SME

Čierny Barry Manilow - Lionel Richie

BRATISLAVA 3. mája (SITA) - Americký spevák, textár, skladateľ a príležitostný herec Lionel Richie sa narodil 20. júna 1949 v Tuskegee v americkom štáte Alabama. Podľa rodného listu - Lionel Brockman ...

BRATISLAVA 3. mája (SITA) - Americký spevák, textár, skladateľ a príležitostný herec Lionel Richie sa narodil 20. júna 1949 v Tuskegee v americkom štáte Alabama. Podľa rodného listu - Lionel Brockman Richie, Jr. vyrastal v blízkosti kampusu Tuskegeeského inštitútu, kde sa neskôr vrátil študovať. Jeho rodina sa z Alabamy presťahovala do štátu Illinois, kde v mestečku Joliet zmaturoval. Lionel sa javil ako mimoriadne talentovaný tenista, hoci táto hra vždy skôr lákala belochov a dokonca získal športové štipendium. Vďaka nemu sa vrátil na Tuskegeeský inštitút, kde v polovici 60-tych rokov založil niekoľko r´n´b formácií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zlom v jeho živote nastal v roku 1968, kedy sa stal spevákom a saxofonistom skupiny Commodores. Skupina v tom istom roku podpísala kontrakt s vydavateľstvom Atlantic Records, no čoskoro už patrili pod značku Motown Records. V tom čase zväčša iba sprevádzali na pódiách slávnu päticu Jackson Five. Jednou z najuznávanejších soulových skupín sa Commodores stali v 70-tych rokoch. Ich prvé albumy boli tanečné, definoval ich funky sound. Z tohto obdobia sa do pamäte vryli skladby ako Machine Gun a Brick House. Najväčšie hity, ktoré skupina vytvorila pochádzali práve z pera Lionela Richieho. Podpísal sa napríklad pod Three Times A Lady ako aj Still.

Obľubu fanúšikov si získal vďaka istému pôvabu v hlase a od konca 70-tych rokov otextovával piesne aj svojich kolegov. Texty písal napríklad pre Kennyho Rogersa, ktorý mu vďačí za hit Lady z roku 1980. O rok neskôr už produkoval Rogersov nový album Share Your Love. V roku 1981 navyše naspieval s Dianou Ross duet Endless Love určený pre rovnomennú romantickú komédiu. Keď skladba vyšla ako singel, dostala sa do čela americkej aj britskej hitparády a stala sa vôbec jedným z najväčších hitov vydavateľstva Motown Records. Úspech bol pre Richieho natoľko povzbudivý, že sa rozhodol vydať sa na sólovú dráhu. Urobil tak v roku 1982. Z jeho debutového albumu nazvaného Lionel Richie (1982) pochádza napríklad hit Truly. Spolu sa z neho predali asi štyri milióny kusov. Hviezdou svetového formátu sa stal vďaka ďalšiemu albumu - Can't Slow Down (1983), z ktorého sa predalo dvakrát tak veľa kusov ako z jeho debutu. Richie zaň dokonca získal dve Grammy Awards vrátane tej za najlepší album roka.

SkryťVypnúť reklamu

Richie vytvoril niekoľko hitov, najväčšiu priazeň si spomedzi nich vyslúžila balada Hello (1984), ktorá jasne ukázala, ako sa Richie vzdialil od r´n´b. Lionel, prirovnávaný k "čiernemu Barrymu Manilowi" zožal úspech aj za skladbu Say You, Say Me do filmu Biele noci (1985). V roku 1986 získal práve tento film a sám Lionel Richie Oscara v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň. Okrem toho zložil s popovým kráľom Michaelom Jacksonom skladbu We Are the World (1985). Pieseň produkoval Quincy Jones a spolu ju nahrala skupina uznávaných amerických hudobníkov na pomoc Etiópii. Charitatívny projekt podporili okrem Richieho a Jacksona aj Stevie Wonder, Paul Simon, Kenny Rogers, James Ingram, Tina Turner, Billy Joel, Diana Ross, Dionne Warwick, Willie Nelson, Bruce Springsteen, Steve Perry, Bob Dylan a iní. V roku 1985 mu okrem toho vyšiel aj ďalší album - Composer Series.

SkryťVypnúť reklamu

Hit Say You, Say Me ponúkol Richie svojim fanúšikom na albume Dancing On The Ceiling (1986). Okrem neho obsahoval aj hit Se La, ale Lionel ním nevedomky oznámil aj koniec svojho komerčného úspechu.

Kritici sa vtedy zhodli, že album predstavoval najmä konsolidáciu jeho predošlej práce hoci je fakt, že Richieho spolupráca na ňom s provinčnou skupinou Deep River Woman z Alabamy vniesla do jeho hudby nové prvky. Odvtedy Lionel až donedávna skôr "relaxoval". Nahrávanie a všetko, čo súvisí s hudbou vyznievalo v jeho podaní skôr "minimalisticky" v tom zmysle, že nahrával málo a rovnako málo koncertoval. V roku 1992 mu vyšla kompilácia Back to Front. Značné ticho a mlčanie prelomil až v roku 1996 albumom Louder Than Words, no nijako na ňom neexperimentoval a radšej sa pridŕžal cesty relatívneho úspechu, po ktorej už dlhšiu dobu kráčal. O rok neskôr sa na trhu objavila ďalšia jeho kompilácia Truly: The Love Songs, no a ani ďalšie z jeho albumov - Time (1998), Renaissance (2000), Encore (2002, Live album) a Just for You (2004), nepriniesli žiadne hity v USA a pre vydavateľstvá boli sklamaním. Štúdiové Renaissance a Just For You našťastie bodovali v prvej desiatke hitparády aspoň na Britských ostrovoch. Práve tam, za Kanálom La Manche vyšlo spolu 40 singlov z týchto dvoch albumov. Jeho zatiaľ posledný štúdiový album Coming Home vyšiel v roku 2006. Prvý singel albumu - I Call It Love sa stal jeho najväčším hitom v USA za posledných desať rokov. Slovenskí fanúšikovia ho uvidia v rámci aktuálneho koncertného turné Coming Home po prvý raz 25. júla v bratislavskej Incheba Expo Aréne.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem hudby spolupracoval Lionel aj na niekoľkých filmových projektoch. Vo filme sa ale presadil iba minimálne, naposledy v snímke The Preacher's Wife z roku 1996. Úspešný bol však na poli dobročinnosti. Na boj proti rakovine prsníka pomohol pred časom vyzbierať viac ako 3,1 milióna dolárov. Počas slávnostného galavečera vtedy Richie povedal, že rakovinu prsníka zistili v 80-tich rokoch aj jeho babičke. Napokon sa dožila úctyhodného veku - 104 rokov. Stala sa vtedy pre neho symbolom nádeje a hlavným motívom prečo sa podujal na podporu boja proti tomuto ochoreniu. Okrem toho sa v roku 2002 zúčastnil aj večere s bývalým americkým prezidentom Billom Clintonom a generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, aby upozornil na potrebu riešenia otázky HIV/AIDS vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa zdá, že Lionel nabral druhý dych a posilnil si pozície v hudobnom priemysle, svoj súkromný život zatiaľ nevybalansoval. Niekedy v roku 1984 si Lionel a jeho manželka Brenda Richie neformálne adoptovali trojročné dievčatko menom Nicole. Jej krstným otcom je Michael Jackson. Začiatkom 90-tych rokov absolvovali všetky potrebné kroky k legalizovaniu adopcie. Dvojica sa rozviedla v roku 1991 po 16 rokoch manželstva. V roku 1996 sa Lionel ženil po druhý raz. Jeho druhou ženou sa stala Diane Alexander, s ktorou má syna Mylesa (nar. 1994) a dcéru Sophiu (nar. 1998). Vzťah Lionela a Diane sa začal ešte v roku 1986, keď bol Lionel stále ženatý. Lionel a Diane sa rozviedli v januári 2004 po siedmich rokoch manželstva.


SPRACOVANÉ PODĽA: www.wikipedia.org, www.imdb.com, www.csfd.cz.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 789
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 527
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 447
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 282
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 146
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 793
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 388
  8. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 368
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


7
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


10
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 8
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 19
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 921
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 551
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 265
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 970
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 517
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 023
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 534
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 361
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu