Nedávne zrušenie spevoherných súborov Novej scény a Divadla Jonáša Záborského malo ušetriť prostriedky. Zvíťazila predstava, že operete či muzikálu postačí aj hudobná nahrávka. Prevládlo presvedčenie, že rozospievanú a roztancovanú inscenáciu vie urobiť každý.
Lenže obľubu ľahkonohej múzy potvrdzujú každosezónne premiéry náhražkových muzikálov skoro vo všetkých divadlách. Omyly, ktoré táto prax prináša, však trápia asi iba kritikov. Divadlá vykazujú plné sály, a to akoby stačilo.
Prešovské divadlo siahlo po osvedčenej úprave Hervého Mam’zelle Nitouche od Ľubomíra Feldeka. Na réžiu sa odvážil Anton Šulík, ktorý predlohu ďalej upravil. Feldekova parafráza Utekajte, slečna Nituš slávila kedysi úspech v televízii vďaka Eve Kostolányiovej, Martinovi Hubovi, Mariánovi Labudovi i v Divadle A. Bagara zásluhou Evy Pavlíkovej Jozefa Dóczyho, Mariána Slováka, Petra Staníka. Šarmantný príbeh o dvojtvárnosti muzikanta Floridora alias Celestina, a divadelnom sne Denisy alias Mam’zelle Nitouche spočíva skôr na hereckej a speváckej vynaliezavosti, než na hlbšej filozofii.
Humor Hervého originálu i Feldekovej úpravy je skrytý v dômyselne diferencovanom odlíšení dvoch svetov hrdinov a v brilantných pointách dialógov i zborových scén.
Anton Šulík však dva svety nediferencuje ani vo vedení hercov, ani v mizanscénach. A tak Floridor aj Celestín Milana Antola sú v rovnakej civilnej šarži, pri Ľudmile Dutkovej netušíme, kedy je zbožnou kláštornou chovanicou a kedy divou. Nevedno prečo ten istý Dušan Brandys raz hrá Predstavenú a o chvíľu Majora, málo motivované je obsadenie chovaníc aj mužskou časťou tancujúceho minizboru.
Problémy sú už v úvode, princíp hry je v nej naznačený len povrchne. Nepomohol ani choreograf Marián Hlavatý, réžia mu nedala väčší priestor. Rozpačitá je i hudobná nahrávka Júliusa Selčana. V štúdiu neodhadol atmosféry, ktoré budú vznikať na javisku, hudba je divadelne i zvukovo monotónna. Vari len scéna Jána Kudličku a apartné kostýmy Evy Farkašovej uspokoja. Humor a pohoda sviežej operetky však zostali skryté.
Autor: Oleg Dlouhý (Autor je teatrológ)