BRATISLAVA 7. februára (SITA/SOV) - Na pôde Francúzskeho inštitútu v Bratislave za prítomnosti francúzskeho veľvyslanca v Bratislave Henryho Cunyho otvorili v utorok európsku putovnú fotografickú výstavu "Putujúci mušketieri", venovanú šermu. Výstavu realizuje Slovenský šermiarsky zväz pod záštitou propagačnej komisie Európskej šermiarskej konfederácie, jej odborným garantom je SZTK - Múzeum telesnej kultúry v Slovenskej republike. Na malej slávnosti sa zúčastnilo okolo päťdesiat hostí, vrátane viacerých významných predstaviteľov slovenského športu a olympijského hnutia.
Po pôsobivej hereckej ouvertúre so scénkou z Rostandovho Cyrana mala úvodné slovo na otvorení výstavy slovenská ambasadorka pre šport, toleranciu a fair play Katarína Ráczová. Najúspešnejšia šermiarka slovenskej histórie, trojnásobná olympionička a bývalá vicemajsterka sveta, zdôraznila francúzsky vklad do propagácie šermiarskeho športu prostredníctvom svetoznámych románov či filmov. Pripomenula aj, že viacerí olympijskí víťazi v šerme sa významne presadili vo funkciách v medzinárodnom športe, ba i v politike - napríklad viceprezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, predseda Svetovej asociácie olympionikov Pál Schmitt, predseda Medzinárodného výboru fair play UNESCO Jenö Kamuti, či francúzsky minister športu Jean-Francois Lamour. Po ďalších rečníkoch, medzi ktorými boli aj francúzsky veľvyslanec na Slovensku Henry Cuny a francúzsky atašé pre vedeckú, odbornú a univerzitnú spoluprácu so Slovenskom Gilles Rouet, svoje šermiarske vyznanie pridala aj kadetská reprezentantka Slovenska Michaela Cellerová, oblečená v súťažnom odeve.
Európsku putovnú fotografickú výstavu Putujúci mušketieri otvorili v novembri minulého roka v poľskej Poznani a Slovensko je druhou krajinou, v ktorej ju majú ľudia možnosť vidieť. V Galérii Francúzskeho inštitútu na Sedlárskej ulici v Bratislave bude verejnosti prístupná do konca februára, potom bude putovať po ďalších mestách Slovenska. Návštevníci výstavy sa môžu názorne zoznámiť so šermiarskym športom prostredníctvom pútavých fotografií od popredných fotoreportérov z množstva krajín i sprievodných textov, ale aj zhliadnutím vystavených rôznych typov zbraní (kord, šabľa, fleuret) a šermiarskeho výstroja.
Európska šermiarska konfederácia chce prostredníctvom tohto medzinárodného projektu vyzdvihnúť úlohu národných federácií pri rozvoji európskeho šermu a poodhaliť históriu i estetickú stránku tohto tradičného olympijského športového odvetvia, aby sa zvýšilo všeobecné povedomie a znalosti verejnosti o ňom.