BRATISLAVA 22. februára (SITA) - Výstavu s názvom Najstaršie dejiny Slovenska, ktorá prezentuje dejiny nášho územia od najstarších dokladov prítomnosti človeka až po bitku pri Moháči v roku 1526, dnes slávnostne otvoria v Bratislave. Expozícia, ktorá sa nachádza na prvom poschodí nového výstavného pavilónu Slovenského národného múzea (SNM) na Žižkovej ulici, priblíži návštevníkom Slovensko prostredníctvom vyše 2 500 exponátov z kameňa, kostí, keramiky, kovov či vzácneho dreva. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval riaditeľ SNM - Archeologického múzea Juraj Bartík, ktorý je zároveň aj spoluorganizátorom výstavy.
"Príprava výstavy trvala vyše dvoch rokov, realizácia niečo vyše šesť mesiacov. Výstava prezentuje vo väčšine prípadov originály, organizátori sa iba v niekoľkých prípadoch rozhodli zaradiť kópie," konštatoval Bartík. Na ploche 400 metrov štvorcových návštevník nájde okrem známych nálezov ako Moravianska Venuša či predmetov z obdobia Veľkomoravskej ríše aj množstvo doposiaľ nevystavených exponátov, ktoré pochádzajú z archeologických výskumov za posledných 20 rokov. Medzi vystavenými exponátmi sú aj predmety starších výskumov, ktoré ležali v depozitároch slovenských múzeí.
Výstava je rozdelená do deviatich časových období, ktoré predstavia návštevníkom reprezentatívne nálezy z doby kamennej, bronzovej a halštatskej, poklady kultúr Keltov i Rimanov na našom území až po príchod Slovanov a ich spolužitie s Avarmi. Výstava okrem toho sprístupní aj stredoveké nálezy napríklad v podobe zachovaných predmetov z dreva ako šachová figúrka, hracie kamene či nádoby.
Nemenej zaujímavé sú i exponáty pre naše územie menej typické, až exotické, ktoré sa na územie Slovenska pravdepodobne dostali obchodom. Takýto výstavný predmet predstavuje etruská bronzová misa, alebo kostená doštička s motívom dvoch laní z oblasti Jadranu.
Pre lepšiu názornosť je výstava doplnená aj niekoľkými rekonštrukciami. Návštevníci sa budú môcť zoznámiť so stredovekou kachľovou pecou z 15. storočia z kláštora v Hronskom Beňadiku, žiarového hrobu s pozostatkami ženy z mladšej doby bronzovej a kostrového hrobu, kde sa nachádzajú ostatky muža z mladšej doby kamennej. Rekonštrukcia pravekého obydlia zároveň slúži ako premietacia miestnosť pre krátky film z dielne Igora Dobiša. Trojrozmerné animácie vznikli v spolupráci archeológov s animátorom a výtvarníkom. Súčasťou expozície SNM sa stali po prvýkrát v jeho histórii. Je ich dokopy jedenásť a znázorňujú napríklad rekonštrukciu veľmožského dvorca v Ducovom, germánskej či keltskej chaty i benediktínskeho kláštora.
Ako uviedol generálny riaditeľ SNM Peter Maráky, v histórii slovenskej archeológie ide o doposiaľ najväčší výstavný projekt, ktorého cieľom je nielen prezentácia našich najstarších dejín z pohľadu archeológie, ale aj propagácia práce mnohých generácií archeológov. Výstava podľa neho zaujme rovnako odbornú ako aj laickú verejnosť. "V nových priestoroch by mala byť nainštalovaná najmenej 24 mesiacov," povedal. Pre deti je určená publikácia - detský sprievodca a rôzne sprievodné akcie.