SME

Najväčší Čech - Zdeněk Svěrák

BRATISLAVA 27. marca (SITA) - Dramatik, scenárista a herec Zdeněk Svěrák oslávi v stredu 28. marca 71. narodeniny. Uznávaný umelec sa narodil v roku 1936 v Prahe. Svěrák absolvoval pedagogickú fakultu ...

BRATISLAVA 27. marca (SITA) - Dramatik, scenárista a herec Zdeněk Svěrák oslávi v stredu 28. marca 71. narodeniny. Uznávaný umelec sa narodil v roku 1936 v Prahe. Svěrák absolvoval pedagogickú fakultu v Prahe a po jej skončení vystriedal viacero zamestnaní. Najskôr pôsobil tri roky ako učiteľ, neskôr v rokoch 1961 až 1969 bol redaktorom Českého Rozhlasu. V tom istom období bol aj členom Komunistickej strany Československa. Napokon v rokoch 1977 až 1991 pracoval ako scenárista vo filmových štúdiách na Barrandove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Okrem desiatok filmových scenárov sa podpísal pod viac ako tristo textov k pesničkám a napísal aj niekoľko divadelných hier. V 70. rokoch písal pod pseudonymom Emil Synek aj texty k populárnym piesňam. Najznámejšou z nich je Holubí dům pre Jiřího Schelingera.

Svěrák debutoval krimimuzikálom Zločin v šantánu z roku 1968 v réžii slávneho Jiřího Menzla. Popri Svěrákovi vtedy vo filme účinkovali aj stálice - Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Eva Pilarová, Vlastimil Brodský, Jitka Zelenohorská, Jana Preissová, Ladislav Smoljak, Jan Přeučil, Rudolf Hrušínský, Jiří Grossmann a iní.

Následne hral v krátkometrážnom filme Stopa vede do Liptákova (1969) - majstrovskej mystifikácii, podľa ktorej bol vynálezcom filmu najgeniálnejší spomedzi géniov Jára Cimrman a nie bratia Lumiérovci. Onedlho prijal ponuku režiséra Václava Vorlíčka účinkovať v scifi komédii Pane, vy jste vdova! (1970). Aj v tomto filme sa stretol s celou plejádou vtedy československých hviezd - Ivou Janžurovou, Jiřím Sovákom, Helenou Růžičkovou, Ladislavom Smoljakom, Vladimírom Menšíkom, Milošom Kopeckým, Františkom Filipovským a ostatnými. Jeho meno sa objavilo aj v titulkoch ku komédii Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), kde Luděk Sobota ako František uveril, že úspech v živote ho čaká iba ak sa bude riadiť kondiciogramom. Až po čase sa ale dozvedel, že kondiciogramy, podľa ktorých sa riadil. boli určené jeho menovcovi. O dva roky neskôr zažiaril Svěrák v komédii o továrenskom majstrovi Jiřím Kroupovi, ktorého nezabudnuteľne stvárnil Jiří Sovák. Úspech spečatil aj filmom Vrchní, prchni! (1980), kde zasa v hlavnej roli exceloval Josef Abrhám. Menej známym sa stala snímka Kalamita Věry Chytilovej v hlavne úlohe s valašským kráľom Bolkom Polívkom - vtedy o 26 rokov mladším. Ďalšiu zaujímavú ponuku, tentoraz režiséra Oldřicha Lipského pretavil s ostatnými kolegami v roku 1982 do scifi komédie Srdečný pozdrav ze zeměkoule. Lipský vtedy do nej obsadil aj duo Milan Lasica - Július Satinský. Veľmi hektický bol z tohto pohľadu pre Svěráka aj rok 1983, keď vznikli snímky Tři veteráni, Slavnosti sněženek a Jára Cimrman ležící, spící. Rozprávka o troch vojakoch vyslúžilcoch - Pankrácovi, Bimbácovi a Servácovi túlajúcich sa svetom vznikla pod vedením režiséra Lipského. Pri nakrúcaní ďalšej snímky Slavnosti sněženek podľa Bohumila Hrabala spolupracoval Svěrák s režisérom Menzlom a napokon príbeh Járu Cimrmana režíroval jeho blízky spolupracovník L. Smoljak. Svoje herecké umenie predviedol Svěrák divákom aj v snímke Jak básníci přicházejí o iluze (1984) o mladom, nádejnom no, beznádejne zamilovanom medikovi Štěpánovi Šafránkovi (Pavel Kříž). Menšiu, no nezabudnuteľnú úlohu vytvoril v komédii Vesničko má středisková (1985) a zbierku vydarených filmových výstupov zdobí Obecná škola z roku 1991. V úspešnej, úsmevnej dráme jeho syna Jana Svěráka hrali po jeho bohu Jan Tříska, Libuše Šafránková, Rudolf Hrušínský, Ondřej Vetchý, Eva Holubová, Rudolf Hrušínský ml., Bolek Polívka, Oldřich Vlach, Jiří Menzel, Václav Chalupa, Miroslava Pleštilová a iní.

SkryťVypnúť reklamu

V 90. rokoch účinkoval aj v snímke Akumulátor 1 (1994), no do pamäti sa asi najväčšmi vryl famóznym výstupom v oscarovom filme z roku 1996 Kolja. Dráma Jana Svěráka získala Oscara v roku 1997 v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. V komédii o kedysi úspešnom hudobníkovi (Z. Svěrák) žijúcom v neláskavej dobe a bezbrannom dieťati Koljovi (Andrej Chalimon), ukázali títo dvaja všetky tváre človečenstva. V roku 2001 potešila dvojica otec - syn divákov náročného žánru filmom Tmavomodrý svět. Vojenská dráma vznikla v česko-britsko-nemecko-dánskej koprodukcii. Na začiatku marca tohto roku mal premiéru zatiaľ posledný "svěrákovský" film - Vratné láhve. V stominútovej komédii hrá okrem Zděňka Svěráka Daniela Kolářová, Jiří Macháček, Pavel Landovský, Nela Boudová, Miroslav Táborský, Božidara Turzonovová, Jan Vlasák, Ondřej Vetchý, Ladislav Smoljak, Jaroslav Weigel, Petr Brukner, Pavel Vondruška, Danica Jurčová a iní.

SkryťVypnúť reklamu

Svěrákovo meno sa úzko spája s Divadlom Járy Cimrmana. Výrazne sa podieľal na vzniku hier ako Akt, Hospoda na mýtince, Lijavec, Němý Bobeš aneb Český Tarzan, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Záskok, ktoré boli aj sfilmované. Z tohto hľadiska bol pre neho najúspešnejší rok 1997, no všetky z hier sa v Žižkovskom divadle Járy Cimrmana v Prahe hrávajú ešte dodnes.

Zdeněk Svěrák má dve dospelé deti a niekoľko vnúčat. Záľubu si podľa jeho slov našiel v murárčine. V roku 2005 obsadil v ankete národa Najväčší Čech najvyššiu priečku.


SPRACOVANÉ PODĽA: imdb.com, csfd.cz.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 425
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 814
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 068
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 848
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu