Prečo ste sa dali zasa dohromady?
TONY BANKS: „Posledné vystúpenie sme my traja – ja, Mike Rutherford a Phil Collins – mali v roku 1997, odvtedy sme sa s Philom niekoľkokrát stretli a vždy sme sa bavili, či do toho máme zasa ísť. Väčšinou sme dospeli k tomu, že ešte nie, ale tentoraz sme sa rozhodli inak, pretože sa črtá možnosť, že sa dá dohromady pôvodná pätica kapely, ešte s Petrom Gabrielom a Stevom Hackettom. Ešte to nie je rozhodnuté, a my traja sme si povedali, že medzitým pôjdeme do tohto projektu.“
The Police sa dali dokopy, The Who tiež. Je to náhoda alebo nastal čas návratu legiend?
MIKE RUTHERFORD: „The Who predsa len nejaký čas hrali, my sme spoločne nestáli na pódiu desať rokov. V tomto sú na tom The Police podobne ako my. Neviem, ťažko povedať, ale možno sme začali pociťovať nejakú zbesilosť, nutkanie zasa to skúsiť, kým sme ešte zdraví.“
Aké to bolo zasa po toľkých rokoch spoločne hrať? Zmenila sa medzi vami vzájomná chémia, museli ste riešiť nejaké resty z minulosti?
MIKE RUTHERFORD: „Ľudia sa pýtajú, kto komu zavolal prvý, ako keby medzi nami nebol od polovice 90. rokov kontakt. Tak to nie je. Nebola tu žiadna animozita, že Phil pokračoval sám. Udržiavali sme medzi sebou kontakt, boli sme priateľmi, takže keď sme zasa stáli na pódiu, chémia medzi nami bola rovnaká ako vždy. Príjemný pocit.“
A kto komu teda zavolal? Čo nakoniec rozhodlo?
TONY BANKS: „Phil mal nabitejší program než my, takže sme museli čakať na neho, až sa uvoľní. Hovorili sme o tom však všetci a ja i Mike sme do toho išli s veľkou chuťou. Bolo len otázkou nájsť správny čas, ktorý by vyhovoval všetkým.“
Pracujete na novom albume alebo budete hrať len staré veci?
MIKE RUTHERFORD: „Nič nové nemáme a nič neplánujeme. Budeme hrať veci zo starých albumov. Je fajn ísť na turné bez toho, aby človek musel propagovať novú platňu. Je to iné a vlastne príjemnejšie, pretože to uvoľňuje ruky. V minulosti sme väčšinou museli hrať aspoň šesť pesničiek z novej platne a tých šesť okien máme teraz voľných, takže sa môžeme viac vyhrať s úpravou koncertu.“
Máte nejaký koncept, aké pesničky budete hrať?
TONY BANKS: „Urobili sme výber, ktorý je podľa nás vyvážený k našej histórii a našim šestnástim platniam. Máme tam niekoľko hitov, pretože ľudia ich budú chcieť počuť a my ich budeme musieť zahrať. Celková úprava je však prepracovaná. Produkcia, veľká scéna, svetlá, obrazovky, to všetko do seba zapadá a koncerty budú mať presnú štruktúru. Už sme v tom hrali a zatiaľ sme nadšení.“
MIKE RUTHERFORD: „Čo je na tomto turné iné, je výber trochu ťažších skladieb. Temnejších, inštrumentálnejších. Je to príjemná zmena, aspoň pre nás.“
Keď ste teraz skúšali, povedali ste si, že by ste niektoré pesničky napísali inak?
TONY BANKS: „Budeme ich hrať rovnako, ako sme ich vždy hrali. Do určitej miery to očakávajú i ľudia a zodpovedá to tomu, ako ich chceme hrať. Menšie zmeny budú, ale nijaké fundamentálne. Občas spojíme linky niekoľkých skladieb, ale v drvivej väčšine sa držíme pôvodnej verzie. Ja to nemám rád, keď sa človek hrá s originálnou verziou pesničky. Irituje ma, keď nepočujem, na čo som zvyknutý a čo mád rád. Typickým príkladom bolo, keď Sting prespieval Roxane džezovejším štýlom. Neznášal som to. Chcem počuť tú tvrdšiu verziu s rockovejšou gitarou, pretože tá je pre tú skladbu nesmierne dôležitá.“
MIKE RUTHERFORD: „Keď teraz hráme staršie skladby, trebárs zo 70. rokov, niekedy človeku napadne, že by sa mohol trochu odkloniť, vynoviť to. Ale nejde to. Pôvodné akordy i nástroje sú príliš fundamentálne a nemožno ich zmeniť, ak to má dávať zmysel.“
Budete vystupovať na koncerte Live Earth v Londýne, ktorý má pritiahnuť pozornosť k problému globálneho otepľovania. Majú podobné koncerty zmysel?
MIKE RUTHERFORD: „Cynický dokáže byť každý. Podľa mňa stačí, že to upriami pozornosť na nejaký problém, pretože to je vždy dobré. Kvantifikovať zmysel toho koncertu vopred nejde.“
TONY BANKS: „My sme boli požiadaní hrať, ten problém nás zaujíma, tak zahráme a uvidíme. Minuloročný koncert Live8 podľa mňa vôbec nič nezmenil a rovnako môže dopadnúť táto akcia. A tiež nemusí. Trebárs to Alovi Gorovi poskytne platformu, od ktorej sa odrazí a ktorá niekam povedie.“
Kritici koncertu hovoria, že keď sa spočítajú emisie, ktoré vyprodukujú generátory pre techniku na scéne a lietadlá, ktoré kapely vezú do Londýna, poškodí sa planéta viac, než sa jej kampaňou uľahčí.
TONY BANKS: „To je určite pravda. Takto však možno namietať vždy. Čokoľvek človek urobí, vždy sa objaví nejaká kritika. My sme, našťastie, rovnako vzdialení od oboch táborov. V rovnaký deň, keď hráme v Londýne na Live Earth, máme večer vystúpenie v Manchesteri a letíme tam, a druhý deň letíme späť pokračovať v turné. Počas celej šnúry spotrebujeme neuveriteľné energie, a stojí to za to? Bez toho to nejde, takže človek si potom musí položiť takéto otázky.“
Bono Vox sa stal ikonou pomocou Afrike, boju proti globálnemu otepľovaniu. Chcete sa vydať rovnakou cestou? Cítite ako slávna kapela, tlak dať sa do služieb podobným verejným veciam?
TONY BANKS: „Ja vôbec nie. Robíme to preto, že sme boli požiadaní a súhlasíme. Ale nie sme žiadni misionári. Ja rozhodne nemám túžbu byť ako Bono alebo Sting. Niekedy si naopak myslím, že účasť takýchto ľudí môže ten apel oslabiť, pretože ľudia nechcú byť vychovávaní spevákom popu, no nie? Ale takýto koncert môže v najhoršom nepomôcť a v najlepšom niečo zmeniť. Čo je podľa mňa fér.“
MIKE RUTHEFORD „Ja tiež nemám takúto potrebu. Keby som mal, už som v tom dávno. Prosto začneme jeden koncert v Londýne a potom pôjdeme do Manchesteru, kde budeme hrať ešte v ten večer. Bude to ...“
TONY BANKS: „Únavné.“
MIKE RUTHERFORD: „Áno, bude to dlhý deň.“