Banská Bystrica 18. mája (TASR) - O filmy tohtoročného XIII. medzinárodného festivalu Enviforilm, ktorý ukončí sobotňajšia prehliadka ocenených snímok v banskobystrickom Múzeu SNP, bol mimoriadny divácky záujem. Vo všetkých štyroch festivalových mestách Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici a Kremnici ich videlo počas štyroch dní takmer 15-tisíc návštevníkov.
Tohtoročná prehliadka filmov o životnom prostredí bola rekordná v počte prihlásených 157 snímok, ako aj v počte slovenských filmov v súťaži. Premiérovo sa na ňom predstavili filmári z Čile a Sýrie. Slovenskí autori prihlásili najviac filmov - až 40.
"Zahraniční účastníci považujú Envirofilm za jeden z najlepších festivalov filmov s environmentálnou tematikou. Pokúšame sa vytvoriť priestor na prezentovanie pôvodnej domácej tvorby, ale aj dominantných zahraničných snímok z festivalu v Slovenskej televízii," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš.
Vyzdvihol aj fantáziu detí a kvalitu ich prác v medzinárodnej výtvarnej súťaži Zelený svet, sprevádzajúcej Enviforilm od roku 1996, od ktorých by sme sa podľa Jaduša mali učiť, ako žiť. Do 12. ročníka v znamení motta Príroda v motívoch ľudových rozprávok dostali v histórii súťaže rekordný počet 6109 prác od 5611 mladých autorov. Hlavnú cenu si odniesla 4-ročná Yvonna Žuffová z Materskej školy na Triede SNP v Banskej Bystrici za kresbu Sedím na konári a je mi dobre.
Envirofilm bol aj tento rok bohatý na sprievodné podujatia, ktoré navštívilo asi 7500 záujemcov. Najviac ich prilákal večer s filmármi Pavlom Barabášom a Steve Lichtagom a ich filmami či prehliadka archívnych snímok pri príležitosti 110. výročia filmového podnikania na Slovensku. Všetky štyri mestá uviedli Oscarom ocenený film amerického režiséra Davisa Guggenheima Nepríjemná pravda. Člen medzinárodnej poroty Daniel Coche z Francúzska predstavil filmový dokument Solange Fernexová - život pre život o francúzskej aktivistke za ochranu životného prostredia. Organizátori festivalu pripravili aj workshop pre amatérskych filmových tvorcov. Hosťom bol slovenský spisovateľ Anton Hykisch.
dc bš