Pre mnohých je to stále výlučne festival elektronickej hudby, no Wilsonic už od prvého ročníka v roku 2000 predstavuje súčasnú elektroniku premiešanú so všetkými možnými žánrami a štýlmi.
„Nechceme sa stavať do pozície, že budúcnosť sú iba technológie. Už sú dávno akceptované, nikoho neohurujú, no my sme nikdy nimi ani ohurovať nechceli,“ vysvetľuje pre SME šéf akcie Tibor Holoda. „V tomto sme vnímaní trošku pozadu na Slovensku, nie sú tu hudobné médiá a časopisy. A kým ešte pred pár rokmi ľudia ako Iva Bittová chceli vyhodiť synťák z okna, dnes hrávajú s dídžejmi a na laptopoch. To už nie je tak, že pozeráme verneovky.“
Netypický orchester
V plnom slova zmysle je najväčšou novinkou tohtoročného Wilsonicu, ktorý bude 8. a 9. júna, účasť The Heritage Orchestra. Štyridsaťčlenná zostava hrá tanečnú hudbu na klasických nástrojoch, sláčikoch, vibrafóne či marimbe. Základ tvoria Angličania, zvyšok je doplnený hráčmi zo Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Unikátny projekt sa zrodil šťastnou zhodou okolností.
„Nehnali sme sa však za veľkým orchestrom. Na tento som narazil a zaujal ma,“ hovorí Tibor Holoda. „Keď som sa dostal s nimi do kontaktu, môj kamarát Matej Drlička začal pracovať v rozhlasovom orchestri. Hovoril mi, že ho chce zmodernizovať, že musíme vymyslieť projekty, kde zapojíme elektroniku. Všetko do seba skrátka zapadlo.“
Wilsonic sa snaží prepájať atmosféru koncertov, tanečných párty a klubov. Tohtoroční headlineri sú štyria – okrem spomínaného The Heritage Orchestra ešte švédski Koop, Francúzi Birdy Nam Nam a nemecká Jazzanova. Wilsonic sa hrdí heslom „reflecting future“, no niektorí mu práve preto vyčítajú absenciu veľkých hviezd.
Trochu iné hviezdy
Holoda to vidí inak: „Ľudia našich headlinerov nepoznajú, čo si budeme nahovárať. No tieto kapely v zahraničí hrajú na veľkých scénach, Koop idú do Glastonbury, The Heritage Orchestra vlani koncertovali na festivale v Montreaux. A Birdy Nam Nam sú majstri sveta v mixovaní na gramofónoch.“
Už po niekoľkýkrát sa na Wilsonic chystá uletené francúzske duo Nôze, miláčikovia publika a neoficiálni maskoti festivalu. Okrem nich festival tento rok hostí niekoľko desiatok ďalších hudobníkov a dídžejov.
Sympatické je, že medzi nimi je tradične silne zastúpená aj domáca scéna: „Zatiaľ tu nemáme veľa výrazných domácich producentov, no snažíme sa im pomôcť, aby sa mohli konfrontovať so zahraničnou scénou. A to nie sú žvásty do grantových žiadostí. O tom sme sa bavili s ľuďmi z kanadského festivalu Mutek. Keď začínali, scéna neexistovala, vznikla práve vďaka nim. Aj my chceme byť scénotvorní.“
Podobne zameraný hudobný festival v tomto regióne nie je. Wilsonic je unikátny aj geografickou polohou, ktorá sa nachádza na rozhraní bývalého Západu a Východu.
S čím má však Wilsonic problém, sú peniaze: „Dokázali by sme spraviť oveľa viac, keby sme vedeli zohnať viac peňazí. Roky sme zháňali peniaze len z komerčnej sféry, no dnes už existuje množstvo iných hudobných akcií. My sme nákladovo niekde úplne inde, nevieme dať konkurenčnú ponuku voči Julovi Viršíkovi, ktorý príde s festivalom Domaša,“ tvrdí Holoda.
Bez grantu?
Wilsonic preto začal hľadať podporu aj v grantovom systéme ministerstva kultúry. To každoročne podporuje niektoré kultúrne projekty, mnohí organizátori mu však vyčítajú netransparentnosť a pomalosť v rozhodovaní. Holoda: „Príde mi úplne absurdné, že je začiatok júna a o grantoch sa ešte nerozhodlo. Týždeň pred festivalom netuším, či vôbec niečo dostaneme. Bavíme sa o grantoch na ktorý rok? 2007? Navyše, prečo nezdôvodňujú komisie, z akých dôvodov niekomu dali alebo nedali peniaze? Malo by to byť aspoň na webstránke, v niekoľkých vetách.“
S čím však Wilsonic môže rátať, je dosť početná skupina ľudí zaujímajúca sa o inú hudbu, než akú hrajú komerčné rádiá, alebo akú sem vozia iní promotéri, ktorí stavili na rockových dinosaurov.
„Je hrozné, že tieto veci sa tlačia ako hudobné udalosti. Marillion, Scorpions? Preboha, toto kto vytiahol? Na druhej strane, vlani sme mali smolu. Hneď po Wilsonicu boli v Bratislave Depeche Mode a Massive Attack. Ľudia majú len jednu peňaženku. Teraz nie je okolo nás nič, samozrejme boli by sme veľmi radi, keby to pomohlo zvýšiť návštevnosť.“