Fotografka, rozhlasová novinárka, módna návrhárka, cestovateľka a renomovaná prekladateľka z francúzskeho jazyka, pôvodným menom Erma Niemeyer sa za umelkyňu nikdy nepovažovala. Neretušovala, nepracovala v ateliéroch, neprikrášľovala. Dokumentovala.
„Dívaniu ma naučil najmä Johannes Itten,“ tvrdí Ré Soupault. Svoj pohľad preniesla aj do avantgardného filmového debutu Diagonálna symfónia. Spolupracovala na ňom so svojím prvým manželom - dadaistom Richterom. Ten v roku 1929 otvára v Paríži módny salón Ré Sport. Z tohto obdobia pochádzajú jej legendárne transformačné šaty pret-á-porter.
O päť rokov neskôr sa štúdia módy vzdáva, zoznamuje sa so svojím druhým manželom, iniciátorom surrealizmu Phillipom Soupaultom, a pre francúzske periodiká VU, L`Excelsior a L`Intransigeant prináša sociálne fotoreportáže z USA, Francúzska, Škandinávie, Španielska či Československa.
Ré Soupault sa vo svojich prácach pohráva s formami (kruh, štvorec, trojuholník), experimentuje s rytmom a kompozíciou. Všetkým, čo ju naučili Kandinský, Klee či Itten v škole Bauhaus. Princípom novej vecnosti a klasickej moderny ostáva verná aj vo svojich neskorších fotografiách.
Je prvou Európankou, ktorá navštívila zakázanú štvrť Tuniska Quartier réservé a zachytila portréty tamojších prostitútok. Obľúbeným fotoaparátom Rolleiflex si všíma architektúru arabskej a andalúzskej časti Tuniska, odchod pútnikov do Mekky, život ulice.
Keď sa v novembri 1942 ocitla na čiernej listine nacistických vojsk, zo dňa na deň opúšťa aj s manželom krajinu, tmavú komoru, fotoaparáty, negatívy, kompletný fotomateriál.
Útek z Tuniska vedie cez Alžírsko do USA. Ré Soupault cestuje po Amerike, navštevuje Mexiko, Bolíviu, Kolumbiu, Guatemalu, Kubu a Haiti. Usádza sa v New Yorku a navždy sa lúči so stratenými dielami.
V roku 1946 však dostáva od priateľky Simone Bessis škatuľu s fotonegatívmi. Simone ju objavila v Tunisku na trhu a identifikovala.
Ré Soupault pred smrťou v roku 1996 ukazuje negatívy zo stratenej škatule vydavateľstvu Wunderhorn. Jeho majiteľ a dnešný kurátor výstavy Manfred Metzner je presvedčený, že dielo skromnej a pracovitej Ré Soupault určite patrí do galérií špičkovej svetovej fotodokumentaristiky.
Autor: Alexandra Pribišová (Autorka je publicistka)