Cannes 28. mája (TASR) - Rumunský režisér Cristian Mungiu si v nedeľu večer v juhofrancúzskom Cannes prevzal najvyššie ocenenie festivalu Zlatú palmu určenú pre najlepší film. V 60. ročníku významnej prehliadky svetovej kinematografie sa tejto pocty dostalo vďaka filmu 4 mesiace, 3 týždne a 2 noci vôbec po prvý raz Rumunsku.
Pri tejto príležitosti prinášame profil tvorcu.
Cristian Mungiu sa narodil 27. apríla v Iasi na severovýchode Rumunska, kde najskôr študoval anglickú literatúru, aby neskôr zamieril na Vysokú divadelnú a filmovú školu v Bukurešti, kde absolvoval v roku 1998 štúdium filmovej vedy. Ešte predtým, až do roku 1994 pôsobil ako pedagóg a novinár, neskôr zbieral filmové skúsenosti ako asistent réžie pri medzinárodných projektoch nakrúcaných v jeho vlasti, vrátane viacnásobne ocenenej snímky Vlak života režiséra Radu Mihaileana.
Od roku 1998 nakrútil viacero krátkometrážnych filmov, aby svojím celovečerným debutom Okzident (2002), akousi sociálnou štúdiou o nádejách mladých Rumunov v postkomunistickej krajine, zaujal okrem iného aj organizátorov MFF v Cannes a dostal sa tam aspoň do jednej z rámcových sekcií.
Film porovnávaný s Tykwerovou snímkou Lola beží o život získal navyše ocenenia na festivaloch v gréckej Solúni a belgickom Monse.
V roku 2005 sa tvorca podieľal epizódou Turkey Girl na medzinárodnom projekte Lost and Found mladých filmárov z krajín východnej Európy.
Režisér, ktorý je súčasne scenáristom i producentom vlastných snímok, je spolumajiteľom produkčnej firmy, ktorú založil vedno s priateľmi.
Aj keď podľa režisérových slov pre Le film francais nemožno hovoriť o rumunskej novej vlne, s určitosťou možno hovoriť o rozchode s minulosťou. Donedávna pochádzali všetci filmári krajiny z rovnakej školy a väčšina z nich narážala u krajanov na predsudky, pretože rumunský divák bol po spoločenských zmenách v krajine hlavne na hollywoodske veľkofilmy.
Cristian Mungiu pri slávnostnom ceremoniále netajil prekvapenie, avšak nezabudol zdôrazniť, že rozhodnutie medzinárodnej poroty by mohlo byť povzbudením pre malé kinematografie a nízkorozpočtové produkcie. Jeho dráma patrila od štvrtkovej projekcie v Cannes do úzkeho okruhu diel favorizovaných na Zlatú palmu.
Tvorca na pódiu so Zlatou palmou v rukách priznal, že je to pre neho ako rozprávka. Ako zdôraznil, pred šiestimi mesiacmi ešte netušil, ako získa finančné prostriedky na realizáciu tohto projektu nehovoriac o jeho dokončení.
Príbeh študentky, ktorá na sklonku komunistickej éry Rumunska nechtiac otehotnie a hľadá spoločne s priateľkou pomoc u istého "odborníka", keďže je umelé prerušenie tehotenstva oficiálne zakázané, nakrútil tvorca extrémne realisticky. Jeho jednotlivé zábery doznievajú v divákovi ešte hodný čas.
12 le žab