SME

Tichý, skromný a rešpektovaný - George Harrison

BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Textár, skladateľ, gitarista a producent George Harold Harrison sa narodil 25. februára 1943 v Liverpoole. V denníku jeho matky je zaznačené, že George sa narodil desať ...

BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Textár, skladateľ, gitarista a producent George Harold Harrison sa narodil 25. februára 1943 v Liverpoole. V denníku jeho matky je zaznačené, že George sa narodil desať minút po polnoci, teda 25. februára. On však celý život tvrdil, že sa narodil 24. februára, dvadsať minút pred polnocou. Harrison navštevoval Chlapčenský inštitút v Liverpoole. Škola mala veľmi dobé meno a od svojich študentov vyžadovala nielen študijné výsledky, ale aj disciplínu. George však medzi najlepších študentov nikdy nepatril.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V polovici 50-tych rokov už poznal Paula McCartneyho, ktorý študoval na tej istej škole. Vo februári 1958 začal hrať v kapele s názvom The Quarry Men, z ktorej sa neskôr vyprofiloval The Beatles. O rok neskôr sa zamestnal ako pomocný elektrikár v spoločnosti Blacklers Stores. Neskôr si zostrojil svoj vlastný aparát, na ktorý nahrával vlastné demá a prvotiny The Beatles. V rámci skupiny bol veľmi invenčný a mal veľký zmysel pre rytmiku. Ovplyvnil ho Chuck Berry, Carl Perkins aj Chet Atkins. Harrison bol kreatívny gitarista, no aj napriek tomu, že mnoho z jeho gitarových sól bolo jedinečných, veľa z nich vznikalo pod taktovkou Paula McCartneyho. Počas existencie The Beatles písali texty hlavne John Lennon a Paul McCartney, ale jednu až dve piesne z väčšiny ich albumov otextoval práve Harrison. Slová k piesňam ako If I Needed Someone, Taxman, While My Guitar Gently Weeps či Something napísalo práve jeho pero.

SkryťVypnúť reklamu

Počas beatlesmánie ho oslovila indiánska kmeňová hudba, ale aj hinduizmus a ich vplyv preniesol do západnej hudby. V období najväčšej slávy pôsobil utiahnutejšie. Toto správanie však pre neho bolo typické aj v čase, keď ešte drel školské ľavice. Na stretnutiach s novinármi by najradšej sedel v kúte, ponorený do vlastných myšlienok. George si na účet členov kapely vždy rád zavtipkoval. Keď sa ho napríklad istý novinár spýtal, čo robili v hotelovej izbe pred koncertom, George odpovedal: "Korčuľovali sme sa".

Prvú pieseň napísal v roku 1963, v čase, keď bol chorý. Bola to skladba Don't Bother Me. Pesnička sa neskôr objavila na druhom albume skupiny - With the Beatles koncom toho istého roka. Pieseň zaradili aj na album Meet the Beatles!, ktorý vyšiel v USA v roku 1964 a tiež na album A Hard Day's Night (1964). Album Revolver z roku 1966 bol výnimočný tým, že sa na ňom nachádzajú jeho tri pôvodné texty.

SkryťVypnúť reklamu

Prelomový okamih v jeho kariére nastal počas koncertného turné po Amerike v roku 1965. Jeho priateľ David Crosby zo skupiny The Byrds ho vtedy zoznámil s čarom indiánskej kmeňovej hudby a hudbou citarového majstra Raviho Shankara. Citara ho fascinovala a jednu si dokonca kúpil.

Jeho osobný život sa zvrtol počas natáčania komediálneho muzikálu Help! (1965). Film vznikal na Bahamách a jeden zo stúpencov hinduizmu daroval každému zo skupiny knihu o reinkarnácii. Neznáma kultúra, ako aj hinduizmus ho okamžite pohltili. Vydal sa na púť do Indie so svojou manželkou Pattie. Počas pobytu študoval hru na citare, stretol sa s viacerými guru a navštívil niekoľko posvätných miest.

V lete roku 1969 napísal skladbu Hare Krishna Mantra, ktorá potom vyšla v spolupráci s londýnskym chrámom Radha-Krishna a jeho členmi. Napokon sa zaradila do desiatky najpredávanejších piesní vo Veľkej Británii, Európe a Ázii.

SkryťVypnúť reklamu

Harrison však nebol úspešný iba v ére Beatles. Po rozpade skupiny sa vydal na sólovú dráhu a vytvoril hity ako My Sweet Lord, All Those Years Age alebo Got My Mind Set on You.

V prvý augustový deň roku 1971 sa uskutočnil Koncert pre Bangladéš, ktorého hlavným organizátorom bol práve Harrison. Pôsobil aj ako filmový producent a v roku 1979 založil spoločnosť Handmade Films. Spoločnosť neskôr vyprodukovala filmy ako Život Briana, v ktorom sám účinkoval, Zlodeji času či Mona Lisa. Herectvo si vyskúšal aj vďaka televíznej paródii skupiny Beatles s názvom The Rutles. V komédii z roku 1978 si s ním vtedy zahral aj legendárny Mick Jagger.

Jeho vzťah s McCartneyim bol vždy komplikovaný. V roku 1974 povedal, že s Lennonom a Starrom si spoluprácu predstaviť vie, ale "McCartneyizmus" už neznesie.

SkryťVypnúť reklamu

O dva roky neskôr podlomila jeho zdravie hepatitída. Neoslabila ho však natoľko, aby nič nerobil. Jeho najúspešnejší album Thirty Three & 1/3 vyšiel práve koncom 70-tych rokov. Obsahoval hity This Song ako aj Crackerbox Palace.

Jeho prvé manželstvo skončilo krachom a miesto po jeho boku zaujala milovaná Olivia. Dvojici sa narodil syn Dhani Harrison.

V roku 1980 napísal George vlastnú autobiografiu s názvom I Me Mine. O Beatles sa z nej však čitateľ veľa nedozvie. Oveľa viac vypovedá o Harrisonových záľubách, akými boli záhradkárstvo a sledovanie televíznych prenosov z pretekov Formuly 1. V decembri 1980 zomrel Lennon a Harrison napísal na jeho pamiatku skladbu All Those Years Ago. Na jej realizácii spolupracovali aj zvyšní členovia kapely.

SkryťVypnúť reklamu

V 90-tych rokoch mu lekári diagnostikovali rakovinu. Bývalý fajčiar mal najskôr nález v hrdle a neskôr rakovina zaútočila aj na jeho pľúca. V tridsiaty decembrový deň roku 1999 sa vlámal do jeho vily šialený fanúšik Michael Abram a niekoľko krát ho bodol do hrude. Georgeova manželka bola zhrozená. Abram bol psychicky chorý, pretože mal pocit, že Harrisona zachraňuje v rámci svojej božej misie.

Harrison zomrel v dome svojho priateľa Gavina de Beckera v Los Angeles 29. novembra 2001 vo veku 58 rokov. Smrť pripísali lekári rakovine pľúc a metastázam na mozgu. Jeho telo spopolnili. V roku 2004, tri roky po jeho smrti, ho in memoriam uviedli do Rock´n´rollovej siene slávy.


SPRACOVANÉ PODĽA: Kniha rockových hviezd (1992), georgeharrison.com.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 663
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 293
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 885
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 800
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 294
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 183
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 978
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 670
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 296
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 570
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 133
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 588
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 829
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 510
  7. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 4 653
  8. Martin Halás: Vypískali sme aj Čaputovú a Hegera. A nikto sa tým nechválil 4 278
  1. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  2. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  3. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  4. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  5. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  6. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  7. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  8. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
SkryťZatvoriť reklamu