V kine sa premietal smutný, pesimistický príbeh o krutom a násilnom svete. Niekto by si však najradšej schoval hlavu do dlaní - od hanby, že sa na ňom toľko smeje.
Nič sa nedá robiť, film nakrútili bratia Coenovci a ich čierny humor funguje bezchybne. Film No Country for Old men (Niet krajiny pre starých) je z vyprahnutého Texasu, z mexicko-amerických hraníc. Je tam vysoký výskyt zbraní, drog, špinavých peňazí a už len občasný výskyt čestných ľudí.
Llewelyn Moss je inak celkom slušný chlap, ale keď treba, vystrelí. Náhodne sa dostane ku kufru peňazí, povie si, že si ho ponechá. Žiaľ, čoskoro pochopí, že tie peniaze „patria“ Chigurhovi, drsniakovi s nevšedne limitovaným slovným prejavom a intelektom. Po stopách oboch mužov ide šerif Bell, hádam posledný miestny gentleman. Cíti, že patrí do dôchodku, lebo všetko jeho princípy už boli zničené.
Čierny humor
Joel a Ethan Coenovci nakrútili tento príbeh podľa knihy Cormaca McCarthyho. Humor si neprimysleli, bol v románe: „Ten humor je veľmi čierny - presne to nás vystihuje. V knihe je však aj veľa násilia a toto je preto najkrvavejší film, aký sme kedy nakrútili,“ vraví Joel.
Do postavy šerifa obsadili Tommyho Lee Jonesa. Teda herca, ktorý bol už policajtom neraz. „Chýba nám predstavivosť,“ vysvetľoval voľbu Joel. Chorého Chigurha dostal španielsky herec Javier Bardem. Perfektne sa na ňu hodil, pretože vraj „neznáša zbrane, nečíta po anglicky a nešoféruje“.
Bardem musel film odohrať s hrozným účesom a prihlúplym výrazom v tvári. Vraví, že to nebolo umenie: „Nerozumel som, čo hovorím, preto tak vyzerám.“
Komplimenty od novinárov
Najkrajšia je však postava Josha Brolina. Llewelyn sa hýbe medzi dobrom a zlom, má v sebe rovnaké napätie a rozporuplnosť ako dvojica Ethan - Joel. „Nechápavo som ich sledoval pri práci. Akoby som mal pred sebou muža s dvoma hlavami,“ vraví Brolin o svojej skúsenosti.
Naozaj je zvláštne, že tak jednozančne premyslený a precítený film nakrútili dve rôzne osoby. Síce bratia, ale už na pohľad iní.
Ich špeciálny mix emócií, nadhľadu a hĺbky je veľmi príťažlivý. Oni však len decentne, takmer placho, prijímali na tlačovej konferencii komplimenty, že No Country for Old Men je ešte lepší film ako ich slávny Big Lebowski.
Moore je späť
Svoju vládu režisér Michael Moore opäť nepotešil. Nakrútil bojovný film o americkom zdravotníctve - Sicko.
Aká škoda, že Československá socialistická republika už neexistuje. Keby ešte bola, Michael Moore by k nám možno prišiel nakrúcať. Na nakrútenie jeho posledného filmu ho totiž vyprovokovala zdravotná starostlivosť - v Spojených štátoch je vraj zúfalá. Zato v Kanade ľudí ošetria takmer zadarmo a za štyridsať minút, v Británii vám preplatia taxík do nemocnice, vo Francúzsku vám sociálna pracovníčka operie bielizeň, ak po pôrode nestíhate alebo nevládzete. A to všetko je nič, oproti Kube. Tam za päť pencí kúpite liek, za ktorý v štátoch zaplatíte stodvadsať dolárov.
Hrozia mu väzením
Film Sicko je na zamyslenie, drsný a vtipný zároveň, ale bez kontextu. Moore pozbieral desivé zážitky Američanov ktorým zdravotná poisťovňa odmietla preplatiť liečbu. Našiel ľudí, čo v takých poisťovniach pracovali a dosvedčili, že firemnou politikou je maximalizovať zisk, a teda za každú cenu nájsť dôvod, prečo preplatenie zamietnuť.
Nepýtal sa však nikoho z druhej strany a v cudzích krajinách si všímal len to, čo funguje.
Na tlačovej konferencii boli aj kanadskí novinári, proti jeho optimistickému pohľadu na kanadské zdravotníctvo dosť protestovali. „Verím, že diváci pochopia, že som nechcel robiť nikomu propagandu, ani Kube,“ povedal Moore. „Celý západný svet má lepšiu zdravotnú starostlivosť ako my. Preto som chcel vyzvať na čin a dúfam, že sa po mojom filme niečo zmení.“
Zatiaľ nemá isté, či sa koncom júna začne Sicko v USA premietať. Z vlády dostal list - za nakrúcanie na Kube mu hrozí väzením. Pozitívnejšou stránkou je, že Moore pri filme schudol.
„Viem, že najlepšou zdravotnou pomocou je behať okolo sídliska. To som teda začal robiť, a popritom jem, čo rastie zo zeme, teda ovocie, zeleninu.“