BRATISLAVA 20. februára (SITA) - Ministerstvo kultúry (MK) SR je presvedčené, že neogotický organ, ktorý bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku, by mal zostať na pôvodnom mieste ako súčasť kompletne zachovaného neogotického interiéru Dómu svätého Martina v Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca MK SR Jozef Bednár, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu (PÚ) SR Katarína Kosová dostala podnet od MK SR na prešetrenie rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Bratislave a skonštatovala, že právne nedošlo k pochybeniu. "Ak KPÚ Bratislava dal súhlas na inštaláciu nového organa, je zarážajúce, že v danej chvíli nemal vedomosť o ďalšom nakladaní s historickým organom, to znamená, kde presne by mal byť historicky organ premiestnený," konštatuje sa v stanovisku MK SR. Okrem toho sa ministerstvu kultúry zdá, že KPÚ sa pri svojom rozhodnutí opieral o posudky, ktoré sa zaoberajú viac muzikologickými aspektmi organa ako pamiatkovou stránkou tohto diela.
Maďarič preto požiadal riaditeľku PÚ SR, aby KPÚ Bratislava pri skúmaní žiadosti o premiestnenie historického organa bral do úvahy medzinárodné dohovory, ktoré podpísala SR - Benátsku chartu, Narský dokument o autenticite a Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Podľa nich treba chrániť predmety kultúrneho dedičstva v prvom rade na pôvodnom mieste a v autentickom výraze. "Podľa ministra kultúry by bolo najlepším riešením, a to aj pre obec organistov, aby nový reprezentatívny organ európskeho formátu bol umiestnený v novom priestore, ktorý cirkev zamýšľa postaviť," dodáva sa v stanovisku.
Na premiestnenie historického organa z roku 1880 z bratislavského Dómu sv. Martina sú v odbornej verejnosti rôzne názory. Výmenu organa na chóre Dómu sv. Martina v Bratislave za nový podporuje napríklad 14 osobností umeleckej hudobnej scény, medzi ktorých patria slovenskí koncertní organisti, pedagógovia vysokých škôl a konzervatórií. Imrich Szabó, Zuzana Ferjenčíková, Peter Reiffers, Marek Cepko, Peter Sochuľák a ďalší upozorňujú, že na Slovensku je veľa cennejších historických organov, ktoré by si zaslúžili pozornosť. Organ dómu podľa nich nevyhovuje súčasným liturgickým ani umelecko-interpretačným požiadavkám.
Proti jeho sťahovaniu sú medzi inými postavil dirigent Slovenského národného divadla Pavol Selecký, ktorý v polovici januára požiadal poslancov výboru NR SR pre kultúru a médiá o poslanecký prieskum. Podľa Seleckého má byť súčasťou výmeny historického organa za nový elektronický aj prestavba pôvodného priestoru chóru v konkatedrále. Tým by sa narušil súčasný koncertný priestor. K Seleckého žiadosti sa pripojilo takmer 400 umelcov. Výbor po prieskume, ktorý sa konal 26. januára, požiadal ministra kultúry, aby preskúmal postup pamiatkového úradu. Skôr ako sa rozhodne o osude historického organa dómu sú potrebné vyjadrenia slovenských aj zahraničných pamiatkarov, tvrdí to Stanislav Kowalski, riaditeľ festivalu Kremnický hradný organ a profesor Konzervatória v Bratislave. Iniciatívu za zachovanie organa podporuje aj Únia profesionálnych hudobníkov Slovenska a Lisztova spoločnosť. Tvrdia, že v dóme môže byť starý aj nový nástroj.
Historický organ na chóre Dómu sv. Martina by mal nahradiť približne o dva roky nový. Nástroj by mala postaviť firma Geralda Woehla z nemeckého Marburgu, ktorá vyhrala konkurz. Nový nástroj bude typom tzv. univerzálneho organa so špecifickým prihliadnutím na interpretáciu diel Johanna Sebastiana Bacha a francúzskej organovej hudby 19. a 20. storočia. Výstavbu nového organa zastrešuje za Rímskokatolícku cirkev arcibiskup Bratislavsko-trnavskej diecézy Ján Sokol. Cirkev projekt zaplatí zo svojich zdrojov a darov sponzorov. Cena organa je 993-tisíc eur bez DPH. Starý organ by sa mal presťahovať do budúceho kostola v Petržalke.