Múzejníci aj väčšina návštevníkov bola s víkendom netradičných podujatí spokojná. Ľudia sa nenudili.
BRATISLAVA. Nárek týraných väzňov ozývajúci sa z tmavých ciel. Sviečky a fakle, historické kostýmy i hudba. Na inom mieste efektné elektrické výboje prvých elektromagnetických prístrojov.
Nočná prechádzka banskými štôlňami, otvorené depozity prírodovedeckého múzea, divadelné predstavenia na nádvorí historických budov. Taká bola Noc múzeí - podľa ohlasov z celého Slovenska veľmi úspešná.
„Múzem musí vyvolávať emócie,“ hovorí šéf sekcie kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry Jozef Lenhart. „Ide o zatraktívnenie múzea ako akademickej inštitúcie, prilákanie návštevníkov aj na ďalšie aktivity múzea.“ Väčšina slovenských múzeí sa v sobotu pridala už po tretí raz k celoeurópskej akcii Noc múzeí. Sprístupnili aj bežne nevystavované exponáty či miestnosti. Predviedli, ako sa postupuje pri reštaurovaní, zázemie múzeálnej práce, tvorivé dielne či ukážky remeselných prác.
Múzeá samotné pripúšťajú, že emotívnejšie by mali byť počas celého roku. Nielen angažovaním skupín historického šermu či kostýmami pre lektorov.
„Naše stále expozície nevyužívajú dostatočne možnosti, ktoré dávajú moderné technológie. Zbierky samy osebe sú zaujímavé, ale až na niektoré výnimky je spôsob ich vystavovania zastaraný,“ tvrdí Lenhart.
Múzeá, napríklad, zväčša nie sú ozvučené. Ani v hudobnom múzeu nepočuť ukážky zvukov historických hudobných nástrojov.
Nedostatočné sú aj preklady popisiek exponátov do cudzích jazykov či vnútorné informačné systémy múzeí.
Príkladom modernej prezentácie je Múzeum SNP v Banskej Bystrici, kde prejde návštevník pod vplyvm premietaných ideologických filmov na vlastnej koži etapami manipulácie človeka či procesom zrodu diktátora. Atraktívna bola aj vlaňajšia výstavy mamutov v Slovenskom národnom múzeu.
V Kremnici mala asi najväčší úspech nočná prechádzka v priestoroch bane. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK |