Ikona tejto scény, doteraz vždy s nadhľadom angažovaný Banksy, totiž minulú stredu predal v aukcii dielo Space Girl and Bird za 288 tisíc libier (14 210 784 Sk). Informovali o tom BBC a agentúra Reuters. Z londýnskeho aukčného domu Bonhams ho získal telefonický dražiteľ z USA.
Maľba, presnejšie sprejom nastriekaný obraz na oceli, pôvodne objednaný kapelou Blur ako obal albumu Think Tank, tak dvadsaťnásobne prekročil pôvodne očakávanú cenu. Až také veľké prekvapenie to však nie je. V ten istý deň predal Banksy svoj autoportrét za skoro 200 tisíc libier.
Byť iný, byť proti a tajomný sa dnes očividne oplatí. Street art už dávnejšie prekročil prah galérií. A nie vždy pirátskym spôsobom, pre Banksyho takým charakteristickým.
Výstavy tohto najsúčasnejšieho umenia koniec koncov nájdete sem–tam i na Slovensku. Či už v žilinskej Stanici Žilina-Záriečie alebo v bratislavskej Inspire Etage Gallery. Z radikálneho umenia ulice sa tak stáva rešpektovaný umelecký smer, akokoľvek niektorí jeho autori protestujú.
Možno street art čaká podobný osud ako jeho staršiu sestru graffiti. Očarenie písmom na stene vynieslo Keithovi Haringovi a Jeanovi-Michelovi Basquiatovi zásadné kapitoly v dejinách súčasného umenia. Podobná kapitola sa dnes píše aj o Banksym.
Dievčatko s bombou, potkany na stenách, balóny v rukách v pásme Gazy, ružový slon v galérii, guerilové dielka v múzeu. Trefné, vtipné a elegantné, ktoré sa navyše výborne predáva. Aj keby to bolo móda, je to móda s vkusom. Lenže tiež móda, ktorá istým spôsobom popiera samú seba.
Banksy, vlastným menom pravdepodobne Robert Banks, sa už počas života stáva kultom. Je otázne, nakoľko je to pre umelca užitočné.
Ale prirovnávať ho k Andy Warholovi pokojne môžeme. I keď s tým mnohí nebudú súhlasiť, street art je rovnako pop ako Campbellove polievky.