Filmy, ktoré sa na berlínskom festivale považovali za veľkých favoritov, nakoniec neuspeli. Oslavovať však môže ázijská kinematografia a cena kritikov smeruje do Česka.
Medzi úspešné filmy festivalu Berlinale sa zaradilo aj česko-slovenské želiezko v ohni – Obsluhoval som anglického kráľa. Filmu Jiřího Menzla sa síce neušla ani jedna z hlavných cien, ale i ocenenie poroty federácie európskych filmových kritikov FIPRESCI má svoju váhu.
Naopak, nedostalo sa na niektoré favorizované diela – neuspel Dobrý Nemec Stevena Soderbergha, Zbohom Bafana Billa Augusta a ani Angel Françoisa Ozona.
Absolútnym víťazom sa stala čínska snímka Tujina svadba v réžii Wanga Quan’ana. Okrem hlavnej ceny (Zlatý medveď) si odniesol aj ocenenie ekumenickej poroty. Je to príbeh chudobnej mongolskej pastierky, ktorá sa rozvedie len preto, aby si mohla nájsť nového manžela, čo by sa postaral o ňu, jej deti i jej invalidného muža.
Grand Prix poroty a Strieborný medveď za mužský herecký výkon patrí argentínsko-francúzsko-nemeckej snímke Ten druhý. Rozpráva o starnúcom mužovi (hrá ho Julio Chavez), pre ktorého sa služobná cesta mimo Buenos Aires stane príležitosťou, aby prehodnotil celý svoj život.
Za najlepšiu herečku vyhlásili Nemku Ninu Hossovú, predstaviteľku ambicióznej Yelly z rovnomennej psychologickej drámy Christiana Petzolda. Mladá žena odmietne vziať na vedomie, že je mŕtva, a ďalej kráča za kariérou neúprosnej finančníčky.
Strieborného medveďa za réžiu získal izraelský filmár Joseph Cedar za film Beaufort. Spravil realistický opis posledných hodín izraelskej posádky v okupovanej križiackej pevnosti na juhu Libanonu.
Strieborného medveďa za umelecký počin si odnieslo celé herecké obsadenie drámy režiséra Roberta De Nira Dobrý pastier. Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin, Billy Crudup, Michael Gambon, William Hurt, John Turturro a Robert De Niro ilustrujú, prečo skrachoval proticastrovský výsadok v Zátoke svíň na Kube, ale najmä ako a prečo vznikla CIA.
Sedemčlenná porota vedená americkým scenáristom a režisérom Paulom Schraderom rozhodla, že najväčší priekopníckym činom v súťaži bol film Som kyborg, ale to je v poriadku. Nakrútil ho kórejský režisér Park Chan-wook. V jeho príbehu sa mladá Cha Young-goon dostane do liečebne, lebo verí, že je robot. Odmieta potravu, rozpráva sa s automatmi na nápoje a verí, že energiu získa oblizovaním bateriek. Pred smrťou hladom ju zachráni pacient Park Il-soon, presvedčený, že je najlepším zlodejom na svete. Čiže čosi úplne iné, ako režisérove snímky Nebohá pani Pomsta či Old Boy.
Víťazi Berlinale
Najlepší film:
Tu ya de hun shi (Tujina svadba), réžia Wang Quan'an, Čína
Grand Prix:
El otro (Ten druhý), réžia Ariel Rotter, Argentína – Francúzsko - Nemecko
Najlepšia réžia:
Joseph Cedar za film Beaufort
Najlepšia herečka:
Nina Hossová za film Yella
Najlepší herec
Julio Chavez za film El otro (Ten druhý)
Najlepší umelecký počin
herecké obsadenie snímky The Good Shepherd (Dobrý pastier)
Najlepšia hudba:
David Mackenzie za film Hallam Foe
Priekopnícky počin:
Sai bo gu ji man gwen chan a (Som kyborg, ale to je v poriadku)
Najlepší filmový debut:
Vanaja, réžia Rajnesh Domalpalli
Cena FIPRESCI:
Obsluhoval som anglického kráľa, réžia Jirí Menzel, ČR – SR
Čísla festivalu
12 festivalových kín vrátane nového multiplexu Cubix v srdci východného Berlína na Alexanderplatzi
vyše 40 kinosál
1 190 predstavení
373 festivalových filmov
702 ďalších filmov na Európskom filmovom trhu
dovedna vyše 430– tisíc účastníkov, vyše 200– tisíc predaných vstupeniek, 20– tisíc akreditovaných hostí a 4000 novinárov
Autor: Berlín