„Mňa nefoťte, ja som už stará,“ smeje sa vrátnička, keď vchádzame zadným vchodom. Na programe v stredu večer bolo predposledné predstavenie Činohry SND na tejto scéne. Schillerova trúchlohra Úklady a láska.
„Balíme už päť dní,“ hovorí unavene rekvizitárka. „Päťdesiat rokov sa tu neupratovalo,“ dodáva a odvádza fotografa, aby mu ukázala koše naložené rekvizitami.
V divadelnom bufete, ktorý si pamätá veľa, sedí Marián Labuda. Spomína, že keď ako maturant z Krupiny videl v tomto divadle Ctibora Filčíka v Schillerových Zbojníkoch, do rána nezaspal. Labuda vidí najväčší problém v „presťahovaní genia loci“, ducha silnej hereckej generácie, ktorá ich predchádzala. „Niekedy herec prejde len do inej ulice a už sa nevie uchytiť.“
Budúcnosť DPOH
Čo bude s budovou DPOH, keď ju opustí naša prvá scéna? Dnes bude o jej osude rokovať minister kultúry Marek Maďarič s bratislavským primátorom Andrejom Ďurkovským. Želaním je, aby sa tento priestor stal Mestským divadlom. Potrebná je dohoda medzi mestom a ministerstvom kultúry.
Herci v týchto dňoch musia baliť svoje osobné veci. Kamila Magálová prišla s kufrom. „Pýtali sa ma, kam letím a ja že z divadla. Zistila som, že tu toho mám dosť – scenáre, fotky, dva župany, kozmetiku za zrkadielkom, knižky,“ smeje sa.
Zbaliť sa priešiel aj Stano Dančiak. On si bude musieť nové divadlo doslova ohmatať. „Tam sa mi však môže stať, že sa budem kľaňať chrbtom k divákom,“ strieľa si zo svojho zhoršeného zraku.
Poslednýkrát hral Shakespearov Trojkráľový večer. „Na schodoch sedeli mladí ľudia, mnohé kolegyne plakali. Keď tu strávite 38 rokov, tak ako pani Kocúriková, príde vám ľúto,“ hovorí. Herci smútia aj za časťou repertoára, ktorý mal pre sťahovanie svoju derniéru.
Správny pach
Na chodbičke postávajú Ján Gallovič s Marošom Kramárom. Pozerajú si program predstavení na apríl, ide už o dvanástu verziu.
„To sú zákony života, budovy, podobne ako ľudia, odchádzajú,“ komentuje sťahovanie Gallovič. V divadle si vraj vedel nájsť zákutia, kde sa mu dobre učili texty. „Bude mi ľúto za týmto tichom,“ dodáva.
Posledné predstavenie úspešnej hry Tančiareň bolo podľa neho veľmi sugestívne. „Keď príde pán Chudík a zvládne svoj výkon tak, ako ho zvládol, zmaže sa hranica medzi ilúziou a realitou, divadlom a súkromným životom.“
Na chodbe stretávame Božidaru Turzonovú. „Myslela som, že to budem prežívať racionálne. Ale počas posledného Ženského zákona som sa rozplakala. Bolo to úplne mimo mňa,“ priznala sa.
V divadle prežila takmer 47 rokov. „Je tu veľa energie, ako keď vojdete do kostola, cítite, že je tam veľa namodleného. Tu je veľa nahraného, lieta to všetko vzduchom.“ Spomína, že po rekonštrukcii DPOH doniesla do šatňe šampanské „na polievanie“, ba prosila aj kolegov, aby si zafajčili. „Do divadla musíte dostať ten pach.“ Verí, že nervozita z nového divadla opadne po prvom potlesku.
Otvorenie novostavby
Nové Národné divadlo podľa posledných správ predsa len otvoria slávnostným koncertom v sobotu 14. apríla. Priamy prenos odvysiela STV2.
„Na Jednotke budú z otvárania divadla pred správami rozhovory a priame vstupy,“ hovorí Jozef Gogola z STV. Druhým predstavením v novej budove má byť v nedeľu 15. apríla Tančiareň. Ráta sa opäť aj s účasťou Ladislava Chudíka.