KOŠICE 30. apríla (SITA) – Múzeum Vojtecha Löfflera na Alžbetinej ul. v Košiciach pripravilo na 2. mája nevšednú fotovýstavu Zabudni na svoj strach košického fotografa, absolventa Inštitútu tvorivej fotografie v Opave, Pavla M. Smejkala. Kurátorom výstavy je Tomáš Agat Blonski. Výstava potrvá do 3. júna.
Výstavou autor nadväzuje na predchádzajúce súbory využívajúce prevzaté historické obrazové materiály - Ľudská rodina, Otvor oči a STARS. Projekt využíva estetiku a filozofiu street artu, čiastočne aj reklamného oznámenia a zaoberá sa najrôznejšími strachmi, ktoré nás sprevádzajú od nepamäti.
„V cykle Forget your fear (Zabudni na svoj strach) sa pokúšam vyjadriť svoj stav poznania, ako aj klásť otázky a hľadať odpovede na veci neznáme,“ povedal Smejkal. Používa prevzaté vizuálne materiály, ktoré získal z historickej dokumentárnej tvorby známych aj menej známych autorov, starej lekárskej literatúry a internetu. Tentoraz preberá nielen fotografie, ale aj kresby, ale sú to kresby lekárske, snažiace sa o reálne zobrazenie, podobne ako je to u fotografie.
„Ak ma zaujíma realita nášho sveta, nemôže byť lepší prostriedok pri snahe o jej pochopenie, než je fotografia. A ak ma zaujíma historický vývoj a významné udalosti našich dejín, ťažko sa zaobídem bez preberania vizuálneho materiálu, ktorý sme za tie roky nazbierali,“ skonštatoval Smejkal.
Niektoré fotografie fungujú ako jasné symboly, napríklad výbuch atómovej bomby, iné vyzerajú ako niečo, ale sú vlastne o inom, napríklad madona nie je madona, ale Eva Braunová, dieťatko je malý Adolf a John Lennon sa usmieva do objektívu fotoaparátu, ktorý drží jeho budúci vrah. „Tieto detaily väčšina divákov nepozná, ale mne to nevadí, viem, že to v tých obrazoch je,“ prezradil Smejkal.
Pestrá zmes najrôznejších vizuálov je zjednotená grafickým riešením a farebným posunom do žltočervenej a doplnená textom, ktorý význam obrazu posúva, ironizuje ho, resp. pridáva ďalšie možné interpretácie. Väčšina obrazového materiálu sa týka závažných tém ako je smrť, vojna, násilie, fašizmus, strach, choroby, sex a telesnosť a podobne.
Jedným z priestorov, kde sa práca autora prezentuje, je aj internet. Jeho dielo nie je určené len pre výstavy, je skôr v duchu street artu. Preto je možné Smejkalovi tvorbu vidieť v uliciach miest - na letáčikoch, nálepkách, plagátoch aj billboardoch či na tričkách ľudí. Práca tak získava celkom špecifický charakter, jej vnímanie sa posúva až do roviny reklamného oznámenia a je tak celkom výnimočným príspevkom k súčasnému vizuálnemu diškurzu.