Rím 28. mája (TASR) - Kresby jedného z najväčších filmových režisérov XX. storočia Federica Felliniho a diela umelcov, ktorých si mimoriadne vážil, vrátane Picassa, De Chirica, Balthusa, či Guttusa, tvoria expozíciu rímskej galérie Tondinelli pod názvom Fellini, maliarstvo a herci, ktorých mal rád.
Špičkový predstaviteľ talianskeho neorealizmu, ktorého snímky ako Darmošľapi, Cesta, Cabiriine noci, Sladký život, 8 a pol, či Rím patria medzičasom do Zlatého fondu svetovej kinematografie, sa kresleniu venoval od 15 rokov. Dlho túžil stať sa raz maliarom. V množstve jeho skíc nechýba snaha zaskočiť hercov, ale ani erotika, spomienky na detstvo, či tematika zázrakov. Práve o tieto prvky sa opieral aj vo svojej filmárskej tvorbe.
Už ako slávny režisér považoval rodák z Rimini za maximálny prejav uznania, ak ho kritici označili za režiséra-maliara. Nevedno, či tušil, že slávny americký literát a publicista Gore Vidal, ktorý vedel čo-to aj o kinematografii, charakterizoval jeho filmy ako "osobitú galériu".
6 le žab