Klimatizácia prechádza modrými rúrami, voda zelenými, elektrina žltými. A potom je tu často ešte jeden výrazný útvar - pestrofarebný had, ktorý tvoria návštevníci, keď čakajú v dlhých radoch.
Reč je o Centre Pompidou, rozľahlej budove v historickej časti Paríža, ktorá niekomu môže pripomínať skôr nevkusné gigantické lešenie než múzeum s 58 000 dielami. Tento týždeň oslavovalo Centre Pompidou 30 rokov od svojho vzniku.
Podľa ČTK vlastní múzeum 700 diel z bývalého Československa, no väčšinou pochádzajú od českých autorov. Nájdu sa však medzi nimi aj slovenské mená, napríklad Ľudovít Fulla, Július Koller, Jozef Kostka či Peter Župník.
Francúzi si pritom dlho nedokázali zvyknúť na tú odvážnu fasádu. Momentálne je však horúcou témou už niečo iné - rozťahovanie sa Centre Pompidou na ázijský kontinent. Konkrétne od roku 2010 bude Centre Pompidou v Šanghaji.
Pritom v tomto meste, kde počas jednej noci stihne narásť nový mrakodrap, obrovské Šanghajské múzeum nechýba, no skôr než Picassa a Kandinského tam návštevník nájde jemné ťahy majstrov kaligrafie alebo oddelenie s kameňom jade. Popri šanghajskej rieke Suzhou vyrastajú fabriky s ateliérmi, ale moderné umenie západného sveta s takými menami, aké vlastní Centre Pompidou, tam nie je. Odvážny krok vyvoláva vo Francúzsku aj nespokojné hlasy. Riaditeľ Národného múzea moderného umenia Centre Pompidou Bruno Racine kritiku odmieta a rozšírenie do Šanghaja nazýva „odpoveďou na globalizačnú výzvu, s ktorou prichádza aj súťaživosť. Treba prejsť z euroamerického (priestoru) na ďalšie kontinenty,“ vyjadril sa pre belgický denník Le Soir.
Export diel z Centra Pompidou na ázijský kontinent nie je exces, skôr naznačuje trend zahraničnej kultúrnej politiky, ktorú Francúzsko rozvíja. Podpísalo dohodu s Abu Dhabi o tom, že od roku 2012 by tam Louvre mal lákať na svoje diela obyvateľov Spojených arabských emirátov.
Francúzsky denník Le Monde zverejnil niektoré časti zmluvy medzi Francúzskom a emirátmi. Je na desať rokov, Louvre sa zaviazalo každý rok poskytnúť štyri dočasné výstavy. Prvé dva roky sa vystaví v abudhabskom Louvri 300 diel z parížskeho Louvre. Abu Dhabi môže značku Louvre používať počas 20 rokov, potom si musí nájsť nové meno. Spolu to Abu Dhabi bude stáť 700 miliónov eur.
Medzičasom sa vo Francúzsku rozbehla petícia „Múzea nie sú na predaj“, ktorá odvoz diel a značky do emirátov odsudzuje. Zmluva uverejnená v Le Monde však hovorí, že „Louvre je univerzálne múzeum, ktoré má prispievať k dialógu medzi Orientom a Západom“.
Ktovie, čo všetko z Centra Pompidou prejde povestne prísnou čínskou cenzúrou. A čo sa týka Abu Dhabi, tam bude mať Louvre slušnú konkurenciu: v roku 2011 tam má otvoriť svoje brány nové Guggenheimovo múzeum.