SME

Mango Molas - veľvyslanci salsy

Ak sa vám Mango Molas spája s vtipmi typu, ako trafiť mravca do bedrového stavca alebo veršovaním o Che Guevarovi, Elvisovi a Gagarinovi, zabudnite. Spolupráca na multiaurelovom albume Petra Lipu – Lipa spieva Lasicu – akoby skupinu katapultovala do iného

(Zdroj: MARTINA ŠIMKOVIČOVÁ)

levelu, akceptovateľného aj pre, prepytujem, náročného poslucháča. To, čo nahrali na čerstvý album Ultima Rumba, by mohlo pokojne odznieť aj na Bratislavských jazzových dňoch, čím vôbec nechcem povedať, že to nie je hudba na tancovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Mango Molas hrá karibskú a brazílsku hudbu mimoriadne štýlovo a prerod v ich orientácii prišiel príchodom klávesistu, skladateľa, producenta a aranžéra Rolanda Kánika. „Vnímal som to predovšetkým ako záchranu kapely,“ hovorí Martin Lopez Vlašič, skladateľ, textár, spevák, gitarista a kapelník Mango Molas. „Niežeby sa kapela rúcala, ale nezdalo sa mi, že sa vyvíja tak, ako by mala. Stretnutie s Rolandom bolo osviežením, výborne sa nám takto v dvojzáprahu spolupracuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Treba ísť ďalej

Mango Molas sa novým albumom priklonili k typu poslucháča, ktorý ocení muzikantské „vychytávky“, bohatý hudobný jazyk, vklad tuzemských aj exotických hostí vrátane speváčky Yvonne Sanchez, či našej soulovej divy Tiny. Teda človeka, ktorý počúva pozornejšie. „Vôbec sa nebojím, že stratíme starších poslucháčov,“ hovorí Martin Vlašič. „Ani skladby na prvom albume sme nerobili s nejakým zištným úmyslom zapáčiť sa. A keď sa nám s novým repertoárom podarí vystúpiť aj na nejakom džezovom festivale, budeme len radi. Nový album sme vydali tri roky po debute a dospeli sme názorovo aj muzikantsky. Obdobie, keď mladí ľudia pod pódiom poskakovali na naše afrorytmy, bolo jedným úsekom života. Pekné, ale musíme ísť ďalej.“

Bye, Afrika

SkryťVypnúť reklamu

Už v období, keď prišiel do kapely Roland Kánik, sa Mango Molas lúčili s africkými vplyvmi a smerovali k stredo- a juhoamerickej hudbe. Samého ho to ovplyvnilo natoľko, že sa stal veľkým a vzdelaným fanúšikom latinohudby ( aj iných vecí z tohto teritória, napríklad rumu Havana Club). Jeho salsový klavír je, podobne ako výkony celej skupiny, úplne štýlový. „Mne to takto vyhovuje,“ hovorí. „Pochopil som, že džez nikdy nebudem vedieť tak ako Lubo Šrámek, tak som si našiel svoje teritórium.“

Aj punk vznikol v Británii

Členovia Mango Molas sa síce narodili u nás (s výnimkou perkusionistu Eddyho Portellu, ktorý je Peruánec), ale latino je ich druhým jazykom. Publicista Martin Chrobák to v recenzii prirovnal k lingvistovi, ktorému sa v cudzej reči aj sníva. Existujú názory (a naozaj nepochádzajú len od SNS), že by každý mal hrať v duchu vlastnej tradície. „Hudba nemá hranice ani zákony, prečo by som nemohol hrať latinskoamerickú hudbu, keď sa mi páči,“ hovorí Martin Vlašič. „Podľa mňa sú to pesničky, ktoré by sa dali hrať aj pri ohni po trampsky s jednou gitarou. My sme si zvolili kubánsky a brazílsky aranžmán. Táto hudba je medzinárodná ako blues, po celom svete sú kapely, ktoré hrajú salsu a brazílsku hudbu. Veď koľko je tu punkových kapiel a punk tiež pochádza z Británie. Inak, ani salsa nie je pôvodný kubánsky žáner, vznikla v New Yorku a na Floride, keď sa hudba kubánskych emigrantov zmiešala s džezom a bielou hudbou a potom si ju obľúbili aj na Kube. Takže, čo je vlastne pôvodné?

SkryťVypnúť reklamu

Album Mango Molas skupina pokrstí dnes o 21.00 v bratislavskom klube Charlie, pri tejto príležitosti zahrá kompletný koncert, na ktorý pozýva svo­jich fanúšikov. Krstným otcom bude prominentný džezový klavirista a ctiteľ latinskoamerickej hudby Pavol Bodnár.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 441
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 622
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 405
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 449
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 044
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 636
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu