Mr. Hudson & The Library A Tale Of Two Cities
Mercury Records / Universal
Čo sa asi stane, keď Ben Hudson vyrastajúci v Birminghame a žijúci v Londýne, ktorý obdivuje Swaya, Cole Portera a produkuje pre britskú hip–hopovú a grime scénu, dá dokopy kapelu a začne nahrávať pesničky? Dopadne to dobre.
Prirovnanie k Plan B, G Love či The Streets trochu kríva, všetkých však spája potreba vyjadriť sa k svetu, ktorým denne kráčajú. Lebo Londýn nie je len Soho a Tower Bridge. Na tomto debute nájdete trochu elektroniky z osemdesiatych, piano, gitaru, občas vplyv reggae a sentimentálnu náladu naservírovanú od chlapca, ktorý študoval anglickú literatúru na Oxforde.
„Máte dve možnosti, rozpustiť sa v pozadí a stať sa ďalším členom masy alebo ukázať, že vo vás čosi predsa len je.“ A v Benovi čosi je. Čosi, čo znie ako chutný Maroon 5 kombinovaný s The Roots.
Strapo: Mc, ktorý vedel priveľa
JK Records / Artattack
Jedna vec je byť považovaný za najtalentovanejšieho mladého slovenského hip–hopového freestylera, teda improvizujúcu pódiovú šelmu a druhá vedieť nahrať album.
Mc, ktorý vedel priveľa je napokon iba EP s ôsmimi klasickými a jednou bonusovou skladbou, čo zasa nie je až tak málo. K tomu produkcia Karaokeho Tundru alias Viktora Tverdochlibova, ktorá nie je iba ďalším pritakaním slovenskému rapovému klišé.
Nesie v sebe trochu z grime, trochu z crate diggin’ a trochu z experimentovania pre tohto mladého producenta takého typického.
Možno to nebude prelomový nosič, vnáša však aspoň kúsok sviežeho vzduchu do momentálne do seba zacyklenej slovenskej hip–hopovej scény. A niektorým domácim rapperom ukazuje celkom zaujímavý pohľad do zrkadla.
Dj Kentaro: Enter
Ninja Tune / Wegart
Japonský turntablový zázrak sa verejnosti v minulosti predstavil mixovaným setom na prestížnom nindžáckom rade Solid Steel. Problémom gramofónového majstrovstva však je, že to, čím je také uchvacujúce naživo, len ťažko prenesiete na nejaký album.
Našťastie však jestvuje internetový server youtube. Možno preto sa Kentaro Okamoto rozhodol nahrať skôr klasický štúdiový debut, ktorý je vystavaný ako tanečný komplex plný hip-hopu, breakbeatov, bigbeatov a až drum’n’bassovej rozšantenosti.
Tento prvý ázijský DMC šampión sa na ňom drží svojho hesla „No Walls Between the Music“ a ukazuje, že hranie na gramofón je síce pokojne porovnateľné s hraním na gitare, no stále to je iba prostriedok a nie cieľ. Cieľom je až zaujímavá skladba a takú Kentaro urobiť vie.
Naturally 7: Ready II Fly
Virgin Music / EMI
Naturally 7 je ďalšia a cappella formácia. Ak ste náhodou videli jej improvizované „vystúpenie“ v parížskom metre, pravdepodobne budete očakávať čosi podobné, ako rakúsky Bauchklang. Ale album Reday II Fly vás v takom prípade veľmi pravdepodobne sklame.
Nájdete na ňom síce trochu R&B, nu soulu a hip-hopu, Naturally7 však bližšie majú k vyumelkovanosti boybandu Backstreet Boys ako k Johnovi Legendovi.
Práve príklon k popu môže byť trochu problémom. Na rozdiel od obyčajných popových kapiel sa však títo títo siedmi Newyorčania dušujú, že nepoužívajú nijaké hudobné nástroje s výnimkou svojich vlastných úst a tiel.
Volajú to „vocal play“ a niekedy sa tomu naozaj ťažko verí. No ono to tak naozaj je. Vrátane až neuveriteľne presvedčivých syntetizátorových efektov.
Autor: tp