Predstaví sa v Košiciach a Bratislave, pričom bratislavské vystúpenie bude súčasťou Ruskej medzinárodnej výstavy, ktorá sa bude konať 21. až 24. júna v bratislavskom Výstavno-kongresovom centre Incheba.
Unikátnosť súboru spočíva v tom, že nemá rozdelenie na sólistov a baletný zbor, ale tanečníci sa pri vystúpení prirodzene striedajú. V repertoári má až 300 originálnych choreografických kompozícií a za veľké množstvo hosťovských vystúpení bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov.
Súbor tvorí 85 členov a na vystúpeniach ho sprevádza 30-členný symfonický orchester.
"Toto umenie je prístupné pre všetkých," zhodnotila Jelena Ščerbakovová, riaditeľka tanečného súboru.
Vo februári tohto roka uplynulo 70 rokov odvtedy, čo Igor Alexandrovič Mojsejev založil Štátny akademický súbor ľudového tanca, ktorý ako prvý na svete začal šíriť ruský tanečný folklór a tanečný folklór národov celého sveta.
Mojsejev je národný umelec, ktorý oslávil už 101 rokov a stále sa podieľa na aktivitách súboru. Za svoje celoživotné umenie získal ocenenia ako Hrdina socialistickej práce, viacnásobný nositeľ Leninovej a Štátnych cien ZSSR či prvý laureát ceny moskovskej vlády Legenda storočia.
Vystúpenie baletného súboru je súčasťou kultúrnej časti Ruskej národnej výstavy. Na nej sa bude prezentovať vyše 100 popredných ruských podnikov, vedeckých a výskumných ústavov či vysokých škôl.
Cieľom výstavy je pritiahnuť pozornosť slovenských podnikateľov a rozvoj dlhoročných obchodno-ekonomických vzťahov.
"Naše vzťahy so Slovenskom sa zlepšujú a ja si myslím, že tento trend zodpovedá záujmom Ruska i Slovenskej republiky," povedal veľvyslanec Ruskej federácie Alexander Udaľcov.
Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 20. júna za účasti predstaviteľov vysokých štátnych činiteľov Ruskej federácie a Slovenskej republiky.