Tohtoročnú silnú elektronickú scénu na Pohode zosobní tanečná smršť v podaní Simona Ratcliffea a Felixa Buxtona alias Basement Jaxx. Na svete je len pár ľudí s oprávneným nárokom na označenie superproducenti a duo Basement Jaxx k nim rozhodne patrí.
Kultový projekt
Projekt, ktorý vznikol v roku 1994 v Londýne, debutoval o päť rokov neskôr albumom Remedy. Už nasledujúcim albumom Rooty si vynútili medzinárodnú pozornosť, známej skladbe Where's Your Head At? možno dokonca v istých kruhoch pripísať status kultovosti.
Ako producentské duo však boli obaja vždy odkázaní na spoluprácu s ďalšími interpretmi. Aj v minulosti málokedy siahali po odskúšaných menách, skôr si na spoluprácu vyberali talentované, no menej známe tváre. Medzičasom napríklad pred svetlá veľkých reflektorov vytiahli Dizzeeho Rascala s vynikajúcim hosťovaním v skladbe Lucky Star na albume Kish Kash. Podobne pomohli aj Lilly Allen alebo Lady Sovereign, ktorej dokonca spoluprodukovali jej nedávny americký debut Public Warning.
Minulý rok táto dvojica vydala svoj štvrtý album Crazy Itch Radio, ktorý sa okamžite zaradil k tomu najlepšiemu na súčasnej hudobnej scéne. Dôkazom je i pochvalné pokyvovanie hlavou rôznych hudobných kritikov. Sám album je pritom akýmsi koncepčným prelaďovaním frekvencií a pulzov modernej mestskej muziky.
Okrem iného album dokazuje aj fakt, že Basement Jaxx to stále „hrá“. Koniec koncov, na Pohode sa predstavia so živou kapelou. A to je len potvrdením, že Ratcliffe a Buxton si so žánrových označení ťažkú hlavu nerobia.
Praotcovia hip-hopu
Ak pri Basement Jaxx hovoríme o prekračovaní žánrov, pri združení Wu Tang Clan môžeme vravieť o legende, prinajmenšom hip-hopu. Legende, ktorá udala jeho dnešnú podobu. Práve v tomto duchu príde aktuálnu lavínovú popularitu tohto žánru na Slovensku podporiť zostava takých mien ako sú RZA, Method Man, GZA či Ghostaface Killah.
Wu Tang svoju najväčšiu slávu i najlepšie skladby zažili začiatkom deväťdesiatych rokov. Ich debut Enter The Wu-Tang: (36 Chambers) z roku 1993 je dodnes doslova bibliou mnohých fanúšikov rapu. Aj keď podľa niektorých fanúšikov obdivovatelia béčkových kung-fu filmov už nikdy nič porovnateľné nenahrali, ich príchod je i tak udalosťou ešte pred pár rokmi nepredstaviteľnou.
Čosi už napovedala vlaňajšia návšteva GZA či nedávna Raekwona. Wu Tang sú už všetci pohromade (samozrejme, s výnimkou Ol' Dirty Bastarda, ktorý zomrel v roku 2004). Uvidíme, či majú aj dnes čo povedať. Hip-hop sa totiž za posledné desaťročie zmenil na nepoznanie.