Peknými vecami sa obklopujeme radi. Niekedy sa do konkrétneho kusa oblečenia či nábytku zahľadíme natoľko, že je nám jeho funkčnosť, respektíve nefunkčnosť úplne ľahostajná.
Hlavnou (a niekedy aj jedinou) funkciou výrobku sa tak stáva krása. A tak sa potkýname v lodičkách s dvanásťcentimetrovými opätkami či vozíme v Minicooperoch. Známym príkladom je kontroverzný odšťavovač citrusov od Phillipa Starcka. Jeho riešenie v tvare slzy, postavenej na troch štíhlych a nekonečne dlhých nohách, je vtipné, dynamické, elegantné... len to nešťastné odšťavovanie citrusov chce viac sily a trpezlivosti ako zvyčajne. No ruku na srdce – nechceli by ste sa ním popýšiť pred návštevou aj vy?
Ideálna situácia nastane, ak sa spojí krása s funkčnosťou. Za tým zväčša stojí práca produktových dizajnérov, lepšie povedané ich spolupráca s výrobcom. Dizajnér na Slovensku to má o niečo ťažšie - na malom a konzervatívnom trhu so spotrebiteľom orientovaným predovšetkým na cenu sa veľa vody nenamúti.
O to viac treba vyzdvihnúť šancu, ktorú každoročne ponúka Fórum dizajnu. Výstava, tvoriaca súčasť veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre, dáva už 10 rokov priestor na prezentáciu tvorby mladých nábytkových dizajnérov a škôl s výučbou nábytkového dizajnu. Fórum bolo tento rok najnavštevovanejším podujatím na veľtrhu.
Jeho reinštalácia je do 8. apríla v bratislavskom Satelite. Prezentujú sa tam profesionálni dizajnéri aj študenti katedier a oddelení SŠ a VŠ, zameraných na dizajn. Z materiálov prevažuje hlavne drevo – do pozornosti odporúčame detský nábytok študentov (strednej!) Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru. Tvary a línie sú príjemne čisté, no zároveň detsky hravé. Stolíku (Lucia Šupolová), z ktorého pracovnej dosky visia ako ponožky farebné vrecúška – skrýše na poklady, by sa potešilo každé dieťa (a nejeden dospelý).
Kontrast tvrdých, strohých línií dreva a mäkkého poddajného textilu zaujíma i Máriu Pospíšilovú z Technickej univerzity v Košiciach. Jej detská truhlica s perforovanými stenami, z ktorých až organicky vyrastajú mäkké textilné vankúšiky, vyzerá ako dar od mimozemskej civilizácie pozemským deťom.
Naopak, do detskej izbičky určite nie sú určené svietidlá od študentov Katedry dizajnu VŠVU v Bratislave (Annamária Kovaľová, Marián Vaňo). Nahé ženské siluety na podstavci či tienidle vyžarujú okrem svetla aj atmosféru pokleslej erotiky, či lascívnych filmov z 80. rokov. Zrejme bolo zámerom autorov dosiahnuť naivným vzhľadom vtipný dojem, čo sa im aj podarilo.
Na výstave možno nájsť i všeličo iné – kreslá, police, stojany na časopisy či vína, servírovacie stolíky a menšie interiérové doplnky – celkovo od viac ako dvadsiatich autorov.
Jubilejný ročník Fóra dizajnu poukázal na slušný potenciál v radoch študentov i profesionálnych dizajnérov. Zostáva dúfať, že so stúpajúcou korunou a kúpyschopnosťou obyvateľstva bude rásť i jeho vkus a nároky na kvalitný dizajn.
Autor: Silvia Peťková Autorka je kulturologička