Bratislavská Galéria Space začala v stredu večer nový program Not Only Young Art Is...
„Stále mám také prízemné plány, napríklad vlastný ateliér. Možno v osemdesiatke to budem mať kompletné,“ smeje sa v záhrade Galérie Space slovenský výtvarník Rudolf Sikora, minuloročný jubilant šesťdesiatky. O chvíľu sa záhrada začne napĺňať postavami jeho generácie, ale aj niekoľkými študentmi.
Raz do mesiaca bude toto miesto ponúkať stretnutia, prednášky a prezentácie so zakladateľmi akčného a konceptuálneho umenia na Slovensku. V prvý, stredajší večer sa najskôr premietal dokument Martina Hanzlíčka o Rudolfovi Sikorovi a potom nasledovala diskusia.
Not Only Young Art Is... vznikla „ako protest proti nedostatočnému záujmu o autorov strednej a staršej generácie“.
Hoci mená ako Stano Filko, Alex Mlynárčik, Juraj Bartusz či Otis Laubert majú v umeleckej obci svoj status neotrasiteľný, aj letmý pohľad na program slovenských galérií či fakt, že väčšina cien pre výtvarníkov neprekročí vekový strop 35 rokov, ukazuje, že tieto kľúčové osobnosti slovenskej výtvarnej scény zostávajú trocha v tieni, trápne a paradoxne.
„Veľa umelcov dnes stráca svoje byty alebo ateliéry pre obchodné inštitúcie. Napríklad profesora Filu išli vysťahovať, a keď sa podarilo pre neho získať byt v lukratívnom centre mesta, zdvihla sa proti tomu vlna kritiky. Ja som to chápal ako niečo regulárne. Takí slávni umelci v zahraničí dostávajú bežne od miest rôzne formy podpory. To, že Bratislava nič také nerobí, je špecifické pre toto mesto. Pre týchto umelcov je komplikované prežiť. Keby žili v zahraničí, mali by minimálne komerčnú galériu, ktorá by ich zastupovala,“ hovorí Juraj Čarný, kurátor, galerista a zakladateľ Galérie Space.
Rudolf Sikora spomínal v stredu aj na to, ako v deväťdesiatych rokoch „lietal“ po výstavách, odhaduje ich na 200. „V súčasnosti ide viac o bilancie.“ Jeho najveľkolepejšiu výstavu Sám proti sebe vo Veľtrhovom paláci v Prahe, pri príprave ktorej vznikol aj rovnomenný film, pripravoval od roku 1999.
Mal na ňu „megalomanské“ požiadavky - najskôr vyžadoval dve poschodia, potom tri, a niečo podobné potrebuje pre prehliadku plánovanú na budúci rok aj na Slovensku. A to je problém. „V Bratislave nie je vyhovujúci priestor, do jedného sa to nezmestí. Preto budú dve výstavy - v Dome umenia aj v Slovenskej národnej galérii.“
Po Rudolfovi Sikorovi by mali prísť do Galérie Space ďalší - okrem spomínaných mien aj Ľubomír Ďurček či Július Koller.