BRATISLAVA. Národné osvetové centrum, ktoré spravuje Dom umenia, dostane do zriaďovacej listiny aj organizovanie výstav. Pripravovať ich bude aj v Dvorane neďalekej budovy ministerstva kultúry. Ministerstvo hovorí, že tak vznikne provizórna výstavná sieň na spôsob rakúskej kunsthalle.
Projekt samostatnej slovenskej „kunsthalle“ chcel presadiť bývalý minister Rudolf Chmel. Na sieň pre súčasné umenie však nenašiel peniaze ani vhodnú formu. Do zabudnutia upadla aj idea spoločného Centra pre vizuálne umenie z roku 2006.
„Ak chápeme kunsthalle ako priestor pre ambicióznejšie projekty na väčšej ploche, tak sa táto idea začala po rokoch napĺňať,“ tvrdí hovorca ministerstva Jozef Bednár. Peniaze na výstavy idú prioritne z grantového systému.
Nie všetci výtvarníci sú nadšení. „Z môjho pohľadu je to zatiaľ neprofesionálny, podpriemerný program bez vízie a znalosti zahraničného kontextu,“ hovorí Vladimír Beskid, riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave.
Doterajšie výstavy podľa neho silne pripomínajú zväzové kolektívne výstavy zo sedemdesiatych rokov. Za chybný považuje už základný systém: „Prečo má robiť dramaturgiu výstav ministerstvo kultúry a prečo ich organizuje NOC?“ pýta sa.
Centrum je zamerané na osvetovú a neprofesionálnu činnosť, čaká ho však audit, a zatiaľ sa nevie, čo preň vyplynie z koncepcií regionálnej a ľudovej kultúry, čo chystá ministerstvo.
Bývalý V-klub na prízemí sa využíva na základe zmluvy medzi NOC, firmou W Press a Asociáciou združení A 4. Okrem diskusie Pod lampou program nateraz financuje A 4. W Press nevyužíva ani len reštauráciu, ktorú si prenajal v auguste. Podpredseda predstavenstva W Press Štefan Hríb pripustil aj väčšie zámery s prízemím budovy.
„Podnikateľské aktivity spoločnosti W Press nás zatiaľ nepresvedčili o schopnosti plniť uvedený predmet podnikania,“ reagovalo ministerstvo.