nakrútili thriller Bez východiska (1987). Úspešný bol pre neho aj rok 1988. Vznikli vtedy filmy Rozhodujúci úder, Iná žena, Horiace Mississippi a iné. Následne v roku 1989 ho Filmová akadémia nominovala za Horiace Mississippi (1988). Desaťročie ukončil snímkou The Package (1989).

SkryťVypnúť reklamu

Desiatky filmov si pripísal na svoje konto aj v nasledujúcom období. Účinkoval v snímkach Pohľadnice z Hollywoodu, Parťáci a Nebezpečný útek - všetky z roku 1990. Nasledovali Causa Wardovcov (1991), dráma Clinta Eastwooda Nezmieriteľní (1992), western Geronimo: Americká legenda (1993) ako aj Firma (1993) Sydneyho Pollacka. Hoci v Nezmieriteľných účinkovať pôvodne nechcel a Easttwoodovu ponuku najprv odmietol, napokon za výkon vo filme získal Oscara aj Zlatý glóbus.

Okrem toho stvárnil výrazné postavy v americko-japonskom filme Rýchly a mŕtvy/Rýchlejší ako smrť (1995), thrilleri Karmínový príliv/Krvavý príliv (1995) a Chyťte ho! (1995). Nepovšimnutá neostala ani 118-minútová Smrtiaca liečba (1996) či Vtáčia klietka z toho istého roku. V Absolútnej moci sa predstavil v roku 1997.

SkryťVypnúť reklamu

Do nového milénia vstúpil Hackman filmami Podozrenie (2000) a Náhradníci (2000). Snímky Za nepriateľskou líniou, Taká zvláštna rodinka, Pred svadbou nie, Posledná lúpež a Mexičan vznikli v roku 2001. Naposledy účinkoval vo filmoch Porota (2003) a Welcome to Mooseport (2004).

Hackman, výnimočný herec, ktorý dokáže rovnako bravúrne stvárniť nevidiaceho, ako to predviedol v komédii Mladý Frankenstein (1974), je presvedčivý aj ako záporná postava, akú stvárnil v Supermanovi, kde sa z neho stal Lex Luthor. "Pokúšal som sa stať hercom, nie hviezdou. Učil som sa ako hrať, nie zápasiť so slávou, agentmi, právnikmi a médiami," povedal raz herec. Zaujímavosťou je, že počas svojej hereckej kariéry stvárnil troch vymyslených prezidentov - Alana Richmanda v Absolútnej moci, Lexa Luthora, ktorý "sa stal" prezidentom USA v roku 2000 a prezidenta Monroea "Eagle" Colea vo filme Welcome to Mooseport.

SkryťVypnúť reklamu

Hackman bol pôvodne ženatý s Fay Maltese, s ktorou sa oženil presne na Nový rok 1956. Vychovali spolu tri deti a po 30 rokoch sa rozviedli. V decembri 1991 sa oženil s Betsy Arakawou s ktorou žije doteraz v Novom Mexiku.

SPRACOVANÉ PODĽA: imdb.com, csfd.cz.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 447
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 815
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 929
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 380
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 134
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 728
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 014
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 492
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 271
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 431
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 578
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 403
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 141
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 810
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťZatvoriť reklamu